film

Solaris

V mnohovýznamovom diele, nakrútenom na motívy rovnomenného filozofického sci-fi románu Stanislawa Lema, rieši Tarkovskij otázky zmyslu života a hraníc poznania tvárou tvárou v tvár tajomnej mimozemskej civilizácie.

Táto akcia sa konala v minulosti

Mnohovýznamové dielo, nakrútené na motívy rovnomenného filozofického sci-fi románu Stanislawa Lema. Príbeh niekoľkých postáv sa odohráva na kozmickej stanici, umiestnenej na obežnej dráhe nad planétou Solaris, ktorá predstavuje dosiaľ neznámu formu vedomia.

Planéta, majúca formu akéhosi „oceánu“, je jediným organickým celkom, schopným zhmotňovať ľudské myšlienky. Pomocou záhadnej plazmy sa vedci stretávajú s vlastnou minulosťou – a ich materializované utajované predstavy a spomienky vyzývajú hrdinov tvárou v tvár tajomnej mimozemskej civilizácie k porovnaniu s vlastnou kultúrou a ich vlastnými „Ja“. Stretnutie ľudských bytostí s nepochopiteľnou realitou, priečiacou sa ľudskému rozumu, vyvoláva nevyhnutné otázky o zmysle života, o hraniciach poznania, ale i o sebareflexii každého jedinca. Existenciálne podobenstvo fenomenálneho umelca i bez výrazných zvláštnych efektov dodnes strháva svojou vizuálnou pôsobivosťou a emocionálnou krehkosťou, s ktorou pojednáva o „veciach kozmických i pozemských“.

Solaris (Soliaris), Rusko, 1972, 165 min.
Réžia:
 Andrej Tarkovskij

Hrajú: Natália Bondarčuk (Harey), Jurij Jarvet (Snaut), Donatas Banionis (Kris), Antalolij Solonicyn (Sartorius), Vladislav Dvoriecky (Burton)

Ocenenia
1972: Veľká cena poroty – MFF Cannes.

Film nájdete aj na Imdb.com

Odporúčame

výstava

Epos 257 / Dymová hora + Bývanie je (nám) drahé

Hlavné mesto SR Bratislava a Múzeum mesta Bratislavy prinášajú výstavu Dymová hora, súčasného českého umelca Eposa 257...Viac
6.2.2020 - 31.5.2020 / Stará radnica
odporúčame!
koncert

Le Payaco - krst albumu

Št 24.9.2020 / Majestic music club
odporúčame!
výstava

Martin Benka

1.1.2020 - 31.12.2020 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
letný festival

Festival Pohoda 2021

Dvadsiaty štvrtý ročník Pohody sa presúva o rok. Pohoda 2020 sa tak v tradičnej podobe neuskutoční, nahradí ju Pohoda In the Air...Viac
8.7.2021 - 10.7.2021 / Letisko Trenčín
odporúčame!