festival
vážna hudba

46. Gitarový festival J. K. Mertza 2022

Gitarový festival J. K. Mertza patrí k významným podujatiam slovenskej festivalovej scény a je jedným z najstarších svojho druhu na svete. Jeho 46. ročník ponúka v Bratislave od 26. júna do 1. júla širokú paletu gitarových koncertov.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Gitarový festival J. K. Mertza sa koná v Bratislave od roku 1976. Jeho zakladateľom a dlhoročných riaditeľom je prof. Jozef Zsapka a za viac ako štyri desaťročia festival hostil desiatky gitaristov, hudobníkov a komorných zoskupení zo Slovenska a z celého sveta. 

Jeho 46. ročník ponúka v Bratislave od 26. júna do 1. júla širokú paletu gitarových koncertov. Takmer 20 hostí zo 7 krajín sveta uvedie svoje programy v Záhrade domu Albrechtovcov, Koncertnej sieni Klarisky a Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Okrem koncertov sú súčasťou festivalu aj majstrovské kurzy a semináre pre odbornú verejnosť, pedagógov a študentov umeleckých škôl.

Koncerty

 

26. 6., 19.00 - Zoran Dukić (HR)

Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

(Bach, Piazzolla, Bogdanović, Barrios, Goss)

 

27. 6., 17.00 - Carlo Curatolo (IT)

Záhrada domu Albrechtovcov

(Sor, Albéniz, Castelnuovo - Tedesco)

 

27. 6., 19.00 Parabola Bratislavské gitarové kvarteto (SK)

Koncertná sieň Klarisky

(de Falla, Breiner, Poulenc,Kolkovič, Nousis)

 

28. 6.,17.00 Andrzej Grygier  (PL)

Záhrada domu Albrechtovcov

(José, Tansman, Sierra)

 

28. 6., 19.00 El Parnasso: Perrine Devillers (FR) & Ariel Abramovich (AR)

Koncertná sieň Klarisky

(Daça)

 

29. 6., 19.00 Canciones Y Misterios: Petra Poláčková (CZ) & Zsófia Boros (HU)

Koncertná sieň Klarisky

(de Narvaéz, Dowland, da Milano, Cassadó, Llobet, Schubert

Mertz, Meyer, Duplessy, Seddiki, Ginastera, Sinesi)

 

30. 6., 19.00 Sonetti e Lamenti: Le nuove musiche (SK)

Záhrada domu Albrechtovcov

(d´India, Kapsberger)

 

1.7., 19.00 Zoran Dukić (HR) & Aniello Desiderio (IT)

Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

(Piazzolla, Scarlatti, Cimarosa, Rodrigo, Assad, Goss)

 

Sprievodné podujatia a aktivity

 

26. – 28. 6. Tatiana Stachak – Taťána Klánská – Valér Futej

Konzervatórium Bratislava, Tolstého 11

prednášky, semináre a workshopy pre pedagógov ZUŠ

 

27. – 30. 6. Zoran Dukić – Aniello Desidero – Ariel Abramovich

Perrine Devillers – Petra Poláčková – Zsófia Boros

Dom Albrechtovcov, Kapitulská 1

majstrovské kurzy, besedy, prezentácie

(Exteriérové koncerty sa v prípade nepriaznivého počasia uskutočnia v Dome Albrechtovcov.)

Gitarový festival J. K. Mertza patrí k významným podujatiam slovenskej festivalovej scény a je jedným z najstarších svojho druhu na svete.

Gitarový festival J. K. Mertza každoročne prináša obyvateľom i návštevníkom mesta kvalitu, jedinečnosť, pestrosť a široký medzinárodný kontext klasického gitarového umenia a nadväzuje na bohatú hudobnú tradíciu mesta Bratislava. Program ponúka sólové recitály, komorné koncerty a zahŕňa hudbu od renesancie po súčasnosť. Návštevníci budú môcť počuť predovšetkým klasickú gitaru, no taktiež renesančnú vihuelu a barokovú tvorbu.

