film

Pieseň o sivom holubovi

Poviedkový film, ktorý sa odohráva v slovenských horách na konci druhej svetovej vojny. Jeden zo zlatého fondu slovenskej kinematografie.

Táto akcia sa konala v minulosti

Zrelý debut Stanislava Barabáša je ako prvý impulz obdobia rozmachu slovenskej filmovej tvorby v šesťdesiatych rokoch minulého storočia melancholickým, baladickým pohľadom na ľudské osudy uprostred národného odboja očami detí.

Na svoju dobu modernými prostriedkami filmového rozprávania v kinách oslovovil aj v zahraničí. Film Pieseň o sivom holubovi je celovečerným režijným debutom Stanislava Barabáša. Ako predloha pre film poslúžil scenár Alberta Marenčina a Ivana Bukovčana ktorý získal prvú cenu v štátnej súťaži k pätnástemu výročiu oslobodenia Československa. Pieseň o sivom holubovi pozostáva zo šiestich poviedok, ktoré však vytvárajú kompaktný a súdržný celok.

Dej filmu tvorí filmu šesť príbehov - prvý sa začína v lete 1944, posledný sa končí na jar 1945 - no tieto príbehy na seba nadväzujú, ich hrdinami sú vždy predovšetkým tí istí traja vidiecki chlapci rozličného veku, Rudko, Vinco a Martin. Práve skrz nich vnímame všetky udalosti prezentované vo filme. A to aj napriek faktu, že základnou a nosnou témou filmu je Slovenské národné povstanie. Pôsobivo prostredníctvom detských hrdinov vypovedá o hrôzach a nezmyselnosti vojny.

Výraznosť postáv, pravdivosť situácií a prirodzenosť hereckého prejavu sa v kontexte vtedajšej štylistiky slovenského filmu, vyznačujúcej sa divadelnosťou, pociťovali ako zreteľné nóvum. Vzájomne prepojené epizódy majú osobitú, poetickú atmosféru. Trochu problematické je tragické zakončenie filmu.

V slovenskej kinematografii sa týmto dielom definitívne udomácnili emócie, lyrika a poézia.

Pieseň o sivom holubovi, 1961, Československo, 99 min.
Réžia: Stanislav Barabáš
Hrajú: Pavol Poláček, Pavol Mattoš, Vladimír Brečka, Karol Machata, Ladislav Chudík, Vladimír Durdík st., Jiří Sovák, Karla Chadimová, Oľga Zöllnerová, Radoslav Bartoník

Film na csfd.cz

Odporúčame

divadlo

Môj dobrý kamarát

Skvelá francúzska komédia Erica Assousa spojí dva manželské páry v kolotoči nedorozumení, poloprávd a situácii, ktoré ak sa vás...Viac
Ne 30.11.2025 / Štúdio L+S
odporúčame!
divadlo

Tomáš „Grófka“ Procházka: Deadringers / sme tí, na ktorých sme čakali?

Nové dielo Tomáša „Grófky“ Procházku je hybridnou performanciou pohybujúcou sa na priesečníku tanečného umenia, zvukovej...Viac
Ut 2.12.2025 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
koncert

Boban Marković Orkestar (SRB)

St 26.11.2025 / Majestic music club
odporúčame!
vážna hudba

Mucha Quartet - Musica Litera

Projekt musica_litera je cyklus komorných hudobno-literárnych večerov, v rámci ktorých chceme prezentovať prirodzený vzťah hudby...Viac
Ut 2.12.2025 / Galéria Nedbalka
odporúčame!