koncert

Ľahká Múza - 40 & Piesne ticha

Ľahká Múza oslávi štyridsať rokov na scéne s novým albumom a koncertným turné. Ich tvorba prešla nejednou zmenou, no popri tom zostali rozpoznateľní a nezameniteľní. Vnímaní viac v zahraničí než doma na Slovensku sa stali jednou z našich najoriginálnejších alternatívnych kapiel.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Pôsobiť v rámci nezávislej scény nie je na Slovensku vôbec jednoduché. Ak to však robíte s vášňou, máte svetu čo ponúknuť a svojich poslucháčov viete dostatočne osloviť, potom okolo seba vytvoríte komunitu verných priaznivcov z celého sveta. Štartová pozícia skupiny Ľahká Múza sa začala datovať v roku 1984 v Strážovských vrchoch v štvorčlennom obsadení. V kapele prebiehali personálne zmeny a hudobný vývoj, od 1990 z nej zostala len dvojica 677 (autorské kompozície, texty, gitara) a Gudrun (vokály) pričom v kapele hosťovali viacerí basgitaristi a od roku 2014 je ďalším stálym členom  basgitaristka iNOVA.

Paradoxne začínali v českej undergroundovej scéne, ale neskôr sa presadili aj v zahraničí, keďže tam od roku 2000 hrávali viac než na Slovensku. Okrem koncertovania sa venujú aj nahrávaniu albumov. Začiatky kapely zachytávajú dve MC kazety Schizofónia a Nevinnosť, vydané v 1990 a 1991 v pražskom vydavateľstve Black Point. V roku 1992 vychádza v Zoon records ikonický Tieň bolesti, charakteristický industriálno-elektronickým spojením minimalistických hudobných postupov a originálnym vokálnym prejavom. Kombinácia deklamačného prednesu a až operných vokálov Gudrun sa stala jedným z poznávacích znamení Ľahkej Múzy. V 1995 vychádza v Indies records Chvenie absolútna, 1998 na značke Sonica Sen ohraničeného života, 2000 na poľskej značke Black Flames – Cesty svetla plynú temnotou, 2004 na litovskom vydavateľstve Dangus v Záblesku večnosti. 2013 na vlastnej značke eXcentriX records Byť tvojím zrkadlom a 2016 hudobné DVD Performance.

Ľahká Múza si prešla veľkým vývojom, jednotlivé albumy zachytávajú oscilácie medzi gitarovými a syntetizátorovými plochami, jednoduchými či orchestrálnymi rytmikami a rôznorodými hudobnými atmosférami. Aká cesta ich sprevádzala počas tých štyridsiatich rokov na scéne, približuje speváčka Gudrun: „Kapela stojí na svojich základoch celý ten čas, ale vždy experimentovala s novými témami. A možno práve preto tá cesta viedla územiami nikoho. Občas osamelá, často dobrodružná a rozhodne nie nudná. Dala nášmu životu iskru a šmrnc. Lebo hudba a život sú u nás bytostne spletené do jedného celku."

Po jedenástich rokoch od vydania posledného albumu Byť tvojím zrkadlom prichádza kapela s novou štúdiovou nahrávkou Piesne ticha, ktorá vyjde vo vydavateľstve Hevhetia v edícii Hev-Het tune. Tento košický label s dvadsaťdvaročnou históriou orientovaný na jazzovú, experimentálnu a vážnu hudbu plánoval vydanie už na rok 2021, ale okolnosti okolo pandémie aj posunutý vznik nahrávky nakoniec odsunuli vydanie deviateho albumu symbolicky na rok 2024, kedy Ľahká Múza oslavuje štyridsať rokov svojej existencie. Termín vydania je 24. apríla 2024 – album vyjde ako výpravný digipack s osemstranovým bookletom a súčasne digitálne aj na platforme Bandcamp. Vizuálnu stránku albumu si kapela navrhla sama, tak ako všetky predchádzajúce albumy a dopĺňa výtvarnú líniu od Tieňa bolesti. 

Album Piesne ticha obsahuje desať skladieb, z toho tri z nich sú inštrumentálne – kompozície Martajo a Lenavilo venovali obaja lídri svojim už zosnulým rodičom. Jednou z hlavných hudobných tém albumu bude aj inšpirácia slovenskými trávnicami (ženské ľudové spevy). Textované skladby sú oproti predchádzajúcemu albumu obnaženejšie v hudobnom výraze, výrazne rytmické a bohaté na hlasové inverzie nových „elektronických“ trávnic. Táto časť posúva tvorbu z nového albumu až ku hraniciam world music.

Pri príležitosti  štyridsiateho výročia Ľahkej Múzy a vydania nového albumu Piesne ticha sa skupina predstaví počas svojho „40 & Piesne ticha tour“ zatiaľ v ôsmich kluboch a dvoch festivaloch, kde zahrá nový koncertný program. Na  koncertoch sa chcú stretnúť so svojimi priaznivcami a zároveň dať priestor svojim generačným súputníkom, ako aj mladým umelcom z alternatívnej scény. 

Nosný koncert k novému albumu aj v sprievode performerky Leandry prebehne 20. mája 2024 v bratislavskej A4 v rámci edície Nu Sound Of...

Hudobný hosť bude elektronická formácia Kvaskova.

Vstupné: predpredaj 15€

Odporúčame

koncert

Jana Kirschner & Para

Pi 28.6.2024 / Amfiteáter Pezinok
odporúčame!
film

Môj neznámy vojak

Ako sa ľudská bytosť v mašinérii vojny a globálnych mocenských bojov okupantom stane, a aké to pre človeka má dôsledky.Viac
Pi 23.8.2024 / Kino Lúky
odporúčame!
festival

Pohoda 2024

Pohoda sa bude konať druhý júlový víkend. Najlepší slovenský festival opäť ponúka výnimočne kvalitnú hudobnú dramaturgiu, nebudú...Viac
11.7.2024 - 13.7.2024 / letisko Trenčín
odporúčame!
vážna hudba

Pavol Bohdan Zápotočný: Recitál

Festival Viva Musica! každoročne prináša do Bratislavy svetové hviezdy, ktoré reprezentujú to najlepšie z hudobného umenia...Viac
Št 8.8.2024 / Moyzesova sieň
odporúčame!