festival
vážna hudba

48. Gitarový festival J. K. Mertza 2024

Gitarový festival J. K. Mertza patrí k významným podujatiam slovenskej festivalovej scény a je jedným z najstarších svojho druhu na svete. Jeho 48. ročník bude hostiť umelcov z 8 krajín sveta – Brazílie, Španielska, Portugalska, Talianska, Maďarska, Poľska, Českej republiky a Slovenska.  

Táto akcia sa konala v minulosti

Gitarový festival J. K. Mertza sa koná v Bratislave od roku 1976. Jeho zakladateľom a dlhoročných riaditeľom je prof. Jozef Zsapka a za viac ako štyri desaťročia festival hostil desiatky gitaristov, hudobníkov a komorných zoskupení zo Slovenska a z celého sveta. 

Okrem gitarových recitálov zaznejú programy komornej hudby – gitara v kombinácii so sláčikovým kvartetom, spevom, či bandoneónom. Zaznie hudba baroka, romantizmu i súčasnosti, obohatená o argentínske tango, brazílske chôro a nebude chýbať tvorba bratislavského rodáka J. K. Mertza.

Koncerty sa konajú v najkrajších koncertných priestoroch historického centra mesta akými sú Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca, Koncertná sieň Klarisky, Dom Albrechtovcov a nový očarujúci koncertný priestor Ponton priamo na hladine Dunaja.

Okrem koncertov bude počas festivalového týždňa pripravený bohatý sprievodný vzdelávací program pre odbornú ale i laickú verejnosť: inovačné vzdelávanie pre pedagógov Základných umeleckých škôl, majstrovské kurzy pod vedením medzinárodne uznávaných umelcov, odborné prednášky nie len pre gitaristov a prezentácie majstrovských gitár a príslušenstva na pôde ZUŠ Júliusa Kowalského.

Koncerty

23. 6. 19:00 Ricardo Gallén (ES), Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

24. 6. 19:00 Premiéry, Koncertná sieň Klarisky

25. 6. 19:00 Francisco Luís - Borbála Seres (POR), Koncertná sieň Klarisky

26. 6. 19:00 Tango del Suburbio, Koncertná sieň Klarisky

27. 6. 19:00 Abendlied, Koncertná sieň Klarisky

30. 6. 20:00 Yamandu Costa (BRA), Ponton, Tyršovo nábrežie

Sprievodný program:

24. 6. 16:00 Mertz for 4, Dom Albrechtovcov

25. 6. 16:00 Laureáti slovenských detských gitarových súťaží, Dom Albrechtovcov

Vstupné: permanentka 48€ / zľavnené (študent, senior) 32€ // vstupenky na jednotlivé koncerty

Podujatie je súčasťou bratislavského mestského festivalu Kultúrne leto 2024.

Otvárací koncert festivalu v nedeľu 23. 6. bude patriť fenomenálnemu španielskemu gitaristovi Ricardovi Gallénovi, ktorý sa svojim sólovým recitálom predstaví v prekrásnej a akusticky príťažlivej Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. V programe nebude chýbať ani hudba kubánskeho skladateľa Lea Brouwera, ktorý úroveň Gallénovho mimoriadneho majstrovstva opísal slovami: „Nesmierna kreativita a virtuozita, ktorá je cítiť už pri pohľade na jeho ruky“.

Koncertná sieň Klarisky neodmysliteľne patrí ku gitarovému festivalu a jej prekrásna a pre gitaru ideálna akustika bude hostiť aj tohtoročné koncerty festivalu. Ako prvá v nej v pondelok 24. júna zaznie slovenská a poľská hudba v rôznorodých podobách, zahŕňajúca hneď niekoľko svetových premiér. Kombinácia gitary, flauty a sláčikového kvarteta, i spolupráca slovenských a poľských umelcov Mareka Nosala, Jakuba Morozińského, Ondreja Veselého, Veroniky Vitázkovej a špičkového Mucha Quartet si zaslúži pozornosť nielen milovníkov súčasnej hudby. V prvej časti programu uvedú Ondrej Veselý a Mucha Quartet diela pre gitaru a sláčikové kvarteto (z toho dve premiéry) slovenských skladateľov Petra Machajdíka, Lukáša Borzíka a Jany Kmiťovej, doplnené o gitarové miniatúry škandinávskych autorov Suilama (Aulis Sallinen, Esa-Pekka Salonen?) a Benta Sørensena. Druhá časť večera bude predstavením poľskej hudby troch storočí. Najskôr široká paleta hudby od raného romantizmu po súčasnosť pre dve gitary v podaní poľského dua Marek Nosal & Jakub Moroziński a následne svetová premiéra sexteta Iguaçu pre gitaru, flautu a sláčikové kvarteto, poľského skladateľa pôsobiaceho v Berlíne Jaceka Rabinskeho, v spolupráci Mareka Nosala so slovenskými umelcami Veronikou Vitázkovou a Mucha Quartet.

