iná akcia

Slnovrat na Dunaji

Druhý ročník prehliadky podujatí a spoločenstiev na rieke. Počas celého mesiaca môžete spoznať rieku inak na rôznych aktivitách a miestach pri vode. Zažite rieku s príchodom leta. Nájdite si svoje miesto pri vode.

 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Cieľom Slnovratu na Dunaji je priniesť viac  pozornosti, života a ľudí k rieke pred príchodom leta v mesiaci letného slnovratu. Je mesiacom otvorených nábreží, dverí a rôznorodých aktivít pre širokú verejnosť a zároveň ukážkou pestrosti činností a rôznych spoločenstiev a organizácií, ktoré na rieke pôsobia.

Program prehliadky je tvorený podujatiami, ktoré pre ľudí pripravujú organizácie, pôsobiace na rieke. Títo organizátori pripravujú svoje podujatia pre verejnosť na vlastné náklady, vo vlastnej réžii a vďaka svojej ochote a šikovnosti.

Program prehliadky podujatí Slnovrat na Dunaji:

piatok 2.6.2017
10:00 Vladimír Kompánek – Obrazy a sochy

Miesto konania: Danubiana Meulensteen Art Museum, Vodné dielo-Čunovo
Danubiana takto chce vzdať poctu významnému maliarovi, členovi skupiny Mikuláša Galandu, ktorý by sa dožil v roku 2017 jeho 90.-tich narodenín. Je to záväzok múzea voči umelcovi, ktorému Danubiana pripravovala výstavu aj k jeho 80.-tim narodeninám. Výstava chce predstaviť umelca európskeho formátu, ktorého diela tak výrazným spôsobom ovplyvnili moderné slovenské umenie, ako napríklad diela Joana Miróa v Španielsku. Znakovosť jeho tvorby je predovšetkým blízka pre slovanské národy.

sobota 3.6.2017
10:00 Kvalifikačné preteky mládeže v rýchlostnej kanoistike

Miesto konania: Veľký Zemník, Jarovce
Súťaž v rýchlostnej kanoistike na vodnej ploche Vodný Zemník.
10:00-17:00 Deň detí na bicykli
Miesto konania: Bratislava, Sad Janka Kráľa, pri gotickej veži
Oslava pre všetky deti, ktoré sa radi bicyklujú. Súťaže, hry, výroba ekologických bezpečných nákupných tašiek, možnosť vyskúšať si retro-, kargo- a iné bicykle a niečo pod zub. Podujatie je zadarmo a deti si odnesú vlastnú tašku a cyklodoplnok podľa vlastného výberu
12:00 Odomykanie Malého Dunaja a Deň detí na Malom Dunaji
Miesto konania: Zálesie, Malý dunaj
Deň detí na Malom Dunaji a Odomykanie Malého Dunaja – člnkovanie pre najmenších /samozrejme s rodičmi. Ako sa tam dostanete: Malinovská 348/148, konečná zástavka autobusov
14:00 Pravidelné vyhliadkové plavby po Dunaji
Miesto konania: Prístav Patince, riečny km 1752
Vyhliadková plavba v okolí Patiniec loďou Wellness 1 s kapacitou 75 pasažierov. Počas plavby sú klienti oboznámení so zaujímavosťami lokality (jej históriou, faunou, flórou). Malí pasažieri majú možnosť získať Lodný diplom.

sobota 10.6.2017
09:00 III. kolo Majstrovstiev Slovenska Formula Future

Miesto konania: Komárno Dunaj pri železničnom moste riečny kilometer 1770-1771, alternatívne Váh pri cestnom moste.
Preteky mládeže od 8 do 18 rokov na gumenných motorových člnoch s prívesnými motormi v dvoch kategóriach.
10:30 Aquaphone 2017
Miesto konania: Štúrovo
V rámci podujatia sa uskutočnia rôzne kultúrne programy a umelecké aktivity, ako performance “Možnosti prechodu” na Dunaji, mládežnícka dychová hudba pod platanmi, koncert skupiny “Jóvilágvan”, prezentácia knihy a beseda so spisovateľom (Varró Dániel),   “creative writing” s Milou Haugovou, knižný festival. Podujatie sa realizuje v spolupráci s Mestom Štúrovo, Spoločnosťou slovensko-maďarského priateľstva – Štúrovo, Mestským kultúrnym strediskom Štúrovo a švajčiarskou nadáciou Štefan a Viera Frühauf Fonds (Baden), a za účasti družobných miest Štúrova.

