film

Febiofest: Súťaž krátkych filmov I

Kľúčovou programovou sekciou je súťaž krátkych filmov V strede Európy, zameraná na filmy z krajín Vyšehradskej štvorky, Rakúska a Ukrajiny. Tým sa uzatvára výber krajín susediacich so Slovenskom, ktoré majú k sebe najbližšie nielen vďaka spoločným hraniciam, ale aj svojou minulosťou a kultúrou.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Diváci tak majú jedinečnú príležitosť vidieť zaujímavé krátke hrané, dokumentárne, animované a experimentálne filmy z nášho regiónu, ku ktorým by sa inak pravdepodobne nedostali. Súťaž tvorí už tradične 20 titulov; pri ich výbere sa viac ako rovnomerné zastúpenie zúčastnených krajín zohľadňovala kvalita jednotlivých snímok. Štyri bloky filmov sú pravidelne doplnené diskusiami s tvorcami po premietaní.

celkový čas: 86 min.

V tmavej jaskyni sa nachádza nezvyčajná záhrada, o ktorú sa stará osamelý muž. Jedného dňa, keď orezáva rastliny, nájde v kvetináči malého chlapca. Dieťa má nechty dlhé ako výhonky rastliny.

Plantárium, Poľsko, 2020, 7 min.
Réžia:
Tomek Ducki

15+

Po vynesení rozsudku v súdnom procese sa rodina snaží nájsť cestu späť do normálneho života. Morálka slobodného otca a jeho dvoch detí je spochybnená rozporuplnými očakávaniami spoločnosti. Neuvážené rozhodnutie znovu otvorí staré rany a spôsobí odcudzenie brata a sestry. 

Verdikt v prípade K., Rakúsko, 2020, 30 min.
Réžia
: Özgür Anil

15+

Teploty stúpajú a davy ľudí sa každý deň, ako zvieratá u púštnej kaluže, tlačia okolo brehov kúpalísk. Hulákajúce letné hity umlčí hlásenie o dvoch nezvestných chlapcoch. Môžeme byť svedkami tragédie, alebo si ľahnúť do tieňa s pocitom, že sa nás to netýka.

Anatomie českého odpoledne, Česko, 2020, 22 min.
Réžia:
Adam Martinec

15+

Materstvo je film o únave matky dvoch malých detí.  Obetovanie sa pre dieťa, ktoré pohlcuje všetok čas a nenecháva priestor na konzum ani na uspokojenie či márnivosť, sa pre oddanú fyzicky a emocionálne vyčerpanú ženu stáva šancou dosiahnuť transcendentálny stav blízky duchovnej extáze. Jej telo nemá dostatok zdrojov na správne fungovanie, nedokáže poriadne spracúvať informácie a dostáva sa do stavu akéhosi šialenstva, keď mozog nie je schopný riadiť myšlienkový proces ako zvyčajne. Keďže sa úplne a výlučne sústredí na dieťa, prestáva byť pre ňu všetko ostatné na svete dôležité, a tak sa oslobodí od prebytočných a povrchných vecí.

Materstvo, Ukrajina, 2019, 17 min.
Réžia
: Nataliya Ilchuk

Metro je krátky príbeh o živote vodiča metra menom Arsenij. Svoju prácu miluje, no čosi ho neustále trápi: cestujúci. Jedného dňa sa rozhodne dať im príučku.

Metro, Poľsko, 2019, 10 min.
Réžia
: Natalia Krawczuk

15+

Odporúčame

festival

BHS / Bratislavské hudobné slávnosti 2022

23.9.2022 - 8.10.2022 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
divadlo

Ladies & Gentlemen show

13.10.2022 - 3.11.2022 / Red Cat Cabaret Club
od vás odporúčame!
výstava

Erna monumentálna. Erna Masarovičová a jej sochárska tvorba

Erna Masarovičová (1926 – 2008) je v slovenskej umenovede stále označovaná najmä ako autorka originálnych šperkov a medailí...Viac
30.6.2022 - 30.10.2022 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
film

Podozrivá

Autor legendárneho Oldboya a Komornej Park Chan-wook sa vracia s mysterióznou detektívnou romancou, ktorá vám zamotá hlavu a...Viac
Kino Nostalgia / Kino Film Europe / Kino Lúky a FK Lúky / Artkino Za zrkadlom / Cinema City Aupark / Cinema...
odporúčame!