koncert
vážna hudba

Solitudes Diaries - Denníky samoty - online

V slovenskej premiére klavírny recitál 40-tich krátkych skladieb v podaní Ladislava Fančoviča.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
22.04.2021, Št

V období prvého tvrdého lockdownu vo Viedni - od 19. marca do 11. mája 2020 - vždy od štvrtku do pondelka od šiestej do desiatej hodiny večer skomponoval švajčiarsky skladateľ žijúci vo Viedni Mathias Rüegg jednu krátku skladbu. Okrem iného tým chcel zistiť, do akej miery (ešte) funguje jeho tvorivé hľadanie a či dokáže odolávať tlaku, ktorý by z toho v tak vypätej psychickej situácii mohol vyplynúť. A tiež chcel zistiť, ako budú na kreativitu vplývať vonkajšie udalosti, napr. lockdown či postupná zmena v spoločnosti od hystérie a paniky až po rezignáciu. 

40 skladieb tvorí akési conclusio Rüeggovej kompozičnej tvorby na priesečníku medzi klasikou a džezom. Sú rozmanité náladami aj technickou náročnosťou. Okrem komponovania napísal každý deň aj jeden text o situácii v lockdowne, o tom, ako sa v tej deň cítil. V booklete CD, ktoré vyšlo koncom minulého roka tak skladateľ komplexne zdokumentoval svoju metódu práce. Na nahrávaní albumu Solitude Diaries sa okrem Rüegga podieľalo dovedna desať klaviristov z Rakúska, Švajčiarska, Francúzska a dvaja aj zo Slovenska - Ladislav Fančovič a František Jánoška.

„Tieto miniatúry sa úžasne počúvajú. Sú rozmanité, inteligentné, plné energie. Romantické, dramatické, minimalistické, džezové, niekedy nasiaknuté bluesom. Skladby sa pri počúvaní rozvíjajú z nežných púčikov do prekrásnej umeleckej kytice a stávajú sa zvodne návykové.“ Lotus Notes.

Počúvať cez Youtube

Odporúčame

divadlo

Nebojsa

Rozprávka o tom, ako Maruška a Nebojsa stretli nielen dvanásť mesiačikov.Viac
St 15.2.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
KIDSTOWN odporúčame!
koncert

The Residents (USA)

Viacero okolností sa zbehlo, až sa stala unikátna vec. Slávny americký umelecký kolektív The Residents príde osláviť päťdesiate...Viac
So 18.2.2023 / Majestic music club
odporúčame!
film

Mikulášove šibalstvá - ako to celé začalo?

So 11.2.2023 / Kino Nostalgia
KIDSTOWN odporúčame!
divadlo

Divadlo Pôtoň: Terra Apathy

St 1.3.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!