film

Hirošima, moja láska

Film nakrútený podľa románu M. Durasovej sa považuje za historický míľnik v dejinách kinematografie. Resnais v svojom debute rozbil tradičnú naráciu a ukázal moderný spôsob filmového rozprávania, ktorého princípy sa uplatňujú dodnes. V jednom okamihu sa strieda minulosť, prítomnosť aj budúcnosť, nejasná je aj hranica medzi skutočnosťou a imagináciou, čo z filmu robí esteticky pôsobivú výpoveď.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Ide o filmovú báseň o láske a jej zmare, o večenej sile citu a o neodvratnosti zabudnutia. Prináša príbeh francúzskej herečky, ktorá prišla do Hirošimi nakrúcať scény z pripravovaného mierového filmu a predposlednú noc tu strávi s Japoncom, ktorý v nej vyvolá spomienku na tragédiu, ktorá sa stala pred štrnástimi rokmi v Nemcami okupovanom Francúzsku. Obrazy masovej tragédie v zozbieranom filmovom materiáli v nej vyvolávajú spomienky na prvú lásku v dobe okupácie v mestečku Nevres, kedy sa zamilovala do nemeckého vojaka. Toho však v deň víťazsta zabijú a na znamenie hanby jej ostrihajú vlasy.

Film originálnym spôsobom dokazuje, že v zdanlivo objektívnej fotografickej technike sú ukryté možnosti prieniku do vnútra hrdinov. Naznačuje možnosť subjektívneho videnia sveta a medziľudských vzťahov. V tomto zmysle mal film veľký vplyv na vývoj celej nasledujúcej vlny svetovej kinematografie.

Hirošima, moja láska, Francúzsko, 1959, 88 min.
Réžia:
Alain Resnais
Hrajú: Emmanuelle Riva, Eiji Okada, Stella Dassas, Pierre Barbaud, Bernard Fresson

Film na imdb.com

 

Odporúčame

koncert

Pohoda_FM live s Danielom Kordíkom

Ut 31.1.2023 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
film

Dealer II

Kino Mier Modra / Kino Pezinok
odporúčame!
standup / talkshow

Dylan Moran: We Got This

Pi 3.3.2023 / A4 Studio, Trnavská cesta 39
odporúčame!
iná akcia

Jarný Cverna Market 2023

25.3.2023 - 25.3.2023
odporúčame!