iná akcia
prednáška / diskusia

Vývoj ľudstva z pohľadu evolučnej parazitológie (webinár)

Odhaľte nenahraditeľnú úlohu, ktorú parazity hrajú v dejinách ľudského druhu, ale aj všetkého, čo je na tejto planéte živé, vo fascinujúcej prednáške uznávaného vedca a evolučného biológa Jaroslava Flegra! 
 

13.05.2021, Št
Online
19:00

Koevolučný zápas medzi parazitmi a ich hostiteľmi možno znie ako zápletka hororového filmu, no v skutočnosti sa jedná o ústrednú tému sprevádzajúcu celú biologickú evolúciu. Tento zápas viedol k vzniku množstva kľúčových vlastností dnešných organizmov, no bol aj príčinou zániku veľkého percenta biologických druhov. Čo si však môžeme pod pojmom parazit predstaviť? Musí parazit na hostiteľa vplývať iba negatívne? Aký vplyv majú parazity na biodiverzitu a ako súvisia s hromadným vymieraním? Môže pred parazitmi chrániť sexualita? Čo znamenajú pre ľudí a ich patogény a akým spôsobom môžu zasiahnuť do našich osudov v budúcnosti? Môže byť parazitom aj náš domáci miláčik?

Jaroslav Flegr
je uznávaný český vedec a vysokoškolský pedagóg, ktorý sa vo svojom výskume zameriava na biologickú evolúciu, najmä v oblastiach etológie, parazitológie a evolučnej psychológie. Pôsobí na Prírodovedeckej fakulte Karlovej univerzity. Dlhodobo sa zaoberá výskumom parazita Toxoplasma gondii a jeho vplyvom na ľudské správanie. Za výskum toxoplazmózy získal v roku 2014 Ig Nobelovu cenu. Tiež je autorom teórie zamrznutej evolúcie a zamrznutej plasticity, ktorú popisuje v rovnomennej publikácii ocenenej cenou Magnesia litera. Je autorom viac ako 160 odborných prác evidovaných v databáze Scopus a celkom 8 monografií populárno-vedeckého žánru.

Ako webinár funguje?
— Prihlasovanie ľavou zadnou: Na webinár sa môžete pripojiť cez svoj telefón, tablet alebo notebook, nepotrebujete k tomu žiadne ďalšie technické vybavenie.
— Pred konaním webinára vám v deň jeho konania pošleme na e-mail odkaz, cez ktorý sa na webinár poľahky pripojíte. Ak vstupenku zakúpite v deň konania podujatia, odkaz na webinár vám príde v jednom e-maili priamo s lístkom.
— Zážitok pre aktívnych aj pasívnych poslucháčov: Do webinára sa môžete aktívne zapojiť a klásť otázky, ale zároveň je určený aj pre tých účastníkov, ktorí chcú radšej len počúvať.
— Live stream webináru sa vysiela prostredníctvom platformy Vimeo, priamo vo vašom internetovom prehliadači. Nie je preto potrebné nič inštalovať ani sa niekde registrovať.

Výhody webinára:
— Zúčastniť sa ho môžete z pohodlia vášho domova alebo kancelárie.
— V najbližších dňoch po uskutočnení webinára dostanete záznam, ktorý vám bude k dispozícii po dobu 30 dní.
— Efektívnejšie využitie vášho času bez potreby cestovania.
— Možnosti klásť otázky a komunikovať s lektorom webinára.
— Na jeden vstup sa môže zúčastniť celá domácnosť.

Odpovede na často kladené otázky

Vstupenky za 8€ - 10€

FB event
 

Odporúčame

festival

Víkend otvorených parkov a záhrad 2021

XIII. ročník kultúrno-vzdelávacieho podujatia, ktorého cieľom je prezentovať hodnoty našich parkov a záhrad.Viac
4.6.2021 - 6.6.2021 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Korn

So 29.5.2021 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
film

Raj na zemi

Dokumentárny film, zachytávajúci profesionálny aj súkromný osud reportéra Andreja Bána.Viac
Št 13.5.2021 / Kino Lumière - Kino doma (online)
odporúčame!
výstava

Edmund Gwerk - Paralely a paradoxy

15.12.2020 - 13.6.2021 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!