nedeľa 11.6.2017
12:00 Odhalenie pamätníka obetiam Holokaustu
Miesto konania: Komárno- Veľkodunajské nábrežie
V rámci podujatia bude slávnostne odovzdaný pamätník obetiam Holokaustu.
14:00 Pádlovanie bez bariér
Miesto konania: Bratislava, Klokočova 5, lodenica Dunajčík, pravý breh Dunaja - lokalita Lido
Už tradične cez víkend pred skončením školského roka najstarší slovenský vodácky klub Dunajčík otvára svoju lodenicu v Petržalke pod starým mostom, pre telesne postihnuté deti, ich rodičov a pedagógov zo školy pre telesne postihnutých Mokrohájska 3, Bratislava a Nadáciou Srdiečko. Tento rok ide o jubilejný 10. ročník. Cieľom tejto populárnej akcie nazvanej „Pádlovanie bez bariér“ je zviditeľnenie potreby sprístupnenia športových aktivít pre telesne postihnutých a prezentácia možností atraktívneho športu – kanoistiky a vodnej turistiky – telesne postihnutým deťom a mládeži, ich rodičom a pedagógom.
20:30 Chorea Gala 2017
Miesto konania: River Park Plazza / Dvořákovo nábrežie 6, Bratislava
Medzinárodný festival Chorea 2017 prináša do Bratislavy svetový moderný balet. Počas druhého júnového týždňa predstaví na slovenských javiskách svetové tanečné súbory a zároveň predstavuje slovenských tanečných umelcov, ktorí sú hviezdami svetovej tanečnej scény. Vyvrcholením festivalu bude galaprogram, ktorý prinesie okrem účinkujúcich súborov Ballet Finland, Chorvátskeho národného divadla Split a Laleget Danza Mexico City aj slovenské hviezdy svetovej tanečnej scény po prvýkrát na open air scéne.

sobota 17.6.2017
09:00 Náborové preteky žiakov vo vodnom slalome

Miesto konania: Bratislava, Karloveské rameno
Kanoistické náborové preteky žiakov a žiačok vo vodnom slalome a šprinte, ktoré klub organizuje každoročne na slalomovej trati v ústí Karloveského ramena do Dunaja.
09:00 Danube Day
Miesto konania: Vodné dielo Gabčíkovo
Podujatie sa uskutoční pri príležitosti Medzinárodného dňa Dunaja na Vodnom diele Gabčíkovo, ktoré tento rok oslavuje 25. výročie uvedenia do prevádzky. Podujatie zahŕňa množstvo súťaží pre deti a kultúrny program pre malých aj veľkých.
10:00 Veslovanie v Karlovej Vsi
Miesto konania: Lodenica FTVŠ, Karloveská zátoka, Bratislava
Uvádzacia akcia projektu Návrat veslovania do Karlovej Vsi. Záujemcovia budú mať možnosť vyskúšať si veslovanie na suchu (trenažéroch) a samozrejme na vode na bezpečných turistických vesliciach a objaviť tento mimoriadne zdravotne prospešný pohyb, pri ktorom sa dá nerušene vnímať krása okolitej prírody.
10:00 Deň otvorených dverí na historickom remorkéri Šturec
Miesto konania: Južný bazén Zimného prístavu pri Dome lodníkov, vchod bránou do prístavu pod mostom Apollo, Bratislava
Prehliadka remorkéru Šturec, ktorý sa prestavuje na budúce lodné múzeum. Prehliadky o 10,00, 11,00, 14,00, 15,00 a 16,00 hod.  Dĺžka do 1 hodiny. Návštevníkom odporúčame vhodnú obuv, chôdza je po nespevnených aj industriálnych plochách.
Zraz záujemcov vždy 10 min pred časom prehliadky pri bráne č.7 do prístavu pod mostom Apollo z Pribinovej ulice.
14:00 Atletický Míting P-T-S
Miesto konania: x-bionic sphere, Šamorín
52. ročník medzinárodných atletických pretekov Pravda – Televízia – Slovnaft ponúkne fascinujúci trojhodinový atletický program s účasťou najlepších slovenských atlétov spolu s veľmi kvalitnou zahraničnou konkurenciou.
16:30 Kukkonia Bringakultúra – Kerékpárutas aplikációval a Csallóközben / Cyklopotulky v Kukkónii Miesto konania: Dunajská Streda
Kukkonia, občianske združenie prvýkrát organizuje cyklotúru po Žitnom ostrove (pri Malom Dunaji). Trasa: Dunajská Streda, Malé Dvorníky, Veľké Dvorníky, Ohrady, Trhová Hradská a späť. V obci Malé Dvorníky zorganizujeme slávnostné ukončenie s občerstvením. Pre účastníkov plánujeme aj krátke divadelné predstavenie – Csavar Színház. Cieľom podujatia je podporovať cyklistické cesty na Žitnom ostrove, Kukkonia cyclo app –  mobilnú cyklosprievodcu a navzájom aj kultúru.

