koncert

Mojše Band: Piesne z lágru

Hudba bola neoddeliteľnou súčasťou života väzňov takmer vo všetkých nacistami zriadených koncentračných táboroch. Pokiaľ sa spievalo na povel, prinášalo to len utrpenie. No v barakoch oplotených ostnatým drôtom vznikala aj hudba, ktorá pomáhala prekonávať strach, prinášala útechu, podporu, rozptýlenie a dokonca i zábavu. Piesne z originálnych rukopisov väzňov tábora Auschwitz-Birkenau i tradičné jidiš piesne v aranžmánoch Michala Paľka.
Táto akcia sa konala v minulosti

Dramaturgia koncertu „Piesne z lágru“ pozostáva z vybraných skladieb a piesní v aranžmánoch Michala Paľka, ktoré sa viažu k obdobiu druhej svetovej vojny. Okrem pôvodnej modlitby El male rachamim za obete holokaustu zrekonštruovanej podľa autentického nápevu preživšieho Zoltána Lenského, zaznejú tanečné melódie z repertoáru táborovej kapely koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Doplnia ich skladby z rozsiahlej zbierky Alexandra Kulisiewicza, ktorá vznikala ešte niekoľko rokov po vojne. Obsahuje približne 450 piesní väzňov, ktoré sú spomienkami na najťažšie životné chvíle v táboroch.

Mojše Band je autentická kapela reprezentujúca židovskú hudobnú tradíciu strednej a východnej Európy. Svojím inovatívnym prístupom k hudbe vzbudila vo svete záujem nielen širokého publika, ale aj hudobných kritikov. Súbor účinkoval na mnohých prestížnych scénach, napríklad Jewish Culture Festiwal v Krakove, KlezMORE vo Viedni, Tachana HaRishona v  Jeruzaleme, Simcha vo Vroclave, na festivale Pohoda v Trenčíne alebo festivale Sziget v Budapešti.

Mojše Band
Michal Paľko – cimbal, spev, dychové nástroje
František Kubiš – akordeón, spev, bicie
Jakub Stračina – kontrabas, spev

Trvanie koncertu: 70 minút bez prestávky

Vstupné: predpredaj 10€

Podujatie je súčasťou festivalu komornej hudby Konvergencie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

divadlo

Tajomné variácie

So 16.12.2023 / Divadlo vo Veži (Ateliér Maroša Kramára)
odporúčame!
film

Jeden svet 2023

24. ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet prinesie začiatkom novembra lásku vo všetkých jej podobách...Viac
3.11.2023 - 9.11.2023 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Tata Bojs

Tata Bojs sľubujú, že „dneska to bude fakt skvělý“. Jedna z najenergickejších aj najinvenčnejších českých kapiel Tata Bojs...Viac
Pi 1.12.2023 / Majestic music club
odporúčame!
výstava

Na kusy. Fragment a torzo vo výtvarnom umení

27.5.2023 - 28.4.2024 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!