festival

Kraa! Festival skutočne súčasnej hudby 2019

Dlhá jarná noc novej slovenskej tvorby s tak trochu ironickým podnázvom “festival skutočne súčasnej hudby”. Príďte zažiť nové zvuky: každoročný zraz domácej experimentálnej scény býva divokým koncertným kolotočom krátkych setov, vždy s inými projektami. Štýlové servítky bokom, tu sa ničomu zábrany nekladú.
Táto akcia sa konala v minulosti

Ako znie „skutočne súčasná hudba“ sa môžete prísť presvedčiť v sobotu 16. marca na jednodňový festival KRAA! do bratislavského priestoru súčasnej kultúry A4. Program šiesteho ročníka sľubuje maratón až deviatich vystúpení, od elektroniky po improvizovanú hudbu.

 

Cieľom festivalu je už od jeho vzniku v roku 2013 predstavovať množstvo a pestrosť sviežich prístupov v novej slovenskej hudbe, ktorá sa nebráni novým zvukom, nekonvenčným postupom a dobrodružnému experimentovaniu. KRAA! býva vždy dlhým večerom plným zvukových prekvapení, na ktorom zvedavé publikum spozná každý rok nové a iné projekty. Dramaturg festivalu, muzikológ a hudobník Slávo Krekovič stojí aj za každoročným medzinárodným festivalom NEXT. Podujatie KRAA!, nazvané podľa rovnomenného webového portálu, s NEXTom zdieľa podobné zameranie na invenčnú a experimentálnu tvorbu, avšak sústreďuje sa na výlučne slovenských autorov. Aj napriek tomu, že často nejde o mediálne známych  hudobníkov, na festivale býva plno. „Nekonvenčná, tvorivá hudba má už u nás svoju scénu a stabilné publikum“, hovorí Krekovič. „Avšak svoju rolu zrejme zohráva aj to, že návštevníci majú ojedinelú možnosť zažiť za jeden večer množstvo novej hudby. Zámerom je, aby sa projekty neopakovali, vďaka čomu sa ich za ostatných päť rokov sa podarilo predstaviť už vyše štyridsať. Scéna je veľmi vitálna a viacero z umelcov sa presadzuje aj v zahraničí.“ Tento ročník minifestivalu predstaví opäť množstvo rôznorodých prístupov k hudobnej tvorbe bez žánrových zábran. Všetky z nich však spája chuť robiť to inak a po novom, objavovať nové cesty v hudbe.

Adam Dekan
Modulárne syntetizátory, klávesy, ruchy aj jazzové harmónie: nový set hudobníka a producenta, stojaceho za množstvom projektov (Triple Sun, Gladia Moony a i.).

Daniel Kordík / Michal Matejka / Miroslav Tóth
Syntetizátor, gitara, saxofón a spev. Elektroakustické trio hviezdnych improvizátorov, ktorých debutový album je nominovaný na cenu RHA v kategórii Experimentálna hudba.

Dominik Suchý
Je činný v duu Tittingur, nominovanom taktiež na cenu RHA, ale má za sebou aj dva vynikajúce sólové albumy.

Fero Király
Virtuózny klavirista sa tentokrát ukáže v inej polohe: ako priekopník slovenského live codingu, teda programovania zvuku priamo na pódiu.

Krajné Čierno
Krajné Čierno je v Nízkych Beskydách a patrí do Laboreckej vrchoviny. O hlukovej zostave okolo Maroša Kovaľa a Tomáša Ferka (aka Teapot) sa to už nedá povedať, zato jedno je isté: bude to intenzívne.

Swag Ensemble
(Andrej Gál / Alžbeta Irhová / Robert Kolář / Erika Krkošková / Slávo Krekovič)
"I have 10x more swag than you do"

Tigris Argentum
Plechy, železá and the like. Akustický, mystický a rituálny projekt jednej z výrazných postáv slovenskej DIY a hlukovej scény.

Tomáš Prištiak
Elektronik a multiinštrumentalista, známy tiež ako polovica Tante Elze, no čoraz častejšie aj sólo.

Veronika Škutová + Kamilé Čekauskaité
Mladej skladateľke a improvizátorke Veronike Škutovej vypomôže akordeonistka Kamilé.

------

vstupné: 5 € predpredaj / 6 € na mieste

Odporúčame

film

High Life

Príbeh sa odohráva vo vesmíre na palube kozmickej lode. Skupina trestancov sa rozhodla namiesto doživotia slúžiť vede a stali sa...Viac
26.5.2019 - 21.6.2019 / Kino Film Europe
odporúčame!
prednáška / diskusia

Mesto ako politikum: Prísľuby mestského života vo veku klimatického chaosu

30.5.2019 - 27.6.2019 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
iná akcia

Noc Architektúry 2019 Leto

Noc Architektúry je študentský projekt, ktorý otvára na jednu noc brány Fakulty Architektúry STU v Bratislave a premieňa ich na...Viac
Št 13.6.2019 / Fakulta architektúry STU
odporúčame!
film

Úplní cudzinci

Každý z nás má tri životy: verejný, súkromný a tajný. Voľakedy boli naše tajné životy ukryté v archívoch našej mysle, dnes v...Viac
Kino Film Europe / FK Nostalgia
odporúčame!