koncert

Dežo Ursiny & Moyzesovo kvarteto

Premiéra koncertného uvedenia skladieb Deža Ursinyho v úpravách pre sláčikové kvarteto.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Moyzesovo kvarteto - jedno z najvýznamnejších a najdlhšie pôsobiacich komorných zoskupení na Slovensku (fungujúcich od roku 1975) – zahrá skladby Deža Ursinyho v originálnych úpravách.

Myšlienka prepojiť hudbu Deža Ursinyho so sláčikovým kvartetom sa zrodila už dávnejšie. Bolo to na jar v roku 2000 v Pezinku v rámci 1.ročníka akcie Déjà vue - Spomienka na Deža Ursinyho.

Muzika Deža Ursinyho je postavená na špecifických a mnohokrát neortodoxných a napriek tomu krásnych harmóniách s neklasickou melodikou. Táto hudobná originalita má v sebe veľké predpoklady na vznik novej hodnotnej formy práve v prepojení s tak muzikantsky skvelým telesom, akým je Moyzesovo kvarteto. Dvoje huslí, viola a violoncelo. Vybrané Ursinyho skladby pôsobia v týchto sláčikových úpravách ako niečo nádherné a tieto nové aranžmány dodávajú jeho hudbe ďalší rozmer.

Dežove piesne vyniknú i v takýchto nových coververziách a pritom stále ostávajú prirodzené a príťažlivé. Originalita Ursinyho hudobnej poetiky v spojení s akustickým prejavom Moyzesovho kvarteta ponúka vskutku ušlachtilý zážitok. Počas tohto koncertu pocítite symbiózu muzikality s umeleckou osobnosťou Deža Ursinyho i Moyzesovho kvarteta.

Zaznie výber skladieb z rôznych časových období (rokov 1966-1990), ktoré odzrkadlujú široký diapazón Ursinyho hudobnej tvorby.

Námet: Dušan Lančarič, Patrik Lančarič
Dramaturgia, produkcia: Dušan Lančarič
Koprodukcia: Umelecká loď–o.z. a Pezinské kultúrne centrum
Autor hudby: Dežo Ursiny
Hudobné aranžmány a partitúry: Marek Spusta, Sisa Michalidesová, Peter Preložník

Účinkujú: Moyzesovo kvarteto
1.husle - Jozef Horváth
2.husle – Július Horváth
viola - Alexander Lakatoš
violoncelo - Ján Slávik

Špeciálne osobné poďakovanie patrí Jakubovi Ursinymu.

Vstupné: predpredaj 15€

Odporúčame

výstava

Kika Tomaňa - Pod šťastnou hviezdou

Vstúpte do podmanivého sveta Kiky Tomaňa, umelkyne, ktorej tvorivá cesta sa odvíja naprieč oblasťami maľby, tapisérie a mäkkého...Viac
14.9.2023 - 6.10.2023 / Art Books Coffee
odporúčame!
výstava

Marika Raček: 15 rokov so sklom

7.9.2023 - 16.11.2023 / Galéria dizajnu Satelit
odporúčame!
divadlo

Generácia Z: Sused, ktorého nechcem

Ne 1.10.2023 / DPOH
odporúčame!
divadlo

bazén (bez vody)

Čierna komédia svetoznámeho britského autora Marka Ravenhilla. bazén (bez vody) je šokujúca hra o spôsoboch, akými sa naše túžby...Viac
24.10.2023 - 22.11.2023 / V-klub (Véčko)
od vás odporúčame!