vážna hudba

BACH / Goldbergovské variácie, Sonáty a partity I / Skuta & Paľa

Paľov Bach je iný – nerešpektujúci konvencie, vyhýbajúci sa klišé, veľmi osobný až intímny, originálny, autentický v zmysle konfrontácie s tradíciou, provokujúci k zamysleniu nad témami umelec, umenie a interpretácia.
Táto akcia sa konala v minulosti

„Každú z variácií poníma Skuta s jasným zámerom odhaliť jej poetiku a osobitosť,“ napísal v roku 2004 BBC Music Magazine o prvej slovenskej nahrávke Goldbergovských variácií slovenským interpretom. Najvyššie hodnotenie prestížneho britského hudobného časopisu (ktoré neskôr v tomto médiu získalo aj Skutove naštudovanie Bachových tokát) predstavuje do dnešných dní bezprecedentný úspech slovenskej hudby v medzinárodnom kontexte. Na festivale Konvergencie sa Miki Skuta k Bachovmu dielu fascinujúcej hĺbky, logiky, hravosti a krásy opäť vráti. Nezmeškajte toto výnimočné stretnutie.

Program:
J. S. Bach (1685 – 1750): Goldbergovské variácie BWV 988
Miki Skuta, klavír

„Trvalo to dvanásť rokov. Nahrať Bacha vždy patrilo na prvé miesta medzi mojimi životnými cieľmi,“ povedal charizmatický slovenský huslista Milan Paľa o nahrávke Bachových Sonát a partít pre sólové husle, ktorou po CD so sonátami Brahmsa, Griega, Šostakoviča a Bartóka opäť raz zaskočil verejnosť. Paľov Bach je iný – nerešpektujúci konvencie, vyhýbajúci sa klišé, veľmi osobný až intímny, originálny, autentický v zmysle konfrontácie s tradíciou, provokujúci k zamysleniu nad témami umelec, umenie a interpretácia. S Paľovým pohľadom na Bachovu hudbu nemusíte súhlasiť, ale musíte ho poznať. Na festivale Konvergencie uvedie komplet Sonát a partít, ktoré Gidon Kremer právom nazval „Mount Everestom husľovej hry“, spoločne s vynikajúcim ruským huslistom Ilyom Gringoltsom.

Program:
J. S. Bach (1685 – 1750): Sonáty a partity pre sólové husle I
Milan Paľa, husle

Sonáta č. 1 g mol BWV 1001
Sonáta č. 2 a mol BWV 1003
Sonáta č. 3 C dur BWV 1005

Celý program festivalu

--------

Vstup: 20€