festival

Multiplace 2017

Multiplace je medzinárodný festival sieťovej kultúry, zameraný na umenie, kreativitu a technológie. Okrem iných miest sa Multiplace uskutoční aj v Bratislave.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Po 15. raz sa organizátori vo viacerých európskych mestách spojili a pripravili program v rámci festivalu Multiplace, venovanému umeniu nových médií a sieťovej kultúry. Spektakulárne otvorenie bratislavskej časti 15. ročníka festivalu sieťovej kultúry prevetrá naše predstavy o ďalšej budúcnosti života v postdigitálnej dobe.

Program / Bratislava
Multiples / Gazelle Twin, M.E.S.H., Sound Sleep 
2.3. štvrtok /

20.00 / performance, koncert / 7 € / 6 € predpredaj

Soundtrack k otvoreniu festivalu vytvoria tri projekty, ktoré nám naservírujú riadnu porciu temnej dystópie, okorenenú aspoň štipkou rytmického optimizmu:
Kingdom Come je nová audiovizuálna performance hudobníčky Gazelle Twin s dvoma vokalistami šľapajúcimi na bežiacich pásoch a s pohlcujúcou projekciou za nimi. Nákupné centrá, garáže, násilie, Cctv. 
M.E.S.H., vyslanec vizionárskeho labelu PAN, rozvibruje priestor futuristickými a surrealistickými rytmami: underground akcelerovaného veku, zvodná kombinácia berlínskeho techna, britskej tanečnej elektroniky, hlbokých basov a potemnelých plôch.
Domácu scénu zastúpi projekt Sound Sleep Braňa Findríka (alias Dead Janitor).

Multiplace #15: Piksel RemoteLab 
4.3. sobota / 14.00, 18.00, 20.00 / workshop, výstava, projekcia, performance / vstupné dobrovoľné

Showcase partnerského nórskeho festivalu umenia a free softvéru Piksel: výstava počítačového umenia, dve umelecké inštalácie, pásmo videí a audiovizuálne performance. Diela tematicky spája slobodný softvér, otvorené dáta, sledovanie a otvorený prístup k poznaniu.

14.00-18.00 Výroba DIY hudobných nástrojov / John Hegre / workshop
Ste tvorivé/í, dobrodružné/í? Chcete prekročiť limity a tradície hudobných konvencií? V priebehu sobotného poobedia vás nórsky hudobník, improvizátor a zvukový technik John Hegre naučí, ako si vyrobiť nový experimentálny hudobný nástroj zo starej, aj nefunkčnej, elektrickej gitary, ktorá sa vám možno povaľuje niekde v kúte. Čo si doniesť so sebou? Starú a/alebo nefunkčnú elektrickú gitaru, prípadne iný elektrofonický nástroj a pracovný entuziazmus.
Maximálna kapacita: 10 osôb. Workshop je zdarma, povinná registrácia na promo@a4.sk

18.00 Výstava Piksel RemoteLab / vernisáž
Inštalácie (Egil Paulsen, Maite Cajaraville & Gisle Frøysland), softvérové umenie (Nick Montfort, Pall Thayer, Wayne Clements, Mark Beasley, Osvaldo Cibils), videoprojekcia (Alexander Senko, Delia Cristina Gheorghiu, Benjamin Grosser, Gabin Cortez Chance).

20.00 Audiovizuálne performance
Hammer and chisel (Gisle Frøysland / John Hegre), glitch://ten.leskiPsnarT (Gisle Frøysland), Solo Performance (John Hegre)
Spoločný audiovizuálny projekt pre „sekáč a kladivo“ Gisleho Frøyslanda a Johna Hegreho kombinuje spätnú väzbu a zvuk elektrickej gitary so synchrónnou projekciou z dvoch videomixpultov. Každý z umelcov tiež predstaví aj sólový projekt: Hegre predvedie tvorbu na nástrojoch vytvorených modifikovaním starých elektrických gitár, Frøysland glitchovú produkciu založenú na preťaženom počítačovom hardvéri.

