koncert
festival

Gypsy Jazz Festival 2023

Obľubujete rómsku, jazzovú, world music, etnickú hudbu? Na 12. ročníku Gypsy Jazz Festivalu stretnete svetových hudobníkov, zaujímavé domáce projekty a netradičné spojenia, ktoré prinesú jedinečný umelecký zážitok. V takomto multikultúrnom prostredí budeme 1. a 2. decembra v Slovenskom rozhlase búrať mantinely a stereotypy o „cudzej hudbe“.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Festival, ktorý založil v roku 2011 slovenský saxofonista, skladateľ, producent a promotér Milo Suchomel, je zameraný na world music, džezovú hudbu s etnickými prvkami, fusion music a rómsku hudbu.

Zámerom festivalu je obohatiť slovenskú hudobnú kultúru o spoluprácu so zahraničnými renomovanými umelcami, spájať hudobníkov svetového významu s domácimi talentami, vyzdvihnúť veľký prínos rómskych jazzových umelcov v hudobnom svete a na Slovensku, budovať multikulturalizmus prostredníctvom spájania hudobných prvkov iných kultúr v džeze, a vytvoriť nové zmysluplné projekty, v ktorých budú účinkovať hudobníci rôznych národností.

Program

1. decembra

Dejan Krsmanovic Balkan Gypsy Jazz Quartet (Srbsko)

Milo Suchomel Quartet

Ľubomír Gašpar feat. Roby Lakatos (Maďarsko)

Peter Palaj Quartet

Nikitin, Vizváry & Friends

2.decembra

Enav Ephrat spev / Gilad Ephrat kontrabas (Izrael) 

Esma' Band Next Generation ( Macedonia) 

Lukáš Oravec Quartet feat Jerry Rergonzi (USA/SK/CZ)

Peter Dobai Quintet feat. Charlie Moon

Piatkový program 1.12.2023

Zo Srbska pricestuje významný skladateľ, gitarista a autor jedenástich albumov, Dejan Krsmanovic so svojím Balkan Gypsy Jazz Quartet. V jeho hudbe sa miešajú prvky balkánskej tradičnej hudby s gypsy jazzom a virtuózne pasáže na pozadí kombinácie akustickej gitary, akordeónu, huslí a kontrabasu. Minulý rok zaznamenal úspechy vo Francúzsku, z čoho vznikol album Au Gres du Jazz festival in La Petite Pierre in France. Z Gypsy Jazz festivalu si to opäť zamieri do Francúzska, kde na neho čaká veľké turné. 

Ďalší kvartet povedie slovenský saxofonista a hostiteľ večera, Milo Suchomel, ktorý uvedie exkluzívnu zostavu: Martin Valihora (bicie nástroje), Ľuboš Šrámek (klavír), Robert Balzar (kontrabas) – čo meno to osobnosť a dlhoročné skúsenosti, ktoré sa zákonite musia prejaviť v ich dokonalej súhre.

Nemenej zaujímavú kapelu dal dohromady projekt Nikitin & Vizváry, v ktorej sa nachádza Nikolaj Nikitin (saxofón), Eugen Vizváry (basgitara), Pavol Bereza (gitara), Peter Preložník (klávesy), Matheus Jardim (bicie nástroje). Rómsku hudbu máme úzko spätú s cimbalom, ale tiež s husľami.

Čo všetko sa dá vytvoriť a zaranžovať, keď sa spojí tradícia so žánrovou fúziou, nám predvedú dvaja výnimoční muzikanti. Stretnutie virtuózov v podobe slovenského cimbalistu Ľubomíra Gašpara a maďarského huslistu Robyho Lakatosa bude patriť k zlatým bodom festivalového programu. 

Mladú slovenskú jazzovú generáciu zastúpi Peter Palaj Quartet, ktorí prenesú atmosféru bohémskych kaviarní do koncertného štúdia Slovenského rozhlasu. Na koncerte odohrajú hudobníci rôzne jazzové štandardy aj autorské skladby z debutového albumu News For Peter.

Sobotňajší program 2.12.2023

Z hlavného mesta Macedónska, Skopje, kde sa nachádza najväčšia rómska komunita na svete, k nám zavíta Esma´Band Next Generation. Ako napovedá ich názov, na tradície sa pozerajú moderným pohľadom. Zostavu okolo charizmatickej speváčky Eleonora Mustafovska ďalej tvorí akordeonista Simeon Atanasov, saxofonista Erhan Mamudoski, klarinetista Emrah Abduloski, perkusionista (tarabuka) Eljam Amedoski a hráč na klávesové nástroje Mahmud Mamudoski.

Doma oceňovaný a v zahraničí chválený Lukáš Oravec vystúpi so svojím kvartetomKlaudius Kováč (klavír), Tomáš Baroš (kontrabas), Marián Ševčík (bicie nástroje) a so špeciálnym hosťom, hviezdnym americkým saxofonistom Jerrym Bergonzim. Návštevníci festivalu budú mať jedinečnú príležitosť spoznať J. Bergonziho, aj ako špičkového pedagóga jazzovej improvizácie pôsobiaceho na prestížnej New England Conservatory v Bostone. V rámci druhého festivalového večera povedie workshop, na ktorého vstup platí festivalová permanentka – pri kúpe jednodňovej vstupenky majú návštevníci nárok na 50 % zľavu.

Peter Dobai Quintet zahrá v medzinárodnej zostave (Česko, Rakúsko, Írsko, Venezuela) s vychádzajúcou hviezdou írskeho jazzu, spevákom a gitaristom Charlie Moonom.

Smútok z ohavného teroristického útoku v Izraeli zasiahol aj tamojšiu jazzovú komunitu. Pohltiť smútok a vliať novú nádej príde izraelské duo – speváčka s nádherne zamatovým hlasom Enav Ephrat a kontrabasista s robustným tónom, Gilad Ephrat. Tento rok sa zúčastnia aj najväčšej prehliadky world music WOMEX, kde zahrajú vlastné kompozície aj coververzie od Petra Gabriela (Mercy Street) či Leonarda Cohena (Hallelujah).

Odporúčame

iná akcia

Dobrý trh

So 27.4.2024 / Panenská ulica a okolie
odporúčame!
koncert

Trammed: Bungalovv (ARG/DE) + Kodiki (live)

Séria experimentálnej hudby Trammed tentoraz predstaví projekt Pabla Betasa, aktuálne v Berlíne usadeného člena labelu Infinite...Viac
Pi 15.3.2024 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!
divadlo

Kým prídu Stouni...

22.3.2024 - 25.4.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
letný festival

Pop Messe 2024

25.7.2024 - 27.7.2024 / Areál Velodrom, výstaviště BVV, Brno
odporúčame!