Milovníci gitarovej hudby si určite prídu na svoje aj v utorok 25. júna na dvojkoncerte, ktorý ponúkne skutočne širokú paletu repertoáru pre sólovú gitaru v podaní dvoch jedinečných umelcov. Francisco Luís z Portugalska aktuálne zbiera na medzinárodných súťažiach jedno ocenenie za druhým a už roky etablovaná gitaristka Borbála Seres patrí najvýraznejším umelkyniam mladej generácie v Maďarsku. Programy ich recitálov zahŕňajú virtuózne kompozície autorov gitarovej literatúry ako Napoleon Coste, Joseph Kaspar Mertz či Francisco Tárrega i úpravy diel velikánov ako Johann Sebastian Bach, Johannes Brahms, Georg Philipp Telemann, Alexander Skriabin či Astor Piazzolla.

Netradičná kombinácia gitary a bandoneónu bude nepochybne mimoriadne atraktívnym večerom festivalu. Program argentínskej a kubánskej hudby uvedenie v stredu 26. júna aktuálne najlepšie duo svojho druhu na svete Bandini-Chiacchiaretta. Talianski umelci Giampaolo Bandini a Cesare Chiacchiaretta sa preslávili najmä interpretáciou hudby Astora Piazzollu, ktorého hudba bude koncertu dominovať. Okrem toho však duo uvedie im venovanú magnetizujúcu kompozíciu Folia a través de los siglos Lea Brouwera i európsku premiéru úplne novej Sonáty del suburbio Argentínčana Maxima Diega Pujola.

Stíšením a ponorom do poetického umenia raného romantizmu bude piesňový večer vo štvrtok 27. júna v podaní fenomenálnej sopranistky Simony Šaturovej. Piesne Franza Schuberta, medzi ktorými nebude chýbať Im Frühling, Wanderer´s Nachtlied, či Die Forelle, zaznejú s gitarovým sprievodom Martina Krajča a budú popretkávané miniatúrami z Bardenklänge Josepha Kaspara Mertza. Uchu lahodiacu hudbu doplní poézia romantických básnikov v recitácii Štefana Bučka.

Jedinečný gitarista, ojedinelý program i mimoriadny priestor charakterizujú koncert, ktorý bude vyvrcholením festivalového týždňa. Yamandu Costa predstavuje to najlepšie, čo brazílska hudba dnes ponúka a podľa odbornej kritiky je umelcom, ktorý „akoby ani nebol z tejto planéty“. Jeho hra je súznením virtuozity, mimoriadnej energie, tradičných brazílskych folklórnych foriem i vplyvov súčasného džezu. V očarujúcom priestore Pontonu, s výhľadom na historické mesto priamo z rieky Dunaj to bude v nedeľu 30. júna o 20:00 jeho prvé vystúpenie na Slovensku.

Okrem večerných koncertov sa uskutočnia aj dva popoludňajšie koncerty v zrekonštruovanej komornej sále Domu Albrechtovcov o 16:00. Prvý bude v pondelok 24. júna a pôjde o jeden zo štyroch koncertov medzinárodného projektu Mertz for 4. Pri tvorbe dramaturgie týchto koncertov, akoby prirodzene vyplynula univerzálnosť Mertzovho odkazu. Ten nachádza zdroje v jedinečnosti hudby stredoeurópskeho priestoru, ktorú charakterizuje rôznorodosť, prislúchajúca mnohým národom v ňom koexistujúcim. Program ponúka mimoriadne pestrú paletu gitarovej hudby, z pera uhorského skladateľa, ktorý okrem vlastnej originálnej hudby reflektuje hudbu českých, poľských i maďarských tvorcov. Program uvedú mladí gitaristi Jan Čonka (Česko), Jan Markowski (Poľsko), Augustín Mušuta (Slovensko) a László Szegedi (Maďarsko) a zaznie aj na koncertoch v Olomouci (3. 6.), Katowiciach (4. 6.) a Budapešti (22. 6.). Projekt realizuje Spoločnosť J. K. Mertza v spolupráci so zahraničnými parnerm z Česka, Poľska a Maďarska je spolufinancovaný z Medzinárodného Vyšehradského fondu.

Druhý popoludňajší koncert v utorok 25. júna bude patriť podobne ako minulý rok najmladšej generácii slovenských gitaristov - laureátom slovenských detských gitarových súťaží v roku 2024. Bratislavskému publiku sa predstavia víťazi súťaží v Bojniciach, Dolnom Kubíne, Bratislave, Martine.

Odporúčame

iná akcia

Deň otvorených dverí DPB 2024

Otvárajte kalendáre v mobiloch, pripínajte lístočky na chladničku, zapisujte do kalendárov. Sobota 14.9.2024 bude patriť...Viac
So 14.9.2024 / Vozovňa Jurajov dvor
odporúčame!
party

Hawaii Party

So 27.7.2024 / Good Life Club
odporúčame!
divadlo

Slúžky

Jean Genet: Slúžky. Čierna komédia a moderná klasika, ktorá skúma témy podriadenosti, identity a moci fantázie. Divadlo bez masky...Viac
10.9.2024 - 24.11.2024 / Divadlo bez masky
od vás odporúčame!
koncert

Prago Union & live band (CZ)

Česká hip-hopová legenda Prago Union vystúpi v auguste opäť na lodi Pink Whale.Viac
Pi 30.8.2024 / Pink Whale
odporúčame!