Multiplace #15: Piksel RemoteLab 
5.3. nedeľa / 14.00, 18.00 / workshop, výstava / vstupné dobrovoľné

14.00-18.00 Solárne kinetické sochy / Egil Paulsen / workshop

Absolvent Bergenskej akadémie umenia Egil Paulsen predstaví na workshope technológiu solárnej energie a ekologicky udržateľného využitia plastov pri výrobe kinetických objektov. Budete môcť vdýchnuť život recyklovaným plastom pomocou technológie 3D tlače a vytvoriť vlastné pohyblivé sochárske dielo, poháňané solárnou energiou.
Čo si doniesť so sebou? Okrem kreativity a chuti pracovať na tento workshop nepotrebujete nič.
Maximálna kapacita: 6 osôb. Workshop je zdarma, povinná registrácia na promo@a4.sk. Prístupný aj pre deti od 9 rokov.

18.00-22.00 Výstava Piksel RemoteLab
Inštalácie (Egil Paulsen, Maite Cajaraville & Gisle Frøysland), softvérové umenie (Nick Montfort, Pall Thayer, Wayne Clements, Mark Beasley, Osvaldo Cibils), video projekcia (Alexander Senko, Delia Cristina Gheorghiu, Benjamin Grosser, Gabin Cortez Chance)

20:00 Hoax_canular / kino inak
Réžia: Dominic Gagnon, CA, 95 min., angl.
Kanadský umelec Dominic Gagnon pokračuje vo svojej práci s amatérskymi online videami. Tentokrát sa vo svojej koláži Youtube príspevkov zameriava na tínedžerov a ich potrebu zdieľať. Film je vystavaný ako odpočítavanie do konca sveta v decembri 2012 a reflektuje svet mladých ľudí a ich vzťah k médiám – ako sa nechajú ovplyvniť hoaxami (a apokalypsa roku 2012 je najväčší hoax), alebo naopak, ako ich parodujú.

Multiplace #15: Nula-jedna... Začíname.
6.3. pondelok

18.00 / prezentácia / vstup voľný

Zbierka multimédií a zbierka digitálnych hier v Slovenskom múzeu dizajnu
O začiatkoch zbierania multimédií a osobitne o zbierke digitálnych hier v Slovenskom múzeu dizajnu, ktoré je súčasťou Slovenského centra dizajnu, porozprávajú kurátori múzea Mária Rišková a Maroš Brojo. Dozvieme sa, čo je kultúrne signifikantný softvér, aké sú pred nami výzvy z hľadiska ochrany, zbierania a prezentácie multimédií a prečo začíname práve digitálnymi hrami vytvorenými na Slovensku.

19:00 / How to survive: Diskusia o postdigitalite
Bonmot, ktorý hovorí, že "budúcnosť nie je to, čo bývala," pôvodne odkazoval ku sklamaniu predchádzajúcich generácií z toho, že sa prísľub rozvoja astronautiky a dobývania vesmíru v blízkej budúcnosti nakoniec ukázal byť planým. Zažíva dnešná generácia podobné sklamanie v súvislosti s novými médiami, alebo nie? Ak nás láka používať predponu post- so slovom digitálny, je dobre klásť si otázku, čo sa vlastne stalo s digitalitou v situácii, kedy jej okúzľujúcu výnimočnosť vystriedala všednosť a banalita. Práve odpoveď na ňu môže byť veľmi nevšedná. Kde sú teraz prví nadšenci a pionieri miestnej digitálnej kultúry a čo sa zmenilo v ich vnímaní pôvodného nadšenia? Ktoré očakávania sa naplnili a na čo sa postupne radšej zabudlo? Diskusiu s hosťami povedie Palo Fabuš.

