festival
vážna hudba

Bratislavský organový festival 2019

25. júna sa začne 8. ročník Bratislavského organového festivalu.

Táto akcia sa konala v minulosti

Organové recitály, spojenie organu s iným nástrojom, organ v nemom filme ale aj ako hlavná téma detského projektu – to je 8. ročník Bratislavského organového festivalu.

Festival začne 25. júna v dopoludňajších hodinách na Bratislavskom hrade projektom pre deti, koncertným workshopom Tomáša Boroša Farby vzduchu. Ide o prvú akciu pre mladších žiakov z ponuky BOF. Skladateľ, pedagóg a rozhlasový redaktor Tomáš Boroš patrí v súčasnosti k najzaujímavejším autorom interakívnych hudobno-vzdelávacích projektov. Známa je jeho spolupráca so Slovenskou filharmóniou, pre ktorú pripravuje Filharmonickú škôlku.

30. júna je na programe prvý koncert prinášajúci zaujímavé a zriedkavé spojenie organu a klavíra. Česká organistka Hana Bartošová predstaví so svojou dcérou, klaviristkou Ivou Bartošovou spoločný repertoár pre tieto dva nástroje od Antonína Tučapského, Roberta Lowryho a Zdenka Pololánika – raritné spojenie nástrojov v dielach neopočúvaných autorov.

Minulý rok sa koncerty Bratislavského organového festivalu prvýkrát konali v priestoroch Katedrály sv. Šebastiána v Bratislave-Krasňanoch. Pôsobivý interiér katedrály dopĺňa najmladší organ v hlavnom meste, ktorý odborníci považujú za mimoriadne kvalitný nástroj. Spojenie BOF a krasňanského organu pokračuje na dvoch koncertoch aj v rámci 8. ročníka: 4. júla romanticky ladeným programom nemeckého organistu Michaela Utza  a 9. júla koncertom aktuálneho víťaza Medzinárodnej organovej súťaže v Opave, Filipa Šmerdu. Súťaž, ktorá víťazovi udeľuje aj Cenu Bratislavského organového festivalu,  nesie meno významného organového autora Petra Ebena. 90. výročie narodenia tohto autora si festivalová dramaturgia pripomenie zaradením viacerých skladateľových diel.

Už tradične „vycestuje“ BOF aj za hranice Bratislavy, do Pezinka. Mezzosopranistka Eva Garajová a organista Marek Vrábel predstavia 14. júla v miestnom Kapucínskom kostole program zaostrujúci na diela českých autorov s biblickou tematikou. Zaznejú aj slávne Biblické piesne Antonína Dvořáka, no v menej známej úprave s organom.

21. júla Bratislavský organový festival vyvrcholí koncertom vynikajúceho organového improvizátora Martina Baka, ktorý veľkým píšťalovým organom v Slovenskom rozhlase „ozvučí“ legendárny český nemý film Příchozí z temnot. Použitie organu ako nástroja s bohatými zvukovo-farebnými možnosťami pred filmovým plátnom nadväzuje na dobovú prax z éry nemého filmu.

---------

Program:

Farby vzduchu
Ut 25. 6. / 10.30 Bratislavský hrad, Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie

Tomáš Boroš moderátor, Juraj Křemen organ (SK)
Koncertný workshop s Tomášom Borošom. Organizované podujatie pre školy.                    

Píšťaly a struny
Ne 30. 6. / 19.00 Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

Hana Bartošová organ, Iva Bartošová klavír (CZ)
Zriedkavé spojenie dvoch klávesových nástrojov na jednom pódiu. Vstupné: 7,- / 5,-

Romantický organ
Štv 4. 7. / 19.00 Katedrála sv. Šebastiána, Krasňany

Michael Utz organ (DE)
Romantický program na najmladšom bratislavskom organe. Vstupné: 5,- / 3,-                           

Vychádzajúce hviezdy
Ut 9. 7. / 19.00  Katedrála sv. Šebastiána, Krasňany

Filip Šmerda organ (CZ)
Recitál aktuálneho víťaza Medzinárodnej organovej súťaže v Opave. Vstupné: 5,- / 3,-

Hlas a organ
Ne 14. 7. 19.00 Kapucínsky kostol, Pezinok

Eva Garajová mezzosoprán (CZ), Marek Vrábel organ (SK)
Biblické „výklady“  v hudbe českých autorov.  Vstupné dobrovoľné

Organ v nemom filme
Ne 21. 7. / 19.00  Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu

Martin Bako organ (SK)
Vynikajúci improvizátor „ozvučuje“ legendárny český film Příchozí z temnot. Vstupné: 7,- / 5,-

Odporúčame

výstava

Edmund Gwerk - Paralely a paradoxy

Výstava Edmund Gwerk – Paralely a paradoxy predstavuje 80 autorových vrcholných diel a podáva obraz o celej jeho tvorbe od...Viac
15.12.2020 - 4.4.2021 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
koncert

Korn

So 29.5.2021 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
letný festival

Festival Atmosféra 2021

6.8.2021 - 8.8.2021 / Hontianske Nemce - Vinice
odporúčame!
film

V sieti

3 herečky, 3 izby, 10 dní a 2458 sexuálnych predátorov. Experiment, ktorý naliehavým spôsobom otvára tabuizovanú tému zneužívania...Viac
Ut 2.3.2021 / Kino Lumière - Kino doma (online)
odporúčame!