iná akcia

Rímske hry + Limes Day 2018

Podujatie Rímske hry prináša návštevníkovi pohľad do dejín starovekého Ríma. Už 21 rokov je brána do dejín Ríma otvorená.

Táto akcia sa konala v minulosti

Podujatie plné príjemnej atmosféry,  nových poznatkov, zábavy, zážitkov a relaxu  otvorí už po dvadsiatyprvýkrát bránu do starovekého Ríma. 
Rímske hry tento rok Múzeum mesta Bratislavy (MMB) venuje spomienke na mladého vojaka II. pomocnej légie. Ako šestnásťročný vstúpil do armády a volal sa Avitus. Jeho meno je vytesané na kameni, zbierkovom predmete vystavenom v Múzeu Antickej Gerulaty v Rusovciach.
Organizátori veria, že návštevníci podujatia ho objavia a presvedčia sa, že v Gerulate veľmi dávno žil Avitus...

Zmena miesta konania poobedňajšieho programu:
Program 10.00 – 13.45 Múzeum Antická Gerulata Rusovce 
Program 14.00 – 19.00 areál Základná škola s materskou školou, Vývojová 228, Rusovce​
K zmene priestoru konania Rímskych hier – Limes Day 2018 organizátori pristúpili pre začiatok rekonštrukčných prác v parku kaštieľa a v záujme bezpečnosti návštevníkov podujatia, ktorých bolo minulý rok až 4500.   

Program:
10.00 – 13.45  Múzeum Antická Gerulata v Rusovciach 
Predpoludňajšia časť programu bude ladená modernejšie a rodinné tímy môžu zase súťažiť  v rôznych disciplínach.
Nebude chýbať preklad obľúbených citátov, odievanie do rímskych odevov, točenie na hrnčiarskom kruhu, rozoznávanie byliniek, ktoré poznali už Rimania.
Pre malých návštevníkov je zase možnosť zahrať sa v Rímskej škôlke.
Predpoludní vystúpi v Gerulate aj Divadlo ZkuFraVon. Jeho protagonisti originálnym spôsobom, cez prizmu súčasnosti, priblížia návštevníkom starovekú rímsku civilizáciu.
Oživením bude aj príchod malých Rimanov – 50 detí zo súkromnej Základnej umeleckej školy v Rusovciach na Balkánskej ulici.
Organizátori veria, že si nikto nenechá ujsť slávnostný sprievod cisára, Rimanov, Rimaniek a ich detí, legionárov je naplánovaný cez Rusovce  o 14.00. Bude to zážitok, kedy opäť prídu Rimania a usadia sa na chvíľu v Rusovciach. 

Doobeda do Gerulaty a poobede do areálu školy v Rusovciach pozýva Avitus, Juraj „Šoko“ Tabaček.  

14.00 – 19.00 Areál Základnej školy s materskou školou Vývojová 228, Rusovce, GPS 48.054887 17.142280
Poobede sa pred publikom bude odvíjať v areáli Základnej školy s materskou školou spektakulárny program plný superlatív pod taktovkou Tovarišstva starých bojových umení a remesiel. Vystúpi cca 50 legionárov z rôznych krajín Európy. Príďte a neoľutujete.
Program sa bude každú hodinu obmieňať. 
Pripravené sú remeselné stánky aj stánky s občerstvením. „Chlieb a hry“ čakajú na všetkých, ktorí zavítajú na celodenný  program.

Aktuálne info môžete sledovať v evente na Facebooku.

Limes Day – 5. ročník a obľúbený  Archeobus – vydávanie lístkov už od 20. 8. 2018 

Limes Day je podujatie, ktoré má upozorniť na rímske pamiatky na hranici pozdĺž Dunaja, Limes Romanus, ktorú tvorila reťaz rímskych táborov spojených cestami. Tie nás skoro pred 2000 rokmi zjednotili v rámci jednej Rímskej ríše.

Jeho zámerom je propagovať najmä doposiaľ málo navštevované rímske pamiatky na Limes Romanus, ako aj dosiahnuť ich zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Cez netradičné podujatia zapojiť do spoznávania čo najväčšie množstvo ľudí všetkých vekových kategórií.

Najväčším lákadlom bude aj tento rok Archeobus. Voľné vstupenky si verejnosť môže vyzdvihnúť od 20. 8. do 7. 9. 2018, pondelok – nedeľa 9:00 – 19:00 v Turistickom informačnom centre, Klobučnícka 2, Bratislava.
Účastníci výletu s archeobusom dostanú pri nástupe do autobusu spomienkové darčeky - tričko a magnetku. Presný program a  informácie sa budú priebežne dopĺňať.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Antická Gerulata v Rusovciach je unikátne miesto s pamäťou siahajúcou do staroveku a je významným tematickým múzeom Múzea mesta Bratislavy (MMB,1868). Na základe nominačného projektu z februára 2018 by mohla získať status svetového dedičstva UNESCO spolu s krajinami Nemecka a Rakúska. Držme si palce, rozhodne sa v lete 2019. Dianie v Gerulate odborným, ale aj populárno-vedným či zábavným spôsobom verejnosti približuje neustále významnú archeologickú lokalitu a múzeum zároveň, a to nie len počas Rímskych hier, ale aj v rámci vzdelávacích programov pre školskú mládež, či organizovaním letných škôl.

Odporúčame

film

Toto je náš svet

Otec a jeho šesť detí žijú alternatívnym spôsobom života v lese na severozápade USA. Následkom tragických udalostí sú však nútení...Viac
Št 22.8.2019 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!
film

Mŕtvi neumierajú

Novinka Jima Jarmusha so skvelým hereckým obsadením. Ospalé vidiecke mestečko Centerville sa ocitá v centre vojny s hordami...Viac
Kino Film Europe / FK Nostalgia / Cinema City Aupark / Cinema City Eurovea / Cinemax Bory Mall / Amfiteáter ...
odporúčame!
divadlo

Josef Švejk

16.9.2019 - 30.9.2019 / Divadlo Aréna
odporúčame!
divadlo

Red Cat Romantique

Ľúbostná poetika, elegantná erotika, burlesque, praktické rady kombinované s názornou a dôslednou výukou Kámasútry, hudobné i...Viac
22.8.2019 - 14.9.2019 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!