film

Solaris

V mnohovýznamovom diele, nakrútenom na motívy rovnomenného filozofického sci-fi románu Stanislawa Lema, rieši Tarkovskij otázky zmyslu života a hraníc poznania tvárou tvárou v tvár tajomnej mimozemskej civilizácie.

Táto akcia sa konala v minulosti

Mnohovýznamové dielo, nakrútené na motívy rovnomenného filozofického sci-fi románu Stanislawa Lema. Príbeh niekoľkých postáv sa odohráva na kozmickej stanici, umiestnenej na obežnej dráhe nad planétou Solaris, ktorá predstavuje dosiaľ neznámu formu vedomia.

Planéta, majúca formu akéhosi „oceánu“, je jediným organickým celkom, schopným zhmotňovať ľudské myšlienky. Pomocou záhadnej plazmy sa vedci stretávajú s vlastnou minulosťou – a ich materializované utajované predstavy a spomienky vyzývajú hrdinov tvárou v tvár tajomnej mimozemskej civilizácie k porovnaniu s vlastnou kultúrou a ich vlastnými „Ja“. Stretnutie ľudských bytostí s nepochopiteľnou realitou, priečiacou sa ľudskému rozumu, vyvoláva nevyhnutné otázky o zmysle života, o hraniciach poznania, ale i o sebareflexii každého jedinca. Existenciálne podobenstvo fenomenálneho umelca i bez výrazných zvláštnych efektov dodnes strháva svojou vizuálnou pôsobivosťou a emocionálnou krehkosťou, s ktorou pojednáva o „veciach kozmických i pozemských“.

Solaris (Soliaris), Rusko, 1972, 165 min.
Réžia:
 Andrej Tarkovskij

Hrajú: Natália Bondarčuk (Harey), Jurij Jarvet (Snaut), Donatas Banionis (Kris), Antalolij Solonicyn (Sartorius), Vladislav Dvoriecky (Burton)

Ocenenia
1972: Veľká cena poroty – MFF Cannes.

Film nájdete aj na Imdb.com

Odporúčame

koncert

Judas Priest

Po 12.7.2021 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault Festival 2021

10.8.2021 - 14.8.2021 / Jaroměř - Pevnosť Josefov
odporúčame!
výstava

Laco Teren - Veterný kôň

Laco Teren sa vo veľkom štýle vracia do Danubiany, po Veľkej rybe prichádza Veterný kôň. Výstavu nazvanú podľa nového diela,...Viac
8.5.2020 - 30.8.2020 / Danubiana Meulensteen Art Museum
odporúčame!
film

Víkend na chate

Stará láska nehrdzavie a dávne krivdy sa len tak nezahoja - miera pravdivosti tohto porekadla stúpa s mierou vypitého alkoholu...Viac
Ne 16.8.2020 / Kino Lumière
odporúčame!