nedeľa 18.6.2017
10:00 Objavuj ramená Dunaja z Paddleboardu
Miesto konania: Bratislava, Jarovecké rameno
Vychutnajte si tajné zákutia Dunaja z paddleboardu. Krásna príroda, ticho a vy budete pádlovať na “nafukovacom surfe”, ktorý zvládnu aj začiatočníci, či deti.
17:00 Astronomický večer v Ufo
Miesto konania: Bratislava, Vyhliadková veža Ufo
Vyhliadková veža Ufo watch.taste.groove. v spolupráci s odborníkmi z Astronomického klubu Bratislava pripravila pozorovanie oblohy z vyhliadkovej plošiny, ktorá sa nachádza až 95 metrov nad Dunajom. Pozorovanie začína už od 17:00, takže stihnete pozorovať aj Slnko a slnečné škvrny. Po západe slnka sa bude pozorovanie sústrediť na jednotlivé súhviezdia, hmloviny, planéty (Mars, Jupiter a Saturn) a na všetko iné, čo  letná nočná obloha ponúkne.

piatok 23.6.2017
08:00 Deň Dunaja
Miesto konania: ZŠ J. A. Komenského, Kolárovo - Vodné dielo Gabčíkovo
Každoročné školské podujatie s názvom Deň Dunaja. Oslavujeme túto rieku rôznymi aktivitami počas celého dňa.
Plánovaný program:
8:00 ráno pátracia aktivita po meste Kolárovo, kedy každá trieda plní úlohy, ktoré sú spojené s pozorovaním prírody nášho mesta
pred obedom výchovný koncert (environmentálne ladený)
 po obede sa žiaci odoberú na chvíľu domov, vezmú si veci a vrátia sa do školy, presun autobusom na Vodné dielo Gabčíkovo, kde absolvujeme plavbu loďou
Večer návrat späť do školy, pripravíme si stany, alebo v triedach nafukovačky na spanie. Večera pri rozprávke a keď sa zotmie vypustíme lampióny šťastia s našimi želaniami. Nakoniec sa odoberieme do stanov alebo tried a ideme spať. Na druhý deň v sobotu ráno po raňajkách si okolo 9:00 prichádzajú rodičia pre svoje deti.
15:00 Svätojánske prepojenie pravého a ľavého brehu Dunaja vyhliadkovou loďou SVP, š. p., Kriváň
Miesto konania: Nabrežie Bratislava - Petržalka pri Magio pláži a Bratislava - Staré Mesto pod Eurovea a v blízkosti River parku
Verejnosť bude mať jedinečnú možnosť dostať sa zo Starého Mesta a z Petržalky na druhý breh inak ako po celý rok, a to vyhliadkovou osobnou loďou Kriváň.
SVP, š. p, pozýva všetkých záujemcov, jednotlivcov, zaľúbené páry , rodiny s deťmi, seniorov na bezplatné plavby po Dunaji pri príležitosti osláv medzinárodného Dňa Dunaja.
– popoludní budú plavby spojené s možnosťou maľovania a kreslenia na palube lode Kriváň,
– večer si budú môcť po celom dni a náročnom týždni záujemcovia oddýchnuť na palube s výhľadom na oba bratislavské brehy. Zo Starého Mesta prejsť po vode suchou nohou do Sadu Janka Kráľa alebo na Magio pláž, kde bude hudobný program, prípadne DJ. Z Petržalky pasažieri môžu vystúpiť z lode na staromestskú promenádu pri River parku alebo v blízkosti Eurovea. Podrobnosti o programe budeme aktualizovať na webovej stránke.

sobota 24.6.2017
05:00 Bratislavský vodáckoturistický maratón
Miesto konania: Bratislava: Karloveská zátoka - Komárno: pod žel. mostom
Vodácky maratón bezmotorových plavidiel s pádlom. štart BA-Karloveská zátoka od 5.00 hod ráno; cieľ Komárno- železničný most 16.00-18.00 hod = 100 km.
10:00 Slnovrat na Devíne
Miesto konania: hrad Devín
Podujatie vychádza z historických dokladov Keltov na Devíne. Do devínskej oblasti prišli v závere železnej doby. Podujatie upozorní na ich existenciu celodenným podujatím zameraným na tradície, zvyky a historický odkaz cez hudbu, tanec, workshopy a interaktívne prednášky.
10:00 Člnkovanie vo Vrakuni
Miesto konania: Vrakuňa, pri reštaurácii Akiko
Požičiavanie kanoe a kajakov zdarma na Malom Dunaji vo Vrakuni.
10:00 Plávanie v Dunaji / Dvakrát cez Dunaj 2017
Miesto konania: Pravá strana Dunaja v Bratislave
Skupinové plávanie otužilcov v Dunaji, prípadne dvojnásobné preplávanie rieky z brehu na breh.
10:00 River City Ride 2017
Miesto konania: Turistická Lodenica, Mŕtve rameno Váhu, Komárno
Cyklistické preteky jednotlivcov, dvojíc, resp. 3-4 členných družstiev. Jazdia sa 21, alebo 42 kilometrové okruhy, ktoré sú časovo obmedzené na 12, alebo 24 hodín.  Koniec podujatia 25.júna o 13.00 hod.

streda 28.6.2017
10:00 Poldenný splav – Ramená Dunaja
Miesto konania: Dobrohošť
Poldenný splav na ramenách Dunaja, s pohostením na konci.

štvrtok 29.6.2017
09:00 Kultúrne mosty
Miesto konania: Štúrovo/ Ostrihom - Most Márie Valérie
Medzinárodný výstavný projekt pedagógov a študentov Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FA STU) prezentuje výsledky dlhodobého výskumu a spolupráce viacerých pamäťových inštitúcií, ako aj spoluprácu s partnerskými inštitúciami – Technickou a ekonomickou univerzitou v Budapešti (BME) a Technickou univerzitou vo Viedni (TU Wien).
Výstava sleduje výskumné ciele prof. Jany Pohaničovej, a to hľadanie spoločných kultúrno-historických väzieb dvoch miest na Dunaji – Bratislavy a v Ostrihomu v 19. storočí, prepojené činnosťou generácií staviteľov, architektov a stavebných podnikateľov Feiglerovcov.
Tak ako spoločná história a architektúra tohto regiónu v 19. storočí predstavuje most medzi týmito mestami, myšlienku nachádzania spoločných a osobitých foriem rozvoja kultúrneho a sociálneho potenciálu Dunajského regiónu, ďalej formou urbanistických intervencií spracovávajú a prezentujú práce študentov partnerských univerzít FA STU (BME, TU Wien). Tie vzišli zo vzájomnej spolupráce na projekte „DANUrB – Danube Urban Brand“, ktorého cieľom je, vybudovaním regionálnej siete prostredníctvom cestovného ruchu a vzdelávania, posilniť kultúrnu identitu a vzájomnú solidaritu miest na rieke Dunaj.
10:00 História a súčasnosť rybárstva na Dunaji
Miesto konania: Štúrovo, nábrežie Dunaja
Prezentácia histórie a súčasnosti rybárstva na Dunaji, ukážka starých rybolovných techník, prezentácia projektu na prinavrátenie jeseterov a vyzy do Dunaja, ukážka zarybnenia, živé ryby na ukážku, varenie halászlé a pečené ryby.
14:00 Dunaj spája
Miesto konania: Štúrovo, promenáda pri Dunaji
Varenie Halászlé, výstava a kultúrny program ZUŠ Liszta Ferenca Štúrovo
poskytnutie stravy pozvaným hosťom, ochutnávka Halászlé a Rybacej polievky,
odborná prednáška odborníkmi zo SOŠ Ivanka pri Dunaji.

sobota 1.7.2017
08:00 3. medzinárodný splav Dunaja.
Miesto konania: Komárno
Trasa : Zlatná na ostrove – Neszmély (lodný skanzen), Dunaj 25 km, obtiažnosť ZWC.
Prihlásiť sa je potrebné najneskôr do 17. júna 2017 na tel. čísle +421 908 704 968
10:00 Konský deň na Veľkolélskom ostrove. 
Miesto konania: Zlatná na Ostrove,časť Veľký Lél
Tradičné konské preteky na Veľkolélskom ostrove.
13:00 Tematická prechádzka: Mikulášsky cintorín.
Miesto konania: Žižkova ulica, pred vchodom do cintorína
Na starých mestských plánoch je zakreslený ako malá plocha, pretože tu pochovávali len obyvateľov Podhradia, t. j. z podhradských štvrtí mesta. Podhradie bolo domovom ľudí, ktorí boli úzko spätí s Dunajom, ich patrónom bol sv. Mikuláš. Cintorín pomenovaný podľa polohy je posledným miestom odpočinku obyvateľov Zuckermandlu, pracovitých a skromných rybárov, lodiarov, dunajských pltníkov, remeselníkov a robotníkov.

-------------------------------------------------------------------------------------
Minulé akcie:

27.5.2017
10:00 Deň detí v lodenici
Miesto konania: Lodenica Klubu vodných športov, Botanická 59, Bratislav
08:30 Splav Malého Dunaja pre verejnosť Jahodná – Topoľníky
Miesto konania: Komárno - Jahodná Topoľníky

28.5.2017
10:00 Deň otvorených dverí TJ Dunaj

Miesto konania: Štúrovo, Dom vodných športov - Lodenica

29.5.2017
09:00 Návšteva Vodárenského múzea BVS

Miesto konania: Bratislava, Devínska cesta 1

štvrtok 1.6.2017
08:00 Deň otvorených dverí Klubu turistov Kormorán Komárno

Miesto konania: Turistická lodenica, mŕtve rameno Váhu, Komárno
Športové hry pre deti a člnkovanie.
10:00 BRaK – Bratislavský knižný festival 2017
Miesto konania: Divadlo Aréna, Bratislava
Medzinárodný festival literatúry, ilustrácie a knižného dizajnu, v tomto ročníku prvý raz na pravom brehu Dunaja.
15:00 Deň otvorených dverí lodenice Klubu vodného slalomu Karlova Ves
Miesto konania: Bratislava, Botanická 59
Možnosť vyskúšať si zdarma jazdu na vode na rôznych plavidlách na Karloveskom ramene s inštruktormi klubu.

Odporúčame

film

Crème de la Crème 5 - Týždeň francúzskeho filmu

V marci sa opäť uskutoční festival francúzskeho filmu Créme de la Créme, ktorý potrvá týždeň, od 22. - 28. marca 2018.Viac
22.3.2018 - 28.3.2018 / Bratislava
odporúčame!
výstava

Klenoty z múzea. Ako sa zbiera hudba

Dlhodobá profilová výstava informuje návštevníka o hudobnom bohatstve, ktoré SNM-Hudobné múzeum nadobudlo počas svojej činnosti (...Viac
15.12.2017 - 29.1.2019 / Slovenské národné múzeum (SNM)
odporúčame!
výstava

Architekt Friedrich Weinwurm: Nová cesta

Výstava pripomína dielo Friedricha Weinwurma (1885 – 1942), najvýznamnejšieho predstaviteľa architektonickej avantgardy na...Viac
26.1.2018 - 20.5.2018 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
film

Bez lásky

Žeňa a Boris prechádzajú bolestným rozvodom. Boris čaká dieťa s kolegyňou z práce. Jej dvanásťročný syn Aljoša je im skôr na...Viac
Po 2.4.2018 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!