film

Veľká nádhera

Magická a čistá krása sa skrýva až pod povrchom...

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Svojim filmom Veľká nádhera sa medzinárodne úspešný a oceňovaný taliansky režisér Paolo Sorrentino vracia k osvedčenej spolupráci so slávnym hercom Tonim Servillom (spoločne nakrútili filmy L´uomo in più, 2001; Následky lásky, 2004; Il Divo, 2008), držiteľom viacerých Cien David, udeľovaných Talianskou filmovou akadémiou, a ceny Zlatý Glóbus v kategórii Najlepší herec za film Gomorra (2008).

Po obrazovo i hudobne atraktívnej road-movie Sorrentino siaha po osvedčených prostriedkoch jeho jedinečného filmového štýlu a opäť prináša vizuálne podmanivú komediálnu drámu o hľadaní zmyslu vlastnej existencie a zmierení sa s večne plynúcim časom a starnúcim telom. Príbeh starnúceho spisovateľa a novinára Jepa (Toni Servillo), Sorrentino zasadzuje do “trblietajúcej” sa vysokej smotánky podmanivého Ríma a po vzore filmových velikánov Federica Felliniho a Michelangela Antonioniho podáva kritiku súčasnej spoločnosti, žijúcej v povrchnosti, pretvárke a zaslepenosti. Zúfalý Babylon zbohatlíkov, politikov, zločincov, filmových hviezd, umelcov, intelektuálov, ale aj komplikovaných i nestálych vzťahov ožíva v starovekých budovách a gigantických vilách Ríma a sledujeme ho očami rozčarovaného Jepa, večne sa utápajúceho v pohári gin tonicu a vo víre nekonečných party. A nad tým všetkým stojí Rím ako krásna, no mŕtva diva.

Už v úvode filmu nás Biggazziho obrazové kompozície, závratné uhly záberov a snové zmeny veľkosti záberov vtiahnu do slnečného zvodného Ríma, kde sa nám spod majestátnych diel rímskych a svetových dejín umenia odkrývajú drobné postavy ľudí, pôsobiacich bizarne až exoticky. Dvojpólovosť života a umenia a hľadanie skutočnej krásy sú kľúčovými motívmi Sorrentinovej snímky, poukazujúcej na to, že pod nablýskaným, ale aj nie príliš vábnym povrchom sa môže skrývať oslnivá krása.

Film bol uvedený v Hlavnej súťaži MFF Cannes 2013, kde bol nominovaný na Zlatú Palmu. Získal Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film.

Veľká nádhera ( La grande bellezza), Taliansko / Francúzsko, 2013, 141 min.
Réžia:
Paolo Sorrentino
Hrajú: Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli, Carlo Buccirosso

Ocenenia
MFF Cannes 2013 - Nominácia na cenu Zlatá palma
MFF Karlovy Vary 2013
EFA Awards 2013 - Najlepší európsky film
Zlatý glóbus 2014 - Najlepší cudzojazyčný film
Cena BAFTA 2014 - Najlepší cudzojazyčný film
Oscar 2014 - Najlepší cudzojazyčný film

+15

Film Veľká nádhera (La grande bellezza) na imdb.com

Odporúčame

koncert

Le Payaco - krst albumu

Št 16.4.2020 / Majestic music club
odporúčame!
výstava

Matej a Juraj Krén / Knihy - Obrazy

26.9.2019 - 1.3.2020 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!
standup / talkshow

Pančlajn

Št 19.3.2020 / Dunaj˜
odporúčame!
film

Mystify Michael Hutchence

Pi 21.2.2020 / Kino Lumière
odporúčame!