film
festival

Festival iránskych filmov 2017

Bratislavské Kino Lumiére bude od 19. do 21. januára hostiť ozveny 6. ročníka Festivalu iránskych filmov. Na programe je desať pozoruhodných snímok.

Táto akcia sa konala v minulosti

Provokujúci, napínavý a prezieravý naturalistický film Klient, ktorý si v roku 2016 odniesol z filmového festivalu v Cannes cenu za najlepší scenár a za najlepší mužský herecký výkon. Režíroval ho najuznávanejší žijúci iránsky režisér Asghar Farhad. Nasledovať bude Nahid - dojímavý a pútavý príbeh rozvedenej ženy, ktorá sa zo všetkých síl snaží postaviť na vlastné nohy a otočiť list. V sále K4 bude k videniu poetická esej Svadba, v ktorej režisér Mohammadreza Farzad podrobuje detailnému skúmaniu množstvo svadobných videí od reklamy až po záznam zo svojej vlastnej svadby.

Piatkový program v sále K1 zaháji výnimočný celovečerný debut Kaweha Modiri Bodkin Ras. Nasledovať bude Príchod draka od Maniho Haghighi, ktorý je pozoruhodnou obdobou filmu noir, fiktívneho dokumentu a úplného výmyslu. Vo vedľajšom sále sa bude premietať snímka Bezsenné noci (réžia Mehrdad Oskouei) zasadený takmer úplne do jednej hromadnej cely ženskej väznice pre neplnoletých, kde tento tento dych berúci intímny portrét odkrýva traumatické zážitky, ktoré sem jej obyvateľky priviedli.

V sobotu uvedieme film Hadieho Mohaghegha Nesmrteľný, v ktorom pôsobivé a strhujúce zábery rozprávajú o starnúcom mužovi a jeho vnuk a vykresľujú ich neutíchajúci zápas s osudovým významom straty. Nasledovať bude snímka Ja Soheil Beiraghie, ktorý sleduje nezvyčajný život mnohotvárny učiteľky hudby zapletené do radu neprávostí. Závislosť na zle, ktoré pácha, ju sťahuje do špirály schizofrenických stretnutí a udalostí, až sa pomaly a neodvratne dopracuje na samotný okraj priepasti. Program v hlavnej sále uzavrie úchvatný a triumfálny celovečerný debut Zahalení tieňom (Babak Anvar) zahalený tieňom, ktorý je desivú alegóriou vojnou spustošeného Teheráne 80. rokov, kde sa matka s dcérou snaží ubrániť hrôzam, ktoré rozsievajú prilietavajúce rakety. V sále K4 budú k videniu dva kratšie snímky Rebel beats a Pan nezamestnaný.

Program:

19.1.2017, štvrtok
18:00 Klient
20:30 Nahid

20.1.2017, piatok
18:00 Bodkin Ras
20:00 Bezsenné noci
20:30 Príchod draka

21.1.2017, sobota
16:00 Nesmrteľní
18:00 Ja
20:00 Pán Nezamestnaný + Rebel Beats
20:30 Zahalení tieňom

 

Odporúčame

film

Baba z ľadu

Po stretnutí s otužilcom Broňom začína ovdovená Hana pozvoľna meniť svoj stereotypný život, ktorý sa dosiaľ točil výhradne okolo...Viac
Kino Lumière / Artkino Za zrkadlom / Cinemax Bory Mall
odporúčame!
divadlo

Fanny a Alexander

Divadelná verzia kultového filmu slávneho švédskeho režiséra Ingmara Bergmana v adaptácii a réžii Mariána Amslera, ktorá vyúžíva...Viac
20.4.2017 - 3.5.2017 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
film

Únos

Kino Lumière / Artkino Za zrkadlom / Cinemax Bory Mall / Cinema City Aupark / Cinema City Eurovea / Cinema C...
odporúčame!
stand-up / talkshow

Na stojáka live

Št 20.4.2017 / Ateliér Babylon
odporúčame!