iná akcia

Dobrý trh na SNP

Pred Vianocami v striebornú nedeľu zažije Stará tržnica a Námestie SNP kúzelný deň plný svetiel a vianočnej atmosféry. Konať sa tu bude špeciálne vydanie Dobrého trhu, ktoré okrem kvalitných produktov, krásnych darčekov a skvelého jedla prinesie mnoho neopakovateľných zážitkov a najmä dobrosrdečnosti.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Toto bude výzva. Zaplníme jedno z najväčších bratislavských námestí aj Starú Tržnicu stánkami, programom a zábavou? V spolupráci s projektom Živé námestie chceme odskúšať, ako by mohlo Námestie SNP ožiť a prepojiť sa s priestorom pred Starou tržnicou do jedného veľkého verejného priestoru.

Nakúpte originálne vianočné darčeky v čarovnej atmosfére Starej tržnice a celého Námestia SNP na Dobrom trhu v predposlednú nedeľu pred Vianocami.

Stará Tržnica 

10:00 Funny Fellows
Veselá kapela už tradične otvorí Dobrý trh a vydá sa na okruh po Námestí SNP. 
Počas dňa: Anjelska akrobacia od Cirkus-Kus

Celý deň: Dobrý trh 
Nakúpte v striebornú nedeľu všetko potrebné na blížiace sa vianočné sviatky: kvalitné potraviny či originálne darčeky. Čaká vás vyše 150 predajcov na oboch poschodiach tržnice, 30 stánkov s jedlom pred budovou a 35 stánkov neziskových organizácií na námestí.

Celý deň: Vianočné ozdoby s Four Leaves, priestor Oáza na prízemí tržnice, workshop 
Vyrobte si krásne dekorácie z poctivých materiálov. Cena workshopu je 15 eur, zahŕňa materiál na 3 vianočné gule. Workshopy začínajú o celej hodine.

Bukowski 

16:00-19:00 Fellaz
V unikátnom anjelskom átriu zaznejú cover verzie známych hitov. 

LAB café
Celý deň: Otvorená dielňa
K dispozícii vám budú šikovné ruky grafikov, ktorí vám pomôžu vyrobiť originálne visačky na darčeky či ozdoby nielen z dreva.

Detské pódium BKIS, pred Starou tržnicou
10:30-11:00 Divadielko Blázninec: Čokopríbeh
Detské predstavenie podľa knihy o chlapcovi, ktorý hľadal vôňu čokolády.

11:30-12:15 Divadlo SpozaVoza: Vianočný zázrak, detské predstavenie
Bláznivá činoherno-bábková divadelná jednohubka pre najmenších divákov, ale i pre dospelých. O súrodencoch, ktorí nemajú radi učenie a tobôž nie Vianoce. 

14:30-15:00 Pánko, koncert
Hravý hudobník pánko hrá veselé pesničky pre deti a jeho vystúpenia sú plné interaktívnych vstupov i zaujímavých nástrojov.

16:30-17:15 Teatro Neline: Nesiem vám novinu, detské predstavenie
Vianočná hra s pastiermi, ovečkami, anjelom a čertom a na motívy ľudových hier, ktorá vychádza zo slovenských ľudových tradícií, je popretkávaná ľudovými koledami a folklórom.

Celý deň: Detský vianočný les
Stromčeky, ktoré vyzdobili deti z bratislavských základných a umeleckých škôl, boli vystavené na Primaciálnom námestí a skrášlia aj Dobrý trh. Ich misia ale nekončí, potešiť môžu domovy dôchodcov, združenia pre ľudí bez domova, dobročinné organizácie či rodiny v núdzi. Máte o stromček záujem alebo viete o niekom, koho by potešil? Spýtajte sa v stánku dobrého trhu a odneste si svoj stromček po skončení trhu o 20:00. Stromček si môžete rezervovať vopred cez formulár 

Počas dňa: Zbojnícka skupina „Harnasie“ z Poľska

Whatcity? a BKIS stage, električka

14:00-14:30 Živé ulice a námestia – Staré Mesto, diskusia
Milota Sidorová sa bude zhovárať s novozvolenými predstaviteľmi mesta o pokračovaní projektu Živé Námestie a ďalších transformujúcich sa uliciach v Starom Meste. Hostia: Ctibor Košťál (Mesto Bratislava), Ján Mazúr (Živé námestie, Shared Cities: Creative Momentum, Aliancia Stará Tržnica), Jan Kurka (Green Foundation)

16:00-16:30 Verejný priestor pre kultúru v Bratislave – bezpečný a otvorený?, diskusia
BKIS vás pozýva na prvú diskusiu z cyklu Verejný priestor v Bratislave - bezpečný a otvorený? Je verejný priestor naozaj dostupný pre verejnosť a tvorcov? Komu skutočne patrí? Aké sú zákonné nástroje samosprávy a aké sú zodpovednosti organizátorov za zdravie a bezpečnosť účastníkov? Hostia: Illah van Oijen (Dobrý trh), Slavomíra Salajová (Creative Industry Forum), Pavol Murín (Stará tržnica, Bratislavský majáles), Vladimír Grežo (Kultúrne leto a hradné slávnosti Bratislava, MDPOH)

10:00, 13:00, 16:00 M_P_BA: Kamenné námestie a námestie SNP, komentované prehliadky 
Návšteva najobľúbenejších striech Bratislavy. Ako sa rodila dnešná podoba kamenného námestia a budov okolo neho? Čo zostalo nedokončené? Miesto stretnutia na zastávke električky.

Celý deň vieš čo vidíš? Výstava
Máte príbehy, zážitky či asociácie s Námestím SNP a Kamenným námestím? Podeľte sa s nami svojím komentárom priamo pod fotkou! 

V klub 

10:00-19:00 Bazár chalaňov
Charitatívny bazár na podporu detí so zdravotným postihnutím a detí zo znevýhodneného prostredia. Vyberte si z darovaných predmetov, ktoré pomôžu dobrej veci. 

Literárne informačné centrum

13:00-13:30 Rozprávka o psíkovi Gagarinovi
Lujza Schrameková Garajová číta z knihy Rozprávka o psíkovi Gagarinovi. Autorka knihy, Jana Šajgalíková, povie viac o jej vzniku.

14:00-16:00 Braňo Jobus
Braňo Jobus číta zo svojich kníh, spieva a komentuje dianie na ulici z vkladu. Stavte sa v predajni na kus reči a nechajte si podpísať knižky.

Celý deň Slniečko na Dobrom trhu 

Poľský inštitút 
Oživme námestie, oživme Karpaty! Prezentácie dedičstva karpatského pastierstva, starých valašských tradícií, ručných výrobkov, nástrojov, ochutnávky regionálnych špecialít. 

9:30-11:00, 12:00-13:30 Vianočné ozdoby z hodvábneho papiera a čipky, workshop
Záujemcovia sa môžu prihlásiť na e-mailovej adrese: teresa.lukacova@instytutpolski.org

15:00 Karpatský redik (2013), projekcia filmu
Pastieri putujú po stopách predkov, pastierov oviec, historickou cestou cez Karpaty.

15:30 Bačovia a valasi. Pastierska kultúra na poľsko-slovenskom pohraničí, prezentácia knihy s diskusiou

16:30 prezentácia ručných výrobkov a pastierskych nástrojov 
Spolu s výstavou fotografií dokumentujúcich valašské tradície na poľskom a slovenskom území, a krojov z Múzea ovčiarstva Spoločnosti priateľov Múzea liptovskej dediny. 

17:00 Minikoncert a ochutnávka regionálnych špecialít 
Bohéma bar, prízemie OD Dunaj

18:00 Bývanie pre všetkých, diskusia s hosťami Nota Bene 
Celý deň: Obývačka vo výklade, zážitková výstava 
Mnohí ľudia bez domova žijú na ulici ako vo výklade a napriek tomu sú pre mnohých neviditeľní. Nota bene už 18 rokov dostáva ľudí z ulice a pomáha im v ich snahách získať svoj domov. www.pomahatjelahke.sk

Celý deň: Domov – jedna báseň
Básnici sú v slovách doma, a keďže každý máme v sebe básnika, všetci môžeme mať svoj domov. Nechajte si napísať báseň na počkanie od pouličných básnikov zo združenia Tvorlístok (Tomáš Hudák, Michal Baláž, Matúš Oparty, Šimon Ondruš). 