Festival 26. júna otvoria a 1. júla zakončia v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca zahraničné hviezdy podujatia - dvaja fenomenálni gitaristi Zoran Dukić z Chorvátska a Aniello Desiderio z Talianska, ktorí sa predstavia aj v ich mimoriadne aktuálnom projekte gitarového dua. Ich programy zahŕňajú skladby od baroka po súčasnosť. Na svoje si prídu milovníci hudby Bacha, Scarlattiho, no aj Barriosa, Rodriga a Piazzollu, a k novinkám budú patriť len nedávno premiérované skladby anglického skladateľa Stephena Gossa.

Koncertná sieň Klarisky neodmysliteľne patrí ku gitarovému festivalu a jej prekrásna a pre gitaru ideálna akustika bude zdobiť aj tohtoročné koncerty festivalu. Bratislavské gitarové kvarteto sa predstaví 27.júna v programe Parabola, ktorý popri svetovej tvorbe de Fallu, Nousisa a Poulenca uvedie aj kompozície známych slovenských skladateľov Petra Breinera a Jozefa Kolkoviča.  Mimoriadne zaujímavý bude 29. júna dvojkoncert mladých virtuóziek Petry Poláčkovej z Českej republiky a Zsófie Boros z Maďarska Canciones Y Misterios. Kým v prvej časti večera zaznejú na historických nástrojoch piesne pre gitaru v tvorbe Narvaeza, Dowlanda, da Milana, Schuberta, Mertza a Llobeta, druhá časť reflektuje súčasnú zvukomalebnú a misterióznu tvorbu gitaristov ako Duplessy, Seddiki, či Sinesi.

Koncerty starej hudby patria už niekoľko rokov do programovej ponuky podujatia. Aktuálny ročník ponúkne dva mimoriadne zaujímavé programy. Na prvom – 28. júna sa v Koncertnej sieni Klarisky predstaví francúzska sopranistka Perrine Devillers a argentínsky vihuelista Ariel Abramovich v projekte hudby 16. storočia El Parnasso.  V záhrade Domu Albrechtovcov predstaví 30. júna slovenský súbor združujúci umelcov z Nemecka, Poľska a Slovenska, Le nuove musiche svoje debutové CD, ako aj práve pripravovaný nový projekt v programe Sonetti e lamenti s dielami D´India a Kapsbergera.

Každoročnou súčasťou festivalu sú aj koncerty laureátov medzinárodných súťaží. Na tomto ročníku sa predstavia mladí gitaristi - Carlo Curatolo z Talianska, (27.júna) ktorý je víťazom prestížneho festivalu Musica da Primavera de Viseu v Portugalsku a poľský víťaz Medzinárodnej gitarovej súťaže v Budapešti Andrzej Grygier (28. júna). Obaja uvedú svoje recitály v malebnej záhrade Domu Albrechtovcov.

Sprievodné podujatia - pedagogické prednášky, semináre, diskusie a majstrovské kurzy sa konajú v spolupráci so ZUŠ J. Kowalského a Konzervatóriom v Bratislave a sú určené najmä  pedagógom, študentom umeleckých škôl a odbornej verejnosti. Okrem pozvaných umelcov ich budú viesť aj hostia z Českej republiky, Poľska a Slovenska – Tatiana Stachak, Taťána Klánská a Valér Futej.

Odporúčame

koncert

Dirty Electronics & Tim Shaw: Transmission Lines (UK, Opal Tapes), ABACAXI (FR/D)

Št 20.4.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
vážna hudba

Organové koncerty pod pyramídou

Ďalší ročník koncertného cyklu Organové koncerty pod pyramídou.Viac
23.4.2023 - 18.6.2023 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
film

Pamfir

Kino Nostalgia / Kino Mladosť
odporúčame!
film

Navždy mladí

SĽUK / Kino Lumière
odporúčame!