divadlo
festival

Bratislava v pohybe 2016

20. ročník medzinárodného festivalu Bratislava v pohybe ponúka diela špičkových súborov a umelcov z oblasti súčasného tanca z celého sveta. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Bratislava v pohybe je pravidelným kultúrnym podujatím medzinárodného významu, ktoré ponúka divákom diela špičkových súborov a umelcov z oblasti súčasného tanca z celého sveta. V rámci jubilejného dvadsiateho ročníka odštartuje svetovou špičkou Stephen Petronio Company.

Kliknite na program festivalu

Stephen Petronio Company a ich Bloodlines uvedie festival ako otváracie predstavenie 3. októbra o 19.00 v novej budove Slovenského národného divadla. Projekt Bloodlines vznikol ako pocta americkým majstrom postmoderného tanca, ktorí inšpirovali jeho kariéru choreografa. Predstavenie je akýmsi aktívnym dialógom medzi pohybovým slovníkom Merce Cunninghama, Trishi Brownovej a Stephena Petronia. Prácu týchto troch choreografov budú mať možnosť diváci posúdiť na Slovensku po prvý raz.

Festival po tretíkrát privíta belgický súbor Ultima Vez svetoznámeho Wima Vandekeybusa. Predstavenie Speak low if you speak love… odtancujú na scéne Mestského divadla Pavla Országha Hviezdoslava 8. októbra o 19.00. V súbore Ultima Vez stabilne tancuje absolventka banskobystrického konzervatória Lívia Balážová.

ObrázokObrázokObrázok

Kórejská tanečnica Jung In Lee skúma vo svojom intímnom sólovom tanci predstavenia Skins kontrasty pocitov a vnemov bežného dňa. Zaujme svojou krehkosťou, ale zároveň vnútornou silou a sugesciou tanečného prejavu. V priestore súčasnej kultúry A4 vystúpi 15. októbra o 20:00.

Slovensko na festivale zastúpi Milan Tomášik, ktorý vystúpi rovnako v priestore A4 (15.10.) s projektom Sólo 2016. Sólo 2016 je osobnou a zároveň univerzálnou výpoveďou tanečníka, ktorý prostredníctvom rozličných emocionálnych stavov hovorí o svete na druhej strane čiernej kocky, o intimite, smútku, dôvere, nádeji, kráse a terore.

Spitfire Company (vystúpi 21.10. v priestore A4) je umelecká skupina zahŕňajúca fyzické, vizuálne a tanečné divadlo. V súčasnosti je zaraďovaná k najprogresívnejším skupinám autorského divadla v Čechách. Ich predstavenie One step Before the Fall je hypnotickou hlasovou a zvukovou vlnou v podaní speváčky Lenky Dusilovej a silového tanca Cécile Da Costa. V jedinom momente sa stretávajú uprostred boxerskej arény.

Posledným predstavením festivalu 22.10. v priestore A4 bude vystúpenie izraelských choreografov Yossi Berg & Oded Graf. Ich najnovšie dielo Come Jump With Me slúži ako dialóg medzi choreografmi a Izraelom, krajinou, v ktorej žijú a súčasne sa zaoberá krízou identity, v ktorej sