iná akcia
prednáška / diskusia

Jiří Černý (CZ)

Známy český hudobný kritik, ktorý z času na čas usporiada hudobnú udalosť aj na Slovensku, vystúpi v Bratislave rovno trikrát. V Artfore sa bude venovať tvorbe Leonarda Cohena a .v klube pod lampou Ro(c)kovaniu.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Jiří Černý – nestor československej hudobnej žurnalistiky, športovec, Železný muž, „hráč na gramofón“, kritik bez konzervatória, predovšetkým však nesmierne láskavý, vtipný a múdry človek, ktorý sa hudbe a písaniu o nej venuje už viac ako šesť desaťročí.

Kedysi býval pravidelným hosťom bratislavských vysokoškolských internátov, kam hlavne v osemdesiatych rokoch, keď z názorových dôvodov nebol publikovateľný a zamestnateľný v oficiálnych médiách, prinášal závan slobody a nových hudobných trendov. Jeho posluchové programy vtedy niesli názov „Antidiskotéka“ a bývali vždy plné dychtivých poslucháčov a nesmierne inšpirujúce. Jiří Černý totiž vďaka svojmu neuveriteľnému rozhľadu a citu vždy dokáže nájsť to, čo nie je na prvé počutie zrejmé väčšine z nás. A aby toho nebolo málo, má ten dar vždy to veľmi presne a zrozumiteľne pomenovať. Je majstrom pera, majstrom hovoreného slova i výborným hráčom na gramofón - ako so sebeiróniou jemu vlastnou hovorieva – pretože gramofón je jediný hudobný nástroj, na ktorý vie hrať. Ale predovšetkým je človekom, ktorý venuje svoj čas a schopnosti tomu, tvoriť pozitívne veci a deliť sa o svoje poznanie. To všetko prostredníctvom publicistickej činnosti v neuveriteľne širokom spektre – od hudby populárnej, cez rock, folk, jazz, muzikál i operu a diela z oblasti vážnej hudby. Jeho práca je charakterizovaná vysokou náročnosťou predovšetkým na seba samého a nesmierne širokým vzdelanostným pozadím. Svojou dramaturgiou a komentármi vždy opomínal komerčné kritériá a výrazne ovplyvnil hodnotové kritéria a hudobný vkus viacerých generácií poslucháčov.

Napriek svojmu veku neustále pracuje a publikuje – články, recenzie, portréty osobností, je autorom niekoľkých kníh, vystupuje v rozhlase a TV, pravidelne na svojej stránke glosuje hudobné dianie a je viac ako obdivuhodné, že stále aj neúnavne cestuje so svojimi posluchovými programami.

V polovici októbra pricestuje opäť do Bratislavy, aby sa tu podelil o svoje najnovšie hudobné „objavy“, ale aj s dvoma komponovanými programami, venovanými dvom nevšedným hudobným osobnostiam. Dve predstavenia sa uskutočnia v priestoroch Kníhkupectva Artforum na Kozej 20 - prvý večer 15.10.2019 bude patriť komponovanému programu – portrétu Leonarda Cohena, kanadského básnika, spisovateľa ale predovšetkým jedinečného speváka. Druhý večer sa bude niesť v znamení portrétu Zuzany Navarovej – českej folkovej autorky a speváčky, ktorá so skupinou Nerez vytvorila niekoľko skvelých a originálnych albumov. Posledný z večerov 17.10.2019 tentokrát v priestoroch Klubu Pod lampou na Partizánskej 2, bude patriť klasickému Ro(c)kovaniu – komponovanému hudobno-slovnému programu, v ktorom sa bude počúvať a hovoriť nielen o hudbe.

-----------

Vstup: 

15.10.2019 a 16.10.2019 - 
5€ aj v priestoroch Kníhkupectva Artforum na Kozej ulici 20 a v kamennej predajni Dr.Horák na Medenej 19.

17.10.2019 - 7€ aj v  v kamennej predajni Dr.Horák na Medenej 19.

 

Odporúčame

prednáška / diskusia

Tajomstvo reči tela a analýza vzhľadu

St 14.10.2020 / V - klub
odporúčame!
prednáška / diskusia

1000 rokov histórie

9.6.2020 - 10.11.2020 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica
odporúčame!
letný festival

Colours of Ostrava 2021

14.7.2021 - 17.7.2021 / Ostrava / Dolní Vítkovice
odporúčame!
koncert

Semblant

Pi 25.9.2020 / Randal Club
odporúčame!