White Ateliér, prvé poschodie OD Dunaj, vstup cez Bohéma Bar

14:00 Upcycling s White Ateliérom
Ako sa dajú pretvoriť topánky, oblečenie a doplnky? Použijeme aj zvyšky látok, farby či skla a nájdeme kreatívne riešenia ako ich nevyhadzovať, ale znovu ich využívať či zmeniť na niečo nové. Počet miest obmedzený. 

KC Dunaj, Nedbalova 3
budova bude otvorená aj zo strany Námestia SNP

10:00-15:00 Dobročinný Swap
Prineste kúsky oblečenia, ktoré už nenosíte a na oplátku si odneste neobmedzené množstvo oblečenia, ktoré sa vám zapáči. Vstupné 5€, časť zo vstupného poputuje občianskemu združeniu Proti prúdu, vydavateľovi časopisu Nota Bene. 

Bratislavská reštaurácia Flagship

10:00-17:00 Detský trh
Malí trhovníci pripravili vianočné výtvory, napiekli medovníky a vytriedili svoje knihy, hračky a oblečenie. Príďte si od nich nakúpiť a podporiť mladú generáciu trhovníkov!

18:00, 19:00 Prehliadka Kláštorného pivovaru
Prehliadka historických priestorov objektu kláštora milosrdných bratov, kam sa bežne nedostanete! Pozrite sa do varne piva a do jednej z najväčších bratislavských barokových pivníc, ktorá sa stále využíva. Prehliadka trvá 25 minút a je zdarma.

Celý deň: Živý betlehem 

Hudobné pódium, Poštová ulica

12:00 Vianočné koledy

13:00-13:30 Fancy Shoes

Koncert cover a vlastných pesničiek

14:00-14:30 Bufet
Bratislavská trojčlenná zostava vychádzajúca z domáceho prostredia vo svojich autorských piesňach nadviaže na tradíciu slovenskej alternatívnej hudby.

15:00-15:40 Aftertee
Melodický smooth jazz, komunikatívne, výrazné a svieže skladby v spektre od fusion po straighthead.

16:00-16:30 Ado Juráček
Koncert pesničkára, ktorý publiku predstaví svoje pop-folkové piesne a zopár vianočných prekvapení.

17:00-17:40 Erik Šulc & Tribal Colours 
Nový projekt Erika Šulca z reggae kapely Medial Banana

18:00-18:30 Blanch
Na slovenskej scéne sa úspešne aj s kapelou presadili piesňou Over Hills na Demovnici Rádia FM, ktorá je z pripravenovaného albumu Delusion.

19:00-19:30 Blame Your Genes
Sólový projekt Lukáša Zdurienčíka (Elections in the Deaftown). Vo svojom sólovom debute EP White Liquid sa prikláňa ku tanečnejším žánrom ako je house a elektropop.

Celý deň: Ľadové sochy
Umelci z Galérie 4D budú pred pamätníkom SNP pripravovať ľadové sochy na tému sloboda. 

Zóna up! city 
Vďaka Volkswagen Slovakia a projektu up! city, ktorý sídli v Starej tržnici, máte možnosť odviezť sa z Dobrého trhu. Elektromobily, vyrobené v bratislavskom závode, vás za dobrovoľný príspevok odvezú s ťažkými nákupmi v rámci Bratislavy až domov. Volkswagen e-up! si môžete požičať aj mimo Dobrého trhu a vybrať sa na vianočné nákupy alebo výlety. Ako inšpirácia vám môže slúžiť špeciálna turistická GPS navigácia s hovoreným slovom o Bratislave a jej zaujímavostiach. www.upcity.sk

Odporúčame

výstava

Prvá dáma vzdelávania / 100 rokov Univerzity Komenského

26.6.2019 - 13.10.2019 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica
odporúčame!
divadlo

Noc divadiel / Som žena

Unikátny a autentický životný príbeh českej herečky, ktorá absolvovala zmenu pohlavia.Viac
So 16.11.2019 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
výstava

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov je jeden z tých nezvyčajných projektov Národnej galérie, ktorým prekračujeme, či skôr...Viac
16.5.2019 - 31.12.2019 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
koncert

Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa 2019

Jubilejný ročník Bratislavských jazzových dní sa bude po 45. krát konať od 25. do 27. októbra v Inchebe, otvárací koncert bude už...Viac
25.10.2019 - 27.10.2019 / INCHEBA - Expoaréna
odporúčame!