film

Para nad riekou

Pominuteľnosť slávy človeka-umelca je kľúčovou témou dokumentu, ktorý nazerá na životy troch zostarnutých džezmenov-kolegov: trubkára Laca Decziho, saxofonistu Ľubomíra Tamaškoviča a kontrabasistu Jána Jankejeho.

Táto akcia sa konala v minulosti

Unikátny príbeh o sláve a jej pominuteľnosti – príbeh o troch fenomenálnych slovenských hudobníkoch zo 60. rokov – o trubkárovi Lacovi Déczim, saxofonistovi Ľubomírovi Tamaškovičovi a kontrabasistovi Jánovi Jankeje prináša na plátno slovensko-české režisérske duo Robert Kirchhoff a Filip Remunda. Chvála bláznivosti či život bohémy – aj tak možno charakterizovať tento film, ktorý vznikal takmer celé desaťročie.

„Naši hrdinovia sú osoby natoľko autentické, že ich vlastne kamera už ani nezaujíma. Pracovali sme s nimi ako s hercami ich vlastných životov. Nadoraz - život a smrť. Laco Déczi je hviezda, ktorá má stále svoju tvár, Ľubomír Tamaškovič žije vo svojej minulosti, Jano Jankeje chce žiť blažene a všetci spolu chcú nájsť stratenú slávu, ktorá uschla ako poľná tráva,” vysvetľujú režiséri.

Divákom sa tak pootvorí skrytý a takmer nepredstaviteľný svet troch muzikantských osobností za sprievodu jazzovej hudby, ktorá plynie ako ozvena z ich minulosti. Na plátne uvidia aj Jana Jankejeho, ako si pred nemeckým obchodným domom zarába na živobytie v mikulášskom obleku, Ľuba Tamaškoviča, ktorý vyráža do Paríža hľadať stratenú slávu v podobe duchovného brata a kapelníka Ray Stephana Ocheho, s ktorým viac než pred štyridsiatimi rokmi hrávali vo vypredaných kluboch, no namiesto toho nachádza karaoke večierky so znudenou parížskou mládežou, či Laca Décziho, ktorého pred americkým klubom zatýka policajt za zahranie troch falošných tónov.

Para nad riekou (Pára nad řekou), Slovensko / Česko, 2015, 90 min.
Réžia:
Robert Kirchhoff, Filip Remunda
Účinkujú: Laco Deczi, Ľubomír Tamaškovič, Ján Jankeje, Ted Curson, Chris De Pino, Alan Silva

Film na csfd.cz

Prečíjate si viac o filme Para nad riekou v našom blogu

 

Odporúčame

vážna hudba

Mozart festival / Requiem

Pi 25.10.2019 / Dóm sv. Martina
odporúčame!
divadlo

Princípy Newspeaku

Orwellov text Princípy newspeaku je obsiahla poznámka pod čiarou k slávnemu románu 1984. Formou „odbornej" vedeckej prednášky...Viac
Ne 27.10.2019 / Štúdio 12
odporúčame!
koncert

Hrana

Pi 13.12.2019 / Majestic music club
odporúčame!
iná akcia

Ako sa hrali naši?

Čo skrýva depozitár hračiek Múzea mesta Bratislavy? Na detsvto a svoje hračky bude spomínať Anna Šišková, tešiť sa môžete aj na...Viac
So 19.10.2019 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica
odporúčame!