koncert

Mikrozvuk #26: Ursula Sereghy / Thistle / Polina Khatsenka (mʊdʌki)

Tarkovsko-herzogovská, krásno-modro-dunajská, granulárno eskapistická oslava projektov a kolektívov.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Ursula Sereghy na Mikrozuku už hrala. Bolo to ešte pred jej debutovým albumom OK Box (2021, Gin&Platonic), s ktorým rozvírila vody nie len lokálnej experimentálnej scény. Recenzia v magazíne The Quietus končí vetou: Zdá sa, že celá nahrávka sa snaží zbaviť hierarchie, odkloniť sa od tradičných pevných štruktúr elektronickej hudby, k niečomu oveľa otvorenejšiemu a skutočne transcendentnému.

V rozhovore pre The Wire zase hovorí o vitalite, ktorú objavila pri tvorbe OK Box: "Milujem, keď hudba odhaľuje veci, ku ktorým ste predtým nemali prístup. Ako podnieti predstavivosť za hranicami vašich možností, limitov a modusov. Objavila som nové cesty a mapy, o ktorých som ani nevedel, že existujú, a už vôbec som netušila, že si ich môžem vybrať." 

Práve vitalita, objavovanie a deformovanie zaužívaných postupov elektornickej hudby charakterizuje smerovanie od OK Box. Posun od jazzových improvizácií ku experimentom v pražskom feministickom zvukovom kolektíve Synth Library, spätne vyzerá ako to najprirodzenejšie rozhodnutie. Ursula pritom nezanevrela na impro hravosť.

Dekonštruované fragmenty jazzových nástrojov sa objavujú aj v jej aktuálnej tvorbe. Jej hudba je organická, zábavná a surrealistická, niekedy kryštalický čistá, inokedy slizoidne rozleptaná, minimalistická a hyperrealistická v jednom, vždy však s istým katarzným účinkom.

---

Thistle je projekt dvoch ostrieľaných zvukových umelcov Měteja Kotoučka a Sima Hakalista. Česko-fínske duo vyrástlo na rozrastenom podhubí brnianskych kolektívov AVA a Bastl Instruments.

Thistle znie ako tradičná “fifth world” hudba imaginárnych kmeňov, chlorofylový ambient alebo “tarkovsko-herzogovská” výprava do hlbín kosmiche music. Projekt je citlivo vyskladaný z akustických a elektronických nástrojov.

Hakalisto obsluhuje modulárny synťák a elektrické husle, zatiaľ čo Kotouček prilieva rôzne panoramatické nálady, ktoré poznáte z jeho projektov Sky to Speak alebo Loops Of Decay, kazetové loopy a terénne nahrávky z neznámych končín.

Sima Hakalista zase môžete poznať z projektu Gnäw. Pod pseudonymom Shakali mu tento rok vyšiel album Aurinkopari (Good Morning Tapes), ktorý by ste nemali prehliadnuť. Rovnako tak neprehliadnite ani ich spoločný debutový album Teleopsia, ktorý vyšiel koncom minulého roka v českom vydavateľstve Stoned To Death.

---

Polina Khatsenka aka mʊdʌki je v ČR usadená zvuková umelkyňa, djka, hudobná producentka a kurátorka z bieloruského Minsku. V súčasnosti študuje time-based media na UJEP v Ústí nad Labem, kde sa zameriava na rôzne site-specific zvukové projekty. Do svojich aktivít zahŕňa zvukové inštalácie, viackanálové performancie, terénne nahrávky, projekty zamerané na rozvoj komunity, výskumnú prax vychádzajúcu z akustickej ekológie, a v neposlednom rade živé hranie, či djing.

Za zmienku tiež stojí audiovizuálny kolektív phonon~, s ktorým okrem iného raz za mesiac pripravuje mix súčasnej experimentálnej hudby pre Ma3azef radio. Pre LOM si Polina pripravila poslucháčsky set vyskladaný z autorských nahrávok, pomocou ktorých sa pokúsi sprostredkovať bezčasový, tranzový stav, zachytený v rôznych zvukových environmentoch v okolí Dunaja a mesta Linz. Sme radi, že si na nás vo svojom nabitom programe našla čas.

Vstupné 5€

---

Всі українці та українки можуть відвідати концерт безкоштовно. Для цього необхідно підтвердити громадянство за допомогою документа та забронювати квитки на нашому сайті. Чекаємо на вас. 
space@lom.audio

Pre všetkých Ukrajincov a Ukrajinky je vstupné zadarmo. Stačí ak sa preukážete dokladom a rezervujete si lístky cez náš mail. Tešíme sa na vás. 
space@lom.audio

Odporúčame

festival

46. Gitarový festival J. K. Mertza 2022

26.6.2022 - 1.7.2022 / Bratislava
odporúčame!
letný festival

Mikulášsky jazzový festival

29.7.2022 - 31.7.2022 / Dom kultúry, Liptovský Mikuláš
odporúčame!
koncert

Danube Music Day: Munly & The Lupercalians

Št 20.10.2022 / Fuga
odporúčame!
vážna hudba

Viva Musica! Bratislavský chlapčenský zbor: 40. narodeniny

St 6.7.2022 / Eurovea
odporúčame!