film

Česko na provázku

Česko na provázku, Česko, 2010, 80 min. Dokumentárno-inscenovaná úvaha režiséra o premenách a stave českej identity po novembri 1989. Réžia: Jan Gogola ml.

Táto akcia sa konala v minulosti

Originálny dokument, zachytávajúci ojedinelý súbor názorov, situácií a konštelácií českej elity na začiatku 21. storočia. Film obsahuje dôležité reflexie spoločenských javov, ktoré formovali dejiny slobodného českého štátu po novembri 1989. Tvorcovia použili situačný princíp nakrúcania, založený na otvorených situáciách a prekvapivých pointách a asociáciách. Vo filme dominujú témy česká žena, český jazyk, česká krajina a česká vízia.

Účinkujú: Václav Bělohradský, Václav Havel, Vladimír Morávek, Martin C. Putna, Olga Sommerová, Ludvík Vaculík, Michal Viewegh

Pred filomov Česko na provázku budú v raámci festivalu Febiofest 2014 uvedené dva rátke filmy režiséra Jana Gogolu ml.

  • Česko jedna báseň: Ivan Magor Jirous / Česko, 2011, 8 min.

Časť z cyklu, v ktorom súčasní českí básnici uvádzajú verše svoje a svojich obľúbených autorov. Básnik, historik umenia, kultúrny organizátor a esejista Ivan Martin Jirous (1944 – 2011), popredná osobnosť českého literárno-hudobného undergroundu a nadčasová osobnosť novodobých českých dejín, nám tu predstavuje svoje vnímanie poézie v staničnej reštaurácii pražského Smíchova.

  • Panelák je kamarád – Jihozápadní město / Česko, 1999, 20 min.

Dokument z televízneho cyklu Praha mizerná – o slobode, možnosti identifikácie a premene v rámci panelového sídliska. Architektka Jana Vorlová komentuje svoje diapozitivy panelákov, ktoré premieta v noci na stenu panelového domu a zosobňuje tak východisko filmu, že panelák môže byť aj kamarát, ak sa k nemu kamarátsky správame. A mnoho ďalších ľudí dokazuje, že je to naozaj tak.

  • Profil: Jan Gogola ml.
  • 24. 8. 1971 Uherské Hradiště

Absolvent fakulty žurnalistiky na Univerzite Karlovej a Katedry dokumentárnej tvorby pražskej FAMU Jan Gogola ml. patrí medzi najoriginálnejších českých dokumentaristov súčasnosti. Pôsobí ako režisér, scenárista, dramaturg, publicista a pedagóg. Jeho snímky sú charakteristické špecifickým prístupom k snímanej realite, ktorým systematicky a neprvoplánovo narúša zaužívané dokumentaristické postupy. (Ostatne, jeho diplomová práca má názov Smrt dokumentárnímu filmu! Ať žije film!) Mnohé jeho filmy boli ocenené na domácich aj zahraničných festivaloch (Jihlava, Krakov, Lipsko, Syracuse). Ako dramaturg sa podieľal na desiatkach snímok svojich kolegov, ovenčených množstvom prestížnych cien; často spolupracuje aj so slovenskými filmármi – s Petrom Kerekesom (66 sezón, Ako sa varia dejiny), Markom Škopom (Iné svety, Osadné), Terezou Nvotovou (Ježíš je normální!), Adamom Oľhom (Nový život), Robertom Kirchhoffom (Kauza Cervanová – uvádzame v sekcii Český a slovenský dokumentárny film).

Odporúčame

festival

BRaK - Bratislavský knižný festival 2020

29.5.2020 - 31.5.2020 / Nová Cvernovka
odporúčame!
festival

Dni Afriky - online

28.5.2020 - 30.5.2020 / online
odporúčame!
koncert

Iva Bittová & Dunaj

Št 21.1.2021 / Ateliér Babylon
odporúčame!
výstava

Marek Ormandík - Ksicht

25.2.2020 - 30.6.2020 / Galéria 19
odporúčame!