iná akcia

Týždeň s Michalom

Posledná fáza reštaurovania sochy Archanjela Michala, ktorá bola v septembri 2021 zložená z vrcholu Michalskej veže za účelom reštaurovania, sa začala 13 septembra. Na Nádvorí Apponyiho paláca v Bratislave ste mohli vidieť naživo prácu reštaurátorov počas zlátenia sochy. Zlatnícke práce na soche boli ukončené - štartuje špeciálny Týždeň s Michalom, počas ktorého sa dozviete o novej podobe sochy sv. Archanjela Michala, o interiéri Michalskej veže a jeho historických vrstvách, ale aj o súčasnej pamiatkovej starostlivosti.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Týždeň uzavrieme slávnostným vyložením sochy naspäť na vrchol Michalskej veže 2. októbra.

Program


✹Utorok 27. 9. – Sobota 1. 10.
Archanjel Michal
Nádvorie Starej radnice
Verejná prezentácia zreštaurovanej sochy Archanjela Michala.
Vstup zdarma.

✹Utorok 27. 9. 2022 / 17.30
Nová podoba sv. Michala Archanjela / prednáška
Faustova sieň
Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 €. Vstupenky v predaji aj na GoOut.net.
Akademický sochár Stanislav Kožela, reštaurátor kovov s dlhoročnou praxou a autor niekoľkých výskumov týkajúcich sa aktuálnej obnovy Michalskej veže, predstaví verejnosti praktické výsledky svojej práce, ale aj jej teoretické východiská. Ak vás zaujíma, ako prebiehalo reštaurovanie sochy sv. Michala Archanjela, toto je príležitosť, ako sa o téme dozvedieť čo najviac priamo od autora jej novej podoby. Prednášku doplní svojimi poznatkami aj Lucia Huňadyová, jedna z reštaurátoriek a reštaurátorov, ktorí pracovali na zlátení súsošia Archanjela Michala s drakom a dali mu finálnu podobu. Tento proces ste mali možnosť sledovať na nádvorí Apponyiho paláca.

✹Streda 28. 9. 2022 / 17.30
Interiér Michalskej veže a jeho historické vrstvy / prednáška
Faustova sieň
Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 €. Vstupenky v predaji aj na GoOut.net.
Michalská veža, jediná zachovaná brána mestského opevnenia Bratislavy, prešla od stredoveku viacerými stavebnými zásahmi. Ich skúmanie a vyhodnocovanie je dôležitou súčasťou každej pamiatkovej obnovy a vykonáva sa od čias vzniku modernej pamiatkovej starostlivosti. Zuzana Zvarová (MÚOP) predstaví výsledky jedného z architektonicko-historických výskumov, v rámci ktorého sa s kolegami zamerali na výskum interiéru Michalskej veže (2018).

✹Štvrtok 29. 9. 2022 / 17.30
Pamiatková starostlivosť: synergia teórie a praxe / diskusia
Faustova sieň
Vstupné: 4,00 € / zľavnené 2,00 €.  Vstupenky v predaji aj na GoOut.net.

Téme pamiatkovej starostlivosti sa v súčasnosti venuje viac pozornosti aj z radov laickej verejnosti. Ak tiež patríte medzi rozrastajúcu sa skupinu ľudí, ktorých zaujíma, ako k obnove pamiatok citlivo pristupovať, nenechajte si ujsť diskusiu Evy Falbovej (Krajský pamiatkový úrad Bratislava) a Jána Kresana (Pamarch – realizátor obnovy), ktorú bude moderovať kurátor historických a umeleckohistorických zbierok MMB Michal Augustovič. Dozviete sa, aké prístupy boli zohľadnené pri obnove Michalskej veže a ako poznatky z viacerých výskumov ovplyvnili jej podobu na najbližšie desaťročia.

Nedeľa 2. októbra - Vykladanie Arachanjela Michala na vežu aj so sprievodným programom. Viac info

Odporúčame

koncert

The Residents (USA)

Viacero okolností sa zbehlo, až sa stala unikátna vec. Slávny americký umelecký kolektív The Residents príde osláviť päťdesiate...Viac
So 18.2.2023 / Majestic music club
odporúčame!
film

Dealer II

Kino Mier Modra / Kino Pezinok
odporúčame!
divadlo

New York City Night Show

9.3.2023 - 23.3.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
výstava

Dorota Sadovská: Ňadro problému

6.2.2023 - 3.3.2023 / Art Books Coffee
odporúčame!