festival
vážna hudba

Konvergencie 2018

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie patrí na Slovensku k stáliciam. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na diela klasikov, medzižánrové presahy, ale aj filmové projekcie, hovorené slovo či detský koncert. Okrem špičkových domácich umelcov sa ako hostia na festivale predstavia svetoznámi interpreti.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie je už viac než dve dekády synonymom výnimočných zážitkov, inšpirujúcich stretnutí a priateľskej neformálnej atmosféry. Aktuálny ročník Konvergencií prinesie známe i menej známe diela Beethovena, Schönberga, Respighiho, Čajkovského, Dvořáka a najvýznamnejšieho slovenského romantika Jána Levoslava Bellu.

Z umelcov sa okrem renomovaných slovenských hudobníkov (Milan Paľa, Marián Svetlík, Martin Ruman, Branislav Dugovič, Jozef Lupták) možno tešiť na Roberta Cohena – jednu z najväčších osobností violončelovej hry druhej polovice 20. storočia, pozvanie prijal i vynikajúci violista Juan-Miguel Hernandez, profesor na londýnskej Royal Academy of Music, ktorý okrem významných osobností klasickej hudby spolupracoval s jazzovými legendami ako Stanley Clark, Gary Burton či Chick Corea. Okrem komorných programov, Bratislavskej noci komornej hudby a koncertu pre deti ponúkne dramaturgia Konvergencií aj tri väčšie projekty, ktoré určite zaujmú i prekvapia: Iva Bittová zaspieva piesne Mariána Vargu a Luciana Beria, súbor Oni Wytars uvedie temperamentné talianske renesančné piesne o láske a Barokksolistene nórskeho huslistu Bjarteho Eikeho prenesú poslucháčov do anglických taverien a pubov 17. storočia.

Program: 

11.9.2018, 19:00 / Artforum

Čítanie o hudbe s Robom Rothom
Sprievodné podujatie festivalu Konvergencie. 

13.9.2018, 19:30 / Kino Lumiére
Varga - film 
Sprievodné podujatie festivalu Konvergencie. 

15.9.2018 / Terra Parna, Suchá nad Parnou
Jazz vo vinohrade 2018
Jesenná atmosféra viníc na úpätí Karpát, charizmatická Iva Bittová, Konvergencie Quartet a violončelista, umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták zahrajú na špeciálnom koncerte priamo vo vinárstve Terra Parna.  

17.9.2018, 19:00 / Veľký evanjelický kostol
Iva Bittová (folk) Songs / Varga & Berio
Cesty charizmatickej českej hudobníčky Ivy Bittovej a Konvergencií sa museli jedného dňa stretnúť. Svoj všestranný talent potvrdí na festivale v očarujúcom cykle Folk Songs (1964) talianskeho skladateľa, Luciana Beria.

18.9.2018, 18:30 / Nová Cvernovka
Varga film
Na sklonku života, s vedomím blížiaceho sa konca – takto Mariána Vargu, ikonickú postavu slovenského bigbítu, osobne spoznáva a nakrúca mladá režisérka Soňa Maletzová, ktorá skicuje portrét umelca ako starého muža.

18.9.2018, 20:00 / Nová cvernovka
Peter a Lucia
Nespravodlivo zabudnutá hudba nedokončeného muzikálu Peter a Lucia z pera Deža Ursinyho a Jara Filipa opäť ožije na Konvergenciách vďaka Dorote Nvotovej, Jakubovi Ursinymu a skupine Talent Transport.

19.9.2018, 19:00 / Koncertná sieň Klarisky
Cantar d´Amore / Oni Wytars
Talianske renesančné a ľudové piesne o láske.

20.9.2018, 17:30 / Design Factory - Vstup je voľný
Akadémia komornej hudby
Koncert vybraných ansámblov absolventov akadémie komornej hudby, ktorá sa uskutočnila po druhýkrát začiatkom júla súbežne so sústredením Slovenského mládežníckeho orchestra v Nitre. Na koncerte vystúpia účastníci kurzov spoločne s lektormi.

20.9.2018, 18:30 / Design factory
Bratislavská noc komornej hudby
Bratislavská noc komornej hudby, niekoľko koncertov počas jedného večera v atraktívnych priestoroch Design Factory. Na aktuálnom ročníku festivalu bude symbolicky venovaná 100. výročiu vzniku Československa a vzťahom medzi obdivomi krajinami.

21.9.2018, 20:00 / Design Factory
Alehouse Sessions / Bjarte Eike & Barokkrolistene
Hudbu (možno aj tanec, ale každopádne dobrú náladu) ponúkne na Konvergenciách medzinárodne úspešný projekt huslistu Bjarteho Eikeho a súboru Barokksolistene s názvom The Alehouse Sessions.

22.9.2018, 15:00 / Design factory
Jedna druhej riekla - detský koncert
Jedna druhej riekla, - to sú slovenské riekanky a piesne pre deti v úprave Borisa Lenka

22.9.2018, 19:00 / Design factory
Zjasnená noc 
Vedeli ste, že Beethoven koncertoval v dnešnej Bratislave, že Schönbergovi rodičia sa z Bratislavy odsťahovali do Viedne a že na premiére Zjasnenej noci hral na violončele bratislavský rodák, skladateľ Franz Schmidt? Dozviete sa viac na Konvergenciách.

23.9.2018, 19:00 / Veľký evanjelický kostol
Souvenir
Záverečný koncert tohtoročných Konvergencií.

Oficiálna stránka festivalu TU

-----------

Vstupenky si zakúpite po rozkliknutí podujatia.
Permanentku si zakúpite na tejto stránke, permanentka neplatí na detský koncert 22. septembra.

 

Odporúčame

koncert

Editors

V Bratislave znova zažiari kapela Editors, so svojou headline show prídu už tento rok! Predskokanom na ich koncerte bude hudobník...Viac
Po 26.11.2018 / Refinery Gallery
odporúčame!
trh / gastro

Čarovné Vianočné trhy Schloss Hof

Rakúsky zámok Schloss Hof sa počas šiestich predvianočných víkendov premení na pôsobivú vianočnú dedinku. Zažite jedinečné miesto...Viac
17.11.2018 - 23.12.2018 / Schloss Hof
odporúčame!
film

Vincent Van Gogh: Nový spôsob videnia

Ut 18.12.2018 / Kino Mier Modra
odporúčame!
film

Bohemian Rhapsody

Jediné čo je výnimočnejšie ako ich muzika je jeho príbeh. Bohemian Rhapsody popisuje hudobnú dráhu i nekontrolovateľnú životnú...Viac
Tuli Cinema / Kino Mier Modra / FK Nostalgia / Kino Lumière / Kino Mladosť / Cinema City Aupark / Cinema Ci...
odporúčame!