koncert

Paradox Trio (USA)

Koncert skupiny Paradox Trio z USA. Vedie ju Matt Darriau, držiteľ Grammy (s jeho slávnejšou kapelou Klezmatics). Hrajú fúziu balkánskej, blízkovýchodnej hudby a jazzu.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Newyorské Paradox Trio je kvarteto, ktoré vytvára originálnu hudbu inšpirovanú východoeurópskymi tradíciami prepojenú s improvizáciou a newyorským „downtown“ prístupom. So svojimi piatimi albumami vo vydavateľstve Knitting Factory, Enja a teraz v talianskom vydavateľstve Felmay sa stalo Paradox Trio vplyvnou kapelou vo vývoji fúzií vo world music s ich inovatívnym objavovaním balkánskych, rómskych, blízkovýchodných a klezmerových hudobných foriem. Darriau a skupina boli určite v prvej vlne umelcov, ktorí predstavili tieto melódie, zvláštne stupnice a rytmy v newyorskom hudobnom podhubí. Posledných vyše 20 rokov sú títo štyria hudobníci známi svojimi energickými koncertmi po Severnej Amerike, Kanade a Európe.
  
Na ich poslednom cédečku spolupracoval dynamický francúzsko-srbský klavirista Bojan Z (jeden z významných hráčov na francúzskej a svetovej jazzovej scéne), na štvrtom CD Gambit (ENJA, Mníchov) hosťuje bulharský kavalový virtuóz Theodosii Spassov. Ich tretie CD Source (Knitting Factory Records) skúma spoločný základ medzi balkánskou a klezmerovou hudbou. Ich druhé CD Flying at a Slant necháva zaznieť skutočne organickú fúziu niekoľkých idiómov spojených veľkou energiou, komplexné rytmy a orientálne módy balkánskej a rómskej hudby s jazzovou kompozíciou a improvizáciou.

Ich prvé CD Paradox Trio bolo v roku 1996 nominované na prestížnu cenu nemeckých kritikov. Napísali a naživo hrali hudbu k nemým filmom Krížnik Potemkin (Ejzenštejn), Andalúzsky pes (Buñuel/Dalí) a Benya Krik od Isaaca Babela o slávnom židovskom gangstrovi v Odese v revolučnom Rusku.

Matt Darriau – saxofón, klarinet, bulharský kaval (koncová flauta), gajdy 


Brad Shepik - gitary a balkánske strunové nástroje 


Rufus Cappadocia - 5-strunové violončelo 


Seido Salifoski – perkusie

vstupné 15€, predpredaj v Kafe Scherz

Odporúčame

divadlo

Vojna a mier

13.12.2022 - 24.1.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
výstava

Antonín Kratochvíl (CZ) – Z očí do očí 1

2.11.2022 - 22.12.2022 / Stredoeurópsky dom fotografie
odporúčame!
festival

Mesiac fotografie 2022

November v našom meste tradične patrí Mesiacu fotografie. Tento rok budeme môcť už po 32.-krát obdivovať individuálne aj...Viac
1.11.2022 - 30.11.2022 / Bratislava
odporúčame!
vážna hudba

Silvestrovský koncert

30.12.2022 - 31.12.2022 / Slovenská filharmónia
odporúčame!