film
prednáška / diskusia

François Jost: O Alainovi Robbe-Grilletovi

Na Slovensku bude prednášať významný francúzsky teoretik filmu François Jost a uvedie aj svoju knihu Kult banality.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

V utorok 15. októbra 2019 sa na pôde Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave uskutoční prednáška významného francúzskeho teoretika filmu, médií a televízie Françoisa Josta, venovaná dvom československo-francúzskym filmovým koprodukciám zo 60. rokov minulého storočia Muž, ktorý luže (1968) a Eden a potom... (1970) režiséra Alaina Robbe-Grilleta.

Súčasťou podujatia bude aj prezentácia slovenského prekladu Jostovej knihy Kult banality. Od Duchampa k reality šou a oba Robbe-Grilletove filmy sa premietnu vo Filmotéke Kina Lumière už tento víkend. 

François Jost je emeritný profesor na Sorbonne Nouvelle Paris III, kde založil Centrum výskumu mediálnych obrazov a zvukov, zároveň hosťuje na mnohých univerzitách po celom svete. Jeho špecializáciou je výskum obrazu, napísal alebo zostavil viac než tridsať kníh o filme a televízii a publikoval stopäťdesiat článkov. V posledných rokoch prispel k rozvoju teoretického bádania o televízii vo Francúzsku, je šéfredaktorom časopisu Télévision, prvého frankofónneho vedeckého časopisu o televízii. V minulosti pôsobil aj ako scenárista a režisér. Jeho návšteva na Slovensku je výnimočnou udalosťou, v prednáške sa zameria na špecifickú časť filmovej tvorby režiséra a predstaviteľa nového románu Alaina Robbe-Grilleta na Slovensku, na jeho dva filmy Muž, ktorý luže a Eden a potom..., ktoré sa v druhej polovici 60. rokov minulého storočia nakrúcali aj na Slovensku.

„Oba Robbe-Grilletove filmy bojujú s klasickou predstavou, že film je predovšetkým verným obrazom sveta, prípadne oknom otvoreným na svet. Hrou a experimentovaním s možnosťami média filmu – so zvukovou zložkou, montážou... Jeho filmy fungujú podľa celkom iných logík,“ hovorí filmový teoretik Michal Michalovič z oddelenia vedy a výskumu Slovenského filmového ústavu (SFÚ), ktorý sa podieľa na organizácii podujatia. Práve na jeho podnet príde François Jost na Slovensko. „Profesor Jost sa literárnej a filmovej tvorbe Alaina Robbe-Grilleta venuje dlhodobo, aj sa s ním osobne poznal, preto sme ho oslovili, aby predniesol prednášku práve o týchto filmoch. Veríme, že jeho prednáška prinesie nové podnety a inšpirácie pre reflexiu Robbe-Grilletových filmov, ktorá, domnievame sa, ešte zďaleka nebola vyčerpaná a uzavretá,“ dopĺňa.

Prednáška profesora Josta nesie názov Muž, ktorý luže a Eden a potom…: Za hudobný film. „Kritici sa často venovali dekonštrukcii rozprávania vo filmoch Alaina Robbe-Grilleta,“ myslí si François Jost. „Aj keď táto myšlienka nie je nesprávna, nevystihuje dostatočne diela ako Muž, ktorý luže a Eden a potom… Tieto dva filmy sú postavené na inej logike: nielen naratívnej, ale predovšetkým hudobnej. Muž, ktorý luže sa javí ako film-opera a je inšpirovaný estetikou, ktorá nadväzuje na skladateľov ako Richard Wagner alebo Alban Berg, Eden a potom… zase vyzerá ako seriálne dielo. V prednáške sa pokúsim ukázať logiku každého z nich.“ Jeho prednáška predznamenáva tému 19. česko-slovenskej filmologickej konferencie, ktorá sa pod názvom Obraz – slovo – zvuk uskutoční v dňoch 17. – 20. októbra v Krpáčove. „Oba Robbe-Grilletove filmy sa vyznačujú tým, že sa s prvkami, ktoré figurujú v názve konferencie, pohrávajú, rôznymi spôsobmi s nimi experimentujú,“ dopĺňa Michalovič. 

Súčasťou podujatia bude aj prezentácia jednej z Jostových publikácií Kult banality. Od Duchampa k reality šou. Ide o údernú esej o zvratoch jedného storočia, v ktorej Jost pripomína, že zatiaľ čo banalita nemá dejiny, kultom banality sa umelci a myslitelia 20. storočia zdajú byť priam posadnutí a priznávajú jej aspekt subverzívnosti. Prostredníctvom kultu, ktorý jej zasvätili, sa usilovali spochybniť zavedené inštitúcie – počnúc dielom, cez umelca až po galériu, múzeum alebo médiá a podľa Josta sa dnes banality zmocňuje televízia a reality šou.
Publikáciu vydáva Asociácia slovenských filmových klubov (ASFK) spolu so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ) ako tretie dielo knižnej edície Cinestézia, ktorú v roku 2016 založil filmologický časopis Kino-Ikon. 

Prednáška profesora Françoisa Josta sa uskutoční v utorok 15. októbra 2019 o 14.45 hod. na FTF VŠMU, pred ňou sa o 13.00 hod. premietne pre záujemcov film Muž, ktorý luže, projekcia bude spojená s diskusiou.
O 17.00 hod. bude nasledovať prezentácia publikácie Kult banality. Od Duchampa k reality šou. Projekcia filmu Muž, ktorý luže (1968) Alaina Robbe-Grilleta sa uskutoční aj v sobotu 12. októbra 18.20 hod. a jeho filmu Eden a potom... (1970) v nedeľu 13. októbra 2019 o 18.20 hod. vo Filmotéke Kina Lumière.

Podujatie organizujú Asociácia slovenských filmových klubov, Filmová a televízna fakulta Vysokej školy múzických umení, Francúzsky inštitút na Slovensku a Slovenský filmový ústav.
 
Viac informácií o podujatí.

Odporúčame

film

Radioactive

Príbeh posadnutosti vedou a vášňou medzi Mariou Sklodowskou-Curie a Pierrom Curiem. Scenár filmu bol adaptovaný z grafického...Viac
Kino Mier Modra / Artkino Za zrkadlom / Kino Lumière
odporúčame!
trh / gastro

SAShE v Tržnici

16.9.2020 - 18.9.2020 / Stará tržnica
odporúčame!
výstava

Divadelné storočie: stopy a postoje

28.2.2020 - 30.6.2021 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
koncert

Apocalyptica

So 19.6.2021 / Amfiteáter Rača
odporúčame!