koncert

Dežo Ursiny & Moyzesovo kvarteto

Premiéra koncertného uvedenia skladieb Deža Ursinyho v úpravách pre sláčikové kvarteto.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Moyzesovo kvarteto - jedno z najvýznamnejších a najdlhšie pôsobiacich komorných zoskupení na Slovensku (fungujúcich od roku 1975) – zahrá skladby Deža Ursinyho v originálnych úpravách.

Myšlienka prepojiť hudbu Deža Ursinyho so sláčikovým kvartetom sa zrodila už dávnejšie. Bolo to na jar v roku 2000 v Pezinku v rámci 1.ročníka akcie Déjà vue - Spomienka na Deža Ursinyho.

Muzika Deža Ursinyho je postavená na špecifických a mnohokrát neortodoxných a napriek tomu krásnych harmóniách s neklasickou melodikou. Táto hudobná originalita má v sebe veľké predpoklady na vznik novej hodnotnej formy práve v prepojení s tak muzikantsky skvelým telesom, akým je Moyzesovo kvarteto. Dvoje huslí, viola a violoncelo. Vybrané Ursinyho skladby pôsobia v týchto sláčikových úpravách ako niečo nádherné a tieto nové aranžmány dodávajú jeho hudbe ďalší rozmer.

Dežove piesne vyniknú i v takýchto nových coververziách a pritom stále ostávajú prirodzené a príťažlivé. Originalita Ursinyho hudobnej poetiky v spojení s akustickým prejavom Moyzesovho kvarteta ponúka vskutku ušlachtilý zážitok. Počas tohto koncertu pocítite symbiózu muzikality s umeleckou osobnosťou Deža Ursinyho i Moyzesovho kvarteta.

Zaznie výber skladieb z rôznych časových období (rokov 1966-1990), ktoré odzrkadlujú široký diapazón Ursinyho hudobnej tvorby.

Námet: Dušan Lančarič, Patrik Lančarič
Dramaturgia, produkcia: Dušan Lančarič
Koprodukcia: Umelecká loď–o.z. a Pezinské kultúrne centrum
Autor hudby: Dežo Ursiny
Hudobné aranžmány a partitúry: Marek Spusta, Sisa Michalidesová, Peter Preložník

Účinkujú: Moyzesovo kvarteto
1.husle - Jozef Horváth
2.husle – Július Horváth
viola - Alexander Lakatoš
violoncelo - Ján Slávik

Špeciálne osobné poďakovanie patrí Jakubovi Ursinymu.

Vstupné: predpredaj 15€

Odporúčame

film

Olympijský medzičas

Olympijské hry v antike boli striktne lokálne. Akú stopu na planéte necháva ich moderné, globalizované pokračovanie? Aký dopad...Viac
Kino Kultúrka Stupava / Artkino Za zrkadlom / Kino Záhoran
odporúčame!
vážna hudba

Mimoriadny koncert 59. BHS - The Cleveland Orchestra

Št 5.9.2024 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
divadlo

Takmer pyšná princezná

Takmer pyšná princezná je pôvodný slovenský rodinný muzikál Michala Babiaka a Milana Malinovského. Voľne vychádza z českej...Viac
14.9.2024 - 14.9.2024 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!
film

Bastard

Šiesty celovečerný film Nikolaja Arcela je vynikajúcou historickou drámou s fenomenálnym Madsom Mikkelsenom v hlavnej úlohe...Viac
Ut 9.7.2024 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!