festival
literárna akcia

Festival poézie Feliber poetry

Mestá Pezinok a Modra budú aj tento rok plné hodnotnej poézie. Festival okrem poézie prinesie multižánrový program a sprievodné podujatia.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

V piatok sa na vás tešíme v Schaubmarovom mlyne v Pezinku a v sobotu máme zase prichystaný program v SNM Múzeu Ľudovíta Štúra – Múzeu slovenskej keramickej plastiky v Modre.

Nápad zorganizovať festival poézie vznikol v Malokarpatskej knižnici v Pezinku, jeho obsah však reflektuje umelecké zázemie Pezinka a Modry, ich históriu, tradície i génia loci.

Pozývame Vás na slávnostné otvorenie festivalu, ktoré sa bude konať na Schaubmarovom mlyne (SNG) na Cajlanskej 255 v Pezinku v piatok 23. 6. 2023 o 16.00 hod.

Michal Habaj je básnik a literárny historik. Aktuálne má na svojom konte komentovanú antológiu DAV Próza slovenskej ľavicovej avantgardy, ktorá  obsahuje prozaickú tvorbu členov hnutia DAV z rokov 1922 až 1926. O knižke, ale aj o tvorbe, sa s ním porozpráva režisér a dvorný moderátor festivalu Patrik Lančarič. Texty DAV aj Michala Habaja prednesie vynikajúci slovenský herec Gregor Hološka. Festival otvoríme ako inak čašou vína, spustíme starodávny Schaubmarov mlyn a za jeho klepotu zaznie jedinečná báseň Michala Habaja, napísaná pre náš festival.

Petr Borkovec je básnickou stálicou a každoročným hosťom nášho festivalu. Tentokrát prichádza aj ako pražský básnik, lebo Praha patrí k tým svetovým metropoliam, ktoré majú svojho mestského básnika. “Poezie, není popelka”, hovorí Petr Borkovec a má pravdu. Na mlyne sa predstaví v celkom netradičnej úlohe – moderátora. O poézii sa bude rozprávať s mladým básnikom Michalom Tallom.

Vladimír Merta je český pesničkár, publicista, spisovateľ, fotograf, architekt a filmový režisér. Na festival Feliber Poetry sme ho pozvali ako čestného hosťa a vynikajúceho textára a básnika. Tentokrát nebude len spievať. Radi by sme predstavili osobitého a uznávaného spievajúceho básnika, ako jedinečného tvorcu a poskytli návštevníkom festivalu aj pôsobivé lyrické svedectvo o jeho živote, názoroch a občianskych postojoch v uplynulých rokoch.

Festival budú sprevádzať podujatia pre deti a mládež a pedagógov. Dopoludnia sa uskutoční súťaž v prednese poézie Maľovaná abeceda a popoludní workshop Kufor s veľkým bruchom určený mladým recitátorom a ich pedagógom. Od pedagogičky Zuzany Polonskej (ZUŠ Modra) sa dozviete ako si vybrať báseň, o čom by mala byť a ako s ňou naložiť a predniesť  ju.

V sobotu 24. 6. 2023 zažijete v SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra – Múzeum keramickej plastiky v Modre na Kukučínovej 15 festivalový deň naplnený čítaním a interpretáciou poézie, diskusiami a ďalšími druhmi umenia.

Festival tentokrát bude hostiť vydavateľov a autorov z vydavateľstiev Modrý Peter a Skalná ruža. Vystúpia vynikajúci slovenskí básnici Erik Jakub Groch, Juraj Kuniak, Rudolf Jurolek, Peter Milčák, Marián Milčák, poetky Anna Ondrejková, Dana Podracká a Michal Tallo, ktorý pre zmenu vyspovedá Petra Borkovca.

Aurum Quartet je jediné a zároveň aj jedinečné klarinetové kvarteto zo Slovenska v zložení Albín Blaho, Šimon Štímel, Martina Lišková a Jozef Eliáš a postarajú sa o hudobný doprovod počas festivalu.

Súčasťou festivalu je aj workshop poézie.

Odporúčame

iná akcia

Prežili sme holokaust: hudobno-filmové pásmo spomienok

Št 23.5.2024 / DK Zrkadlový háj
odporúčame!
film

Sestry z dymovej sauny

Fascinujúca pocta dymovej saune – miestu pretkanému tradíciami; oslava ženskej spolupatričnosti, a svojbytný očistný rituál...Viac
20.5.2024 - 21.5.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Onuka (UA)

Ne 19.5.2024 / Majestic music club
odporúčame!
festival

Uprising 2024

30.8.2024 - 31.8.2024 / Zlaté piesky
odporúčame!