film

Rakúske experimenty I

Rakúske experimenty I v rámci festivalu Febiofest.
Táto akcia sa konala v minulosti

Dĺžka: 67 min.

Piece Toucché, Rakúsko. 1989, 16 min.
Réžia
: Martin Arnold

Arnold vytvoril svoj film z nájdeného materiálu z päťdesiatych rokov minulého storočia. Osemnásťsekundový záber zachytáva typickú dobovú scénu. Žena ticho sedí v kresle v obývačke. Jej manžel otvorí dvere, pobozká ju, potom vyjde z obrazu a znepokojivý švenk ukazuje jeho ženu, ako ho nasleduje. Arnold vo svojom filme natiahol tento záber na šestnásť minút. Políčko po políčku sa z neho stáva vzrušujúce tango jednotlivých pohybov. piece touchée je však viac než len formálna hra. Zrkadlenia, skreslenia a spomalenia vo filme spochybňujú stabilný hollywoodsky spôsob zobrazovania času a priestoru. (Alexander Horwath)

Instructions for a Light and Sound Machine, Rakúsko, 2005, 17 min.
Réžia:
 Peter Tscherkassky

Protagonistu tohto filmu spoznáte ľahko. Najprv, nič netušiac, len kráča po ulici, no zrazu si uvedomí, že je nielen objektom otrasných nálad divákov, ale je aj celkom vydaný na milosť a nemilosť režisérovi. Hrdinsky sa bráni, no aj tak je odsúdený na smrť na šibenici. Hynie filmovou smrťou, keď sa filmový pás napokon roztrhne... Tento film je pokusom pretvoriť western na grécku tragédiu.

Mosaik Mécanique, Rakúsko, 2009, 7 min.
Réžia
: Norbert Pfaffenbichler

Všetky zábery grotesky A Film Johnnie (USA, 1914) sa zobrazujú naraz v symetrickej mriežke, jeden vedľa druhého. Každý záber, od jedného strihu po druhý, od prvého políčka po posledné, sa premieta v slučke. A keďže každý záber má inú dĺžku, výsledkom je pulzujúci polyrytmický obraz. Celková dĺžka filmovej mozaiky je identická s pôvodným filmom.

Elements, Rakúsko, 2005, 8 min.
Réžia
: Dariusz Kowalski

Nespočetné kamery a automatické bezpečnostné systémy sledujú naše konanie ako vševidiaca vyššia bytosť. Trpezlivá práca umelca so zábermi z prekvapivého miesta však môže odhaliť aj nečakanú choreografiu krajiny, ktorá sa mení vplyvom striedania ročných období. 

Creme 21, Rakúsko / Anglicko, 2013, 10 min.
Réžia
: Eve Heller

Čo je teraz a čo je čas? Film Creme 21 je koláž záberov zo starých školských a vedecko-populárnych filmov. Vystrihnuté scény sú zrýchlené, tok informácii je zhustený a zahmlieva sa obsah výpovede. Otázky, ktorými sa zaoberajú pôvodné filmy, sa stávajú námetom skúmania nášho vnímania času. 

Back Track, Rakúsko, 2015, 7 min.
Réžia
: Virgil Widrich

Dvadsaťpäť starých filmov, traja muži, jedna osudová žena a 3D. Precízne i hravé noirové mystérium je zároveň poctou dobovej kinematografii i jej rekonštrukciou, ktorá narúša hranice filmovej ilúzie. Kto povedal, že experimentálny film nemôže byť pôžitkársky? 

Odporúčame

film

Priznanie

Ut 28.5.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Domo Emigrantes (ITA)

Talianske zoskupenie Domo Emigrantes sa po prvý raz predstaví na Slovensku v rámci festivalu Dolce vitaj.Viac
Po 27.5.2024 / Kapucínsky kostol, Župné nám. 10
odporúčame!
party

palicavonzvreca

Legendárna techno klubová noc PVC alias palicavonzvreca v klube WAX2.Viac
Pi 10.5.2024 / WAX2
odporúčame!
festival

Grape 2024

9.8.2024 - 10.8.2024 / letisko Trenčín
odporúčame!