V termíne 21. – 23. júla festival uvedie päť pozoruhodných titulov zo súčasnej svetovej produkcie, ktoré doteraz mohli vidieť len festivaloví diváci, výber doplní slovenský film Času je málo a voda stúpa (1997) Deža Ursinyho a Iva Brachtla.
Program:
21.7.
18:20 Sorry, baby
20:20 Bláznivo
22.7.
18:00 Času je málo a voda stúpa
18:20 Bláznivo
20:20 Nebezpečné sny
23.7.
18:20 Čo ti je, dievča?
20:20 Dokonalá zhoda
Vybrané filmy sú z nesúťažnej festivalovej sekcie Horizonty, ktorá ponúka najzaujímavejšie tituly aktuálnej sezóny zo súčasnej svetovej produkcie, mnohé z nich už boli uvedené na prestížnych svetových festivaloch. Prehliadka je tak príležitosťou pre tých, ktorí sa nemohli zúčastniť karlovarského festivalu. „Šary Vary vnímame ako výrazné spestrenie našej letnej filmovej programovej ponuky, ako unikátnu príležitosť ponúknuť našim divákom a diváčkam exkluzívne päť výnimočných titulov reprezentujúcich rozmanité podoby súčasnej kinematografie,“ hovorí Zita Hosszúová, manažérka Kina Lumière. „Výber filmov doplní film Času je málo a voda stúpa Deža Ursinyho a Iva Brachtla, ktorý festival v Karlových Varoch uviedol v sekcii Návraty k prameňom pri príležitosti tohtoročného 30. výročia úmrtia Ursinyho.“
Film Sorry, baby debutujúcej americkej režisérky Evy Victor, ktorá v ňom zároveň stvárnila hlavnú úlohu profesorky angličtiny, prináša humorné spracovanie osobných traumatických udalostí. Nechronologicky vyrozprávaná komediálna dráma sa vyhýba klišé, ktoré sa spájajú so zobrazením traumy, a ponúka citlivý pohľad na proces vnútornej premeny a uzdravovania. Zároveň ukazuje, že skutočné priateľstvo pomáha hojiť aj tie najhoršie rany. Na filmovom festivale Sundance film získal cenu za scenár a na MFF Cannes bol zaradený do prestížnej sekcie Directors’ Fortnight.
Dráma Čo ti je, dievča? je režijným debutom Uršky Djukić. Hrdinkou jej filmu je plaché šestnásťročné dievča, ktoré na letnom sústredení katolíckeho speváckeho zboru objavuje zatiaľ nepoznanú reč vlastného tela. Film si kladie otázku, či jej nové pocity nie sú v rozpore s jej cudnosťou a naivne čistou vierou. Snímka svojou obrazotvornosťou môže pripomínať filmy režisérky Celine Sciamma, no jej senzuálny a nápaditý štýl, kde sa kresťanská symbolika stretáva s čistou telesnosťou, ponúka svojbytný filmový jazyk. Režisérka Urška Djukić získala za svoj debut cenu FIPRESCI na Berlinale.
Prehliadka Šary Vary prichádza aj s novým filmom talianskeho režiséra Paola Genoveseho, ktorý sa preslávil známou komédiou Úplní cudzinci z roku 2016. Jeho zatiaľ posledný film Bláznivo približuje prvé rande atraktívnej dvojice, ale s istou životnou skúsenosťou. Ide o romantickú vzťahovú komédiu, ktorá divákov zavedie do mysle dvoch hlavných postáv a odhalí tajomné mechanizmy, ktoré riadia ich konanie. Hrdinovia v snahe prevziať kontrolu nad situáciou a urobiť konečné rozhodnutie sa hádajú, bojujú, radujú a dojímajú. Vo filme účinkuje elita talianskeho herectva.
Uznávaný mexický režisér Michel Franco sa na festival v Karlových Varoch i do prehliadky Šary Vary vrátil po vlaňajšom uvedení filmu Pamäť (2023). Aj v jeho novom filme Nebezpečné sny hrá ústrednú postavu herečka Jessica Chastain, ktorá stvárňuje vplyvnú ženu sanfranciskej smotánky. Jej život naruší stretnutie s mladým a charizmatickým mexickým tanečníkom, keď sa ich nevinný flirt zmení na nebezpečne silnú príťažlivosť. Psychologická erotická dráma o polarite dvoch rozdielnych svetov a ich nevyhnuteľnom strete bola uvedená v hlavnej súťaži na Berlinale.
Na festival v Karlových Varoch sa po úspešnom uvedení svojho debutu Minulé životy (2023) pred dvomi rokmi vrátila aj juhokórejská režisérka Celine Song. Tento rok na festivale predstavila film Dokonalá zhoda, v ktorom reflektuje medziľudské vzťahy. Hlavná hrdinka v stvárnení Dakoty Johnson je mladá pragmatická dohadzovačka, ktorá verí v lásku. Hoci je v práci úspešná, v osobnom živote balansuje medzi minulosťou a prítomnosťou. Film odohrávajúci sa v kulisách New Yorku si kladie otázku, či láska môže byť vecou voľby a čo všetko sme ochotní zmeniť za ilúziu istoty.
Súčasťou prehliadky Šary Vary je aj slovenský dokumentárny film Času je málo a voda stúpa (1997) Deža Ursinyho a Iva Brachtla, uvedený v Karlových Varoch v sekcii Návraty k prameňom pri príležitosti tohtoročného 30. výročia Ursinyho úmrtia. Film o dôstojnosti, treste smrti, svedomí, eutanázii, slobode, interrupcii, utrpení, samovražde, smrti a láske je postavený na rozhovoroch, ktoré viedol Ursiny s viacerými osobnosťami z rôznych oblastí spoločenského pôsobenia. Vznikol v posledných rokoch jeho života, keď zápasil s rakovinou, po jeho smrti ho dokončil producent, kameraman, strihač a spolurežisér Ivo Brachtl s pomocou priateľov.