festival

Dni ruského filmu

Prehliadka ponúkne sedem dlhometrážnych hraných filmov. Projekcie sa budú konať každý deň o 18.00 hod. alebo o 20.00 v kinosále K1. Všetky filmy budú uvedené v originálnom jazyku so slovenskými elektronickými titulkami.

Táto akcia sa konala v minulosti

Koniec septembra bude patriť v bratislavskom Kine Lumière súčasnej ruskej kinematografii. Od 27. septembra sa počas siedmich dní v jeho priestoroch uskutoční reprezentatívna prehliadka Dni ruského filmu, ktorá predstaví sedem snímok vrátane najnovších titulov Karena Šachnazarova, Alexeja Mizgiriova či Andreja Končalovského. Počas prvých troch októbrových dní sa vybrané filmy premietnu aj v piešťanskom Dome umenia, prehliadka na Slovensku potrvá do 3. októbra.

Podujatie uvedie sedem snímok, ktoré reprezentujú žánrovú pestrosť súčasnej ruskej kinematografie. Otvorí ju film Anna Karenina – Vronského príbeh (2017) v režijnom prevedení režiséra Karena Šachnazarova, ide o novú adaptáciu románu Leva Nikolajeviča Tolstého Anna Kareninová a románu Vinkentija Veresajeva Zápisky z rusko-japonskej vojny. Film bude uvedený za osobnej účasti režiséra i ďalších členov štábu. Karen Šachnazarov v minulosti už viackrát navštívil Bratislavu, tentoraz sa s ním budú môcť záujemcovia stretnúť počas jeho masterclassu, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 28. septembra o 15.00 hod. v priestoroch kinosály Filmovej a televíznej fakulty bratislavskej VŠMU.

Program prehliadky bude tiež príležitosťou vidieť zatiaľ posledný film jedného z velikánov ruskej kinematografie Andreja Končalovského Raj (2016), ktorý bol v minulom roku ocenený Strieborným levom na 73. MFF Benátky, navrhnutý ako národný nominant na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film a tento rok je jedným z filmov v širšej nominácii na Európsku filmovú cenu. Končalovskij v ňom rozpráva sugestívny príbeh troch ľudí, ruskej imigrantky a členky francúzskeho odboja Oľgy, francúzskeho kolaboranta Jula a vysokého dôstojníka SS Helmuta vo Francúzsku v roku 1942. Prehliadka tiež uvedie historickú drámu Duelant (2016) známeho režiséra Alexeja Mizgiriova, odohrávajúcu sa v 19. storočí, ktorej hlavným hrdinom je dôstojník vo výslužbe, bojujúci pre peniaze, no aj za svoju česť a z pomsty tým, ktorí ho o ňu pripravili.

Z ruských klasík je do prehliadky zaradená jedna z posledných adaptácií poviedky Alexandra Puškina a rovnomennej Čajkovského opery Piková dáma (2016) v réžii Pavla Lungina, osudová dráma o láske, vášni a zaslepenosti slávou. Výber dopĺňajú komédia o romantických problémoch tínedžera Dobrý chlapec (2016) režisérky Oksany Karas, triler o profesionálnom vymáhačovi dlhov Vymáhač (2015) režiséra Alexeja Krasovského a dráma odohrávajúca sa na pozadí ničivého zemetrasenia v Arménsku v roku 1988 od Sarika Andreasjana Zemetrasenie (2016).

Projekcie prehliadky Dni ruského filmu v bratislavskom Kine Lumière sú zdarma, voľné lístky sú k dispozícii v pokladni kina vždy 30 minút pred predstavením.  V Piešťanoch v Dome umenia budú uvedené tri filmy, a to Anna Karenina – Vronského príbeh, Raj a Piková dáma. Filmy sa budú premietať v originálnom jazyku so slovenskými elektronickými titulkami.

Program: 

28.9.2017, 15:00 / prednáška
Masterclass: Karen Šachnazarov / kinosála Filmovej a televíznej fakulty VŠMU

28.9.2017, 18:00
Duelant

29.9.2017, 17:30 
Anna Karenina - Vronského príbeh

29.9.2017, 20:00
Dobrý chlapec

30.9.2017, 20:00
Piková dáma

1.10.2017, 18:00
Raj

2.10.2017, 18:00
Zemetrasenie

3.10.2017, 18:00
Vymáhač

--------------

Projekcie sú zdarma, voľné lístky sú k dispozícii v pokladnici Kina Lumière vždy hodinu pred predstavením.

Viac informácií nájdete tu

Odporúčame

koncert

Scott Bradlee's Postmodern Jukebox

Veľkolepá šou v štýle Gatsbyho, Postmodern Jukebox sa vracia na Slovensko.Viac
Pi 15.3.2019 / Majestic music club
odporúčame!
divadlo

O čarovnej flaute a iných kúzlach

Wolfgang Amadeus Mozart: O čarovnej flaute a iných kúzlach. Detské operné predstavenie uvádza Martin VanekViac
Št 25.4.2019 / Slovenské národné divadlo - Opera
KIDSTOWN odporúčame!
film

Saulov syn

Strhujúci historický thriller, ktorý mení spôsob zobrazenia holocaustu a upiera divákovi bezpečný odstup od témy. Získal Oscara...Viac
Kino Lumière / Kino Film Europe
odporúčame!
kurz / workshop

Zaškolovacie workshopy v Lab.café

St 19.12.2018
odporúčame!