film
prednáška / diskusia

Duša a film

Liga za duševné zdravie v spolupráci s Film Europe usporadúva od októbra 2018 cyklus Duša a film.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

V prvej časti sa premieta film s problematikou z oblasti duševného zdravia (duševné ochorenia, rôzne psychologické problémy), v druhej časti  s prítomnými divákmi diskutujú odborníci v danej problematike a ak je to možné, aj niekto, kto má s problémom osobnú skúsenosť. Filmy vyberá skupina odborníkov, ktorí aj diskusie moderujú (Breier, Ševčíková, Zimová), v spolupráci s dramaturgmi vo Film Europe. Diskusia je zameraná na problém zobrazený vo filme a nediskutuje sa k filmu ako celku.

Od októbra 2019 sa cyklus rozšíril a celý sa volá naďalej  Duša a film.  Tvoria ho 3 samostatné podcykly a premiata sa naďalej vždy v pondelok.

Prvý podcyklus  pokračuje v doterajšom koncepte, ale pod novým názvom Duša a jej problémy (2x mesačne, vždy v 2.  a 4. pondelok v mesiaci).
Ďalší podcyklus sa volá Duša a spoločnosť a zaoberá sa  vplyvom spoločenských fenoménov na duševné zdravie spoločnosti a jednotlivcov (politika, negatívne ale aj pozitívne javy v spoločnosti). Cyklus by bol raz mesačne ( vždy v  3.pondelok), diskusie bude moderovať Michal Hvorecký .  Cyklus pripravujeme v spolupráci s so sociálnymi psychológmi, sociológmi a analyticky zameranými psychiatrami a psychológmi.
Tretím podcyklom je rozbor filmov Ingmara Bergmana s názvom Duša a Bergman. Je zameraný  viac na diskusie o samotnom  filme, ale aj o psychologických problémoch, ktoré Bergman vo filmoch rieši a ich vzťahu s Bergmanovým životom.  O filmoch diskutujú  Prof. Zuzana Gindl - Tatárová a Prof.MUDr. Jozef Hašto, diskusie moderuje tiež Michal Hvorecký  (vždy v 1.pondelok v mesiaci).

Diskusie prvých  dvoch podcyklov streamuje prostredníctvom Facebooku Denníka N. Ich záznam sa dá pozrieť aj neskôr na FB Denníka N a na web stránke Ligy.

20.1. Sirota Brooklyn- Duša a jej problémy
Súkromný detektív pátra po vrahovi svojho priateľa a kolegu. Príbeh človeka trpiaceho psychickou poruchou, ktorý pri objasňovaní vraždy odhaľuje korupciu a nezľakne sa ani najmocnejšieho muža v meste. 
Téma: Tourettov syndróm a nutkavá porucha, ich prejavy a možnosti liečby. Čo prežívajú ľudia, ktorí týmito psychickými poruchami trpia? 
Diskutujúci: MUDr. Jana Vránová, MUDr. Ján Šuba
Moderuje: MUDr. Peter Breier

23.1. Dokonalý pacient- Duša a film
Skutočný príbeh, opisujúci prípad človeka, odsúdeného za sériu vrážd na doživotný pobyt v psychiatrickej nemocnici a novinára, ktorý sa snaží odhaliť pravdu.
Téma: Kde je príčina justičného omylu a môžu sa aj odborníci mýliť?
Diskutujúci: Prof. PhDr. Anton Heretik, Doc.MUDr. Pavel Černák
Moderuje: Otakar Horák

27.1. Nech je svetlo - Duša a spoločnosť
Príbeh z oravskej dediny. Kým otec zarába v Nemecku, dospievajúci syn sa dostane do extrémistickej polovojenskej skupiny. Boj rodiny so šikanou, homofóbiou, sexuálnym zneužitím, zastrašovaním a nepochopiteľnými postojmi miestnych obyvateľov, cirkvi a polície. 
Téma: Kde sú príčiny radikalizácie, kto má tendenciu jej podľahnúť, čo je jej živnou pôdou a ako s ňou bojovať.
Diskutujúci: PhDr. Mária Krýslová, Dr. Vladimír Labáth
Moderuje: Michal Hvorecký

----------

Vstup: 4€

Odporúčame

letný festival

Colours of Ostrava 2021

14.7.2021 - 17.7.2021 / Ostrava / Dolní Vítkovice
odporúčame!
film

Tintoretto: Rebel v Benátkach

Ut 23.6.2020 / Kino Mier Modra
odporúčame!
cestovanie

Cestovateľské kino: Kuba

Ut 21.7.2020 / Dunaj˜
odporúčame!
film

Králiček Jojo

Jojo si to užíva. Ako správny chlapec má kopec kamarátov, nie len na dvore, ale priamo v Hitlerjugende. Najlepší kamoš sa volá...Viac
Ut 2.6.2020 / Kino Mier Modra
odporúčame!