koncert
vážna hudba

Mozart, Čajkovskij, Walton, Šostakovič

Koncert naživo + online v piatok 7. mája. Koncert v Slovenskej filharmónii začne o 19.00 a bude tiež vysielaný cez stream.filharmonia.sk.

Táto akcia sa konala v minulosti

Cyklus: J Junior

Interpreti
Slovenská filharmónia
Rastislav Štúr dirigent
študenti VŠMU:
Tatiana Hajzušová soprán
Martin Ruman viola
Tereza Špuláková klavír

Program
Wolfgang Amadeus Mozart    
Predohra k opere Figarova svadba, KV 492
E Susanna non vien!, Dove sono, recitatív a ária Grófky z 3. dejstva opery Figarova svadba,
KV 492

Piotr Iľjič Čajkovskij 
Polonéza z 3. dejstva opery Eugen Onegin
Puskaj pogibnu ja… Ja vam pišu, listová scéna Tatiany z 1. dejstva opery Eugen Onegin

William Walton
Dmitrij Šostakovič  
Koncert pre violu a orchester
Koncert pre klavír a orchester č. 2 F dur, op. 102

Koncert bude vysielaný na stream.filharmonia.sk

Prednostne pozývame abonentov cyklov ADBEDB a E

Pozrite si videopozvánku na koncert.

Slovenská filharmónia opäť s publikom

Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi sa v opere Figarova svadba, KV 492 podarilo dokonale vykresliť pestrú paletu kontrastných ľudských charakterov a poukázať na mravný úpadok šľachty. Veľkolepá a energická operná predohra patrí v koncertnom prevedení k skladateľovým najhrávanejším dielam. Jedným z veľmi emotívnych a technicky náročných sólových čísel opery je recitatív a ária E Susanna non vien!, Dove sono zo záveru tretieho dejstva.

Medzi najúspešnejšie diela Piotra Iľjiča Čajkovského patrí aj jeho psychologická opera Eugen Onegin spracovaná na námet rovnomenného románu Alexandra Sergejeviča Puškina. Na pozadí ľúbostného príbehu dvoch protikladných postáv autor zobrazuje krízu predrevolučnej spoločnosti. V Koncerte pre violu a orchester sa naplno prejavuje zrelý kompozičný štýl Williama Waltona, pre ktorý sú charakteristické romantické melódie, bohatá harmónia, výrazná rytmická pulzácia a melanchólia. Dmitrij Šostakovič vo svojom Koncerte pre klavír a orchester č. 2 F dur, op. 102 vymenil úzkosť, melanchóliu a zvukovú temnotu predchádzajúcich diel za hravosť, iskrivosť a pôvab.

V spolupráci so Slovenskou filharmóniou sa pod taktovkou Rastislava Štúra predstavia mladí sólisti – poslucháči VŠMU v Bratislave. Sopranistka Tatiana Hajzušová získala niekoľko významných ocenení na renomovaných medzinárodných speváckych súťažiach. V novembri 2020 debutovala v Štátnom divadle Košice v projekte Gustav a Alma Mahler – „Manželstvo v piesňach”, ktorý bol následne odvysielaný v RTVS.

Klaviristka Tereza Špuláková získala ocenenia na niekoľkých medzinárodných súťažiach, absolvovala majstrovské kurzy u popredných umelcov, ako aj študijné pobyty v Porte a Helsinkách. Violista Martin Ruman vystupoval ako sólista, komorný hráč alebo sólo violista orchestra Slovenská filharmónia takmer vo všetkých európskych krajinách, ako aj v USA a viacerých ázijských krajinách.

Odporúčame

film

Saint Omer

Súd v Saint-Omer. Mladá spisovateľka Rama sleduje proces s Laurence Coly, mladou ženou obvinenou zo zabitia svojej...Viac
Po 16.10.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
koncert

Lord Alex & 29.August

Bratislavská punkrocková legenda Lord Alex na Werande, na hrádzi hneď za Prístavným mostom.Viac
Pi 29.9.2023 / Weranda
odporúčame!
film

Be2Can 2023

Najväčšia filmová udalosť jesene sa blíži. Jubilejný desiaty ročník filmovej prehliadky Be2Can ponúkne dramaturgicky vycibrený...Viac
11.10.2023 - 18.10.2023 / Bratislava
odporúčame!
divadlo

Halloween: Horror Show

Výpravná hororová comedy show, ktorá vás zavedie do podzemného sveta Bratislavy. Tam, kde plesajú upíri. Nebojte sa prísť...Viac
So 28.10.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!