Multiplace #15: Adam Harvey – Počítačové videnie, sledovanie a kamufláž
7.3. utorok /


18.00 / prezentácia / vstup voľný

Adam Harvey je umelec a výskumník žijúci v Berlíne, ktorý sa vo svojom diele zaoberá dopadom sledovacích technológií. Je autorom projektov ako CV Dazzle, kamufláž pred počítačovým videním; Stealth Wear, “anti-dronová” móda, či The Privacy Gift Shop, online trhovisko pre umenie namierené proti sledovaniu. Harvey učí kurz o vplyve sledovacích technológií na Newyorskej univerzite. Po úvodnej prednáške bude nasledovať praktická ukážka softvéru, umožňujúceho kamufláž pred počítačovým videním.

Multiplace #15: Hudba 2016 – Miss sociálna bublina
8.3. streda /

19.00 / prednáška, projekcia

Andrej Kabal, Aleš Stuchlý, Karel Veselý
Všade navôkol toľko hudby: ale nie je už nejaká divná? Nedegenerujú autori vo všetkých tých mikroscénach? Je tvoja sociálna bublina lepšia ako moja sociálna bublina? Čo znamená, že „počas vojny mlčia múzy“? A hudobný publicista medzitým starne: udrží si jeho srdce a načúvadlo kontakt s hudbou nastupujúcej generácie?
Výročné bilančné stretnutie českých hudobných publicistov, festivalových dramaturgov a iniciátorov Aleša Stuchlého a Karla Veselého doplní domáci znalec Andrej Kabal. Nové estetiky, tvorivé vrcholy a objavy minulého roka v nezávislom pope a experimentálnej hudbe alebo dynamický večer plný projekcií, nahrávok, komentárov a bezprostredných performancií. Senyawa, Vincent Moon, Kateřina Šedá, české ASMR, Frank Ocean, serpentwithfeet, Fobia Kid, Flume, Lambchop, Sevdaliza a/alebo ďalší.

19:00 / Progressbar
Krakatoa - Inteactive Graphics Meetup

Pravidelný meetup pre všetkých, ktorých zaujíma tvorba interaktivného dizajnu. Témy, ktorým sa chceme venovať zahŕňajú 2D a 3D grafiku, generatívne vizuály, motion dizajn, vizualizácie dát, programovanie grafiky, digitálny “storytelling” atď. Naším cieľom je posilniť komunitu ľudí pracujúcich v oblasti interaktívnej grafiky v Bratislave a okolí. Chceme vytvoriť prostredie, kde účastníci môžu diskutovať svoje problémy a úspechy, dostať spätnú väzbu, začať nové spolupráce. Program meetupu bude neformálny a založený na potrebách komunity. Udalosť bude prebiehať v slovenčine, ak sa nevyskytne zahraničný účastník. Na úvod meetapu povedia v krátkych talkach o svojich najnovších projektoch Ján Pernecký, Martin Kossuth a Boris Vitázek.

Odporúčame

party

AC/DC weekend pwrd by Rádio Rock

Rádio Rock pozýva do klubu Šafko na rockový víkend s DJom Krtom. Príď si rozcvičiť hlasivky pred a po koncerte AC/DC v Bratislave.Viac
20.7.2024 - 21.7.2024 / Šafko Klub
odporúčame!
iná akcia

Jóga pri západe slnka na Devíne

Návštevníci a návštevníčky hradu Devín budú mať možnosť zrelaxovať svoje telo v pohybe, v príjemnom natiahnutí. Uvoľnia svoju...Viac
24.7.2024 - 4.9.2024 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka
odporúčame!
vážna hudba

Quasars Ensemble

Koncert sa uskutoční v rámci 59. ročníka BHS - Bratislavských hudobných slávností.Viac
So 21.9.2024 / Slovenská filharmónia
od vás odporúčame!
divadlo

Pozsony Dance Club

Bratislava, Preßburg, Pozsony. Mesto, ktoré začína stále odznova, ale minulosť ho aj tak znovu dobehne. Osudy a príbehy hostí...Viac
Po 30.9.2024 / DPOH
odporúčame!