film

Hranica

Psychologička Julia ( Maja Ostaszewska) sa po presťahovaní do Suwalského kraja stáva nedobrovoľnou svedkyňou a účastníčkou dramatických udalostí na poľsko-bieloruskej hranici. Rozhodne sa vzdať svojho pohodlného života a pridá sa ku skupine aktivistov, ktorí pomáhajú utečencom.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
19.10.2023, Št

Nový film režisérky Agnieszky Holland je príbehom o hraniciach v nás a medzi nami. „Film je môj život, a ak tento film zasiahol do svedomia ľudí tak hlboko, že niektorí ho nie sú schopní ani pripustiť, ani uniesť, stálo mi to za to,“ hovorí režisérka o svojej najnovšej snímke, ktorá v jej rodnom Poľsku vzbudila obrovský rozruch.

Režisérka, ktorá za snímku Hranica získala na 80. ročníku medzinárodného festivalu kinematografického umenia v Benátkach Zvláštnu cenu poroty, si najnovšie prevezme ocenenie Fuoricampo vo Vatikánskej filmotéke za prítomnosti duchovných Svätej katolíckej a apoštolskej cirkvi. Film bol vo Vatikáne premietnutý najvyšším duchovným v súvislosti s kontroverziou, ktorú vyvolal v Poľsku. Práve tam ho odsúdili niektorí katolícki politici.

Každá doba je určitým spôsobom zložitá, no podľa Agnieszky Hollandovej dnes žijeme skutočne vo veľmi zložitom období.

„Máme toľko nových, nebezpečných a zároveň vzrušujúcich výziev a otázok pre ľudstvo, že si s tým príliš nevieme poradiť. A tak stále hovoríme o kríze,“ vysvetľuje filmárka. „Žijeme v takej permanentnej kríze, z ktorej potom vypuká niečo, čo je viac ako kríza. Napríklad ako vojna na Ukrajine a ruský imperializmus alebo rozširovanie populistických hnutí a populistických vlád. Neofašizmus, ktorý sa vyložene obnovuje, globalizácia, klimatická alebo ekologická katastrofa, ktorú už nie sme schopní zastaviť.“  

S tým je zviazané aj niečo, o čom hovorí jej najnovší film. Je o ľuďoch, ktorí vo svojich krajinách už žiť nemôžu alebo nechcú. Pre hlad, nedostatok vody, prebiehajúcu vojnu alebo skrátka preto, že tam nemajú žiadnu budúcnosť. „Bohaté kontinenty ako Európa alebo Severná Amerika sa pre nich stávajú takou Mekkou. Skrátka miestom, kde si podľa nich môžu realizovať svoje sny a nájsť budúcnosť nielen pre seba, ale aj pre svoje deti. Avšak my ich nechceme. My ich síce potrebujeme, ale zároveň máme strašný strach, že sa budeme musieť deliť o náš svet s ľuďmi, ktorí sú z inej kultúry, majú iné náboženstvo alebo inú farbu kože,“ približuje rodená Poľka.

Naša kultúra, ktorú sme si vytvorili, však znamená aj dôraz na ľudské práva. A je otázkou, či môžeme ľudské práva obmedziť len na ľudí jednej etnickej skupiny alebo či sú ľudské práva univerzálne.

„V tejto veci sme v podstate na rovnakom mieste, ako bolo ľudstvo, keď prišiel Ježiš Kristus a povedal, že ľudia sú si rovní. A keď ja niečo také hovorím vo svojom filme, politici mi hovoria, že som naivná. Áno, určite je to naivné, ale súčasne platí, že ak nebudeme s tou zložitosťou našej súčasnosti niečo robiť, ak nenájdeme odvahu vidieť, čo sa deje okolo nás, skončí sa to s nami veľmi zle,“ dodáva. 

Zielona granica, Poľsko / Česko / Francúzsko / Belgicko, 2023, 147 min, titulky, 12+
Réžia:
Agnieszka Holland
Hrajú: Jalal Altawil, Maja Ostaszewska, Behi Djanati Atai, Tomasz Włosok, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous, Joely Mbundu, Piotr Stramowski, Marta Stalmierska 

Film na ČSFD

Odporúčame

koncert

Stoned Jesus (UA) + Dopelord (PL) - open air

Koncom júla sa u nás zastaví legendárne ukrajinské trio Stoned Jesus. Ako support zahraju ich poľskí stoner/doom dritiaci...Viac
Ne 28.7.2024 / Pink Whale
odporúčame!
vážna hudba

Gershwin, Ravel

2.5.2024 - 3.5.2024 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
divadlo

Averze&Innenhof&Pakt: Katalyzátor stability + diskusia

Po 6.5.2024 / PAKT kultúrne centrum
odporúčame!
koncert

The Dead South (CAN)

Kanadská kapela The Dead South, ktorá je fenoménom naprieč generáciami i žánrami, sa po úspešnom koncerte v roku 2022 vracia do...Viac
St 5.6.2024 / STARS auditorium
odporúčame!