koncert

Domo Emigrantes (ITA)

Talianske zoskupenie Domo Emigrantes sa po prvý raz predstaví na Slovensku v rámci festivalu Dolce vitaj.
odporúčame!
27.05.2024, Po
Kapucínsky kostol, Župné nám. 10
20:00

Zoskupenie Domo Emigrantes vzniklo v roku 2009 s úmyslom propagovať hudobné dedičstvo talianskeho Juhu, čoho výsledkom je hudba, ktorá v mnohom čerpá aj z tradícií iných národov. Neutíchajúca snaha členov súboru objavovať nové možnosti hudobného jazyka ich neustále posúva vpred bez toho, aby zradili životaschopnú taliansku tradíciu.

V roku 2011 vydali prvý album Domo Emigrantes. Za svoj druhý album Kolymbetra získali v roku 2015 cenu na Indie Acoustic Project Awards za najlepší album roka v kategórii World Music. V roku 2017 im vychádza album Aquai, ktorý taliansky ochranný zväz autorov SIAE ocenil v kategórii Novinky.

Domo Emigrantes je držiteľom dvoch významných talianskych cien z roku 2016 v oblasti World Music (Premio Folkest e Premio Andrea Parodi), koncertovalo po celom svete a predviedlo sa aj na takých pódiách ako Istanbul Music Festival (2015), Los Angeles Warner Bros Studios (2016), Castello Sforzesco a Milano (2017), Amsterdam Concertgebouw (2018), Het Lindeboom Festival (2019) či ’Expo Dubai v roku 2020. V roku 2022 zvíťazilo na nemeckom folkovom festivale Folk Herbst.

V roku 2023 hrali v Miláne s Natalie Merchant, legendárnou americkou speváčkou skupiny 10 000 Maniacs, počas koncertu jej svetového turné „Keep your Courage“. Podujatie bolo organizované v spolupráci s Nadáciou Prada.

Ich skladby sa vyznačujú neustálou zmenou atmosféry a hudobného tempa, rytmickými pasážami, ktoré svedčia o majstrovskej technike interpretov a bohatstve kompozičných nápadov.  Emočný náboj ich hudby dokáže strhnúť publikum v najrôznejších kútoch sveta, či už ide o folkových nadšencov alebo poslucháčov očarených rytmickou a slnkom prežiarenou hudbou talianskeho Juhu.

Zloženie kapely:
Stefano Torre: spev, gitara, bouzouki a iné nástroje
Filippo Renna: spev, perkusie
Andrea Dall’Olio: spev, husle

Stefano Torre, spevák a multiinštrumentalista, pokračuje v rodinnej hudobnej tradícii, pochádza zo Sicílie a je vášnivý obdivovateľ etno  a ľudovej hudby. Neustále sa zdokonaľuje v hre na viacerých nástrojoch – gitare, mandolíne, sicílskom friscalettu, atď. Vyštudoval hru na klasickej gitare na Istituto Musicale Vittadini v Pavii. Na hudobnej škole v Lodi vyučuje hru na klasickej gitare a hru na ľudové nástroje. Od roku 1998 koncertuje po Európe a Spojených štátoch amerických vďaka spolupráci s mnohými európskymi a juhoamerickými hudobníkmi.

Filippo Renna, perkusionista a pesničkár, bol odmalička fascinovaný rytmami Salenta, kde vyrastal. Naučil sa hrať na tamburu, ovláda hudobnú techniku tanca Pizzica. Zo spolupráce s folkovými skupinami z Apúlie (Terre Neure, Rumasuje) sa zrodila jeho túžba pretvárať hudobnú tradíciu, vytvárať nové aranžmány a komponovať skladby vychádzajúce z odvekých zvykov ľudí žijúcich na dedinách a mestách.

Andrea Dall’Olio, pochádza z Lecco, k hudbe ho priviedli kurzy hry na elektrickom organe pod vedením maestra Sergia Todeschiniho. Ten sa stal aj jeho husľovým pedagógom. Vyštudoval Konzervatórium Giuseppe Verdiho v Miláne a následne pokračoval v štúdiu pod dohľadom maestra Claudia Mondiniho. Zúčastňoval sa na zdokonaľovacích kurzoch vedených Francescom De Angelis a Francescom Manarom. Ako profesionálny hráč spolupracuje s Akadémiou La Scala v Miláne, s ktorou vystupoval v najprestížnejších talianskych divadlách ako La Fenice v Benátkach, Veľkom divadle v Bresci, v milánskej La Scale a pod taktovkou takých dirigentov ako Yuri Temirkanov, Daniele Gatti či Gianandrea Noseda. Od roku 2015 hrá v orchestri Antonio Vivaldi. Jeho repertoár prekračuje hranice žánrov, prechádza od klasickej hudby k blues, od džezu k folku.

Vstup voľný

Koncert sa koná v rámci festivalu Dolce Vitaj.

Pozrite si kompletný program Dolce Vitaj 2024.

Odporúčame

divadlo

Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2024

Jubilejný 20. ročník divadelného festivalu Nová dráma sa bude niesť v znamení filantropie v umení. Ide o súťažnú prehliadku...Viac
13.5.2024 - 18.5.2024 / Bratislava
odporúčame!
divadlo

New York City Night Show

Bestseller Hello. My name is Anča Pagáčová naživo! The Big Apple v malom červenom kabarete - zážitok na zožratie! Hudobné a...Viac
So 8.6.2024 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
vážna hudba

Waterford School Orchestra (USA)

Koncert mládežníckeho Waterford School Orchestra sa uskutoční v sobotu 22. júna v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu...Viac
So 22.6.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
od vás odporúčame!
divadlo

Revízor

25.5.2024 - 13.6.2024 / Divadlo Astorka Korzo ´90
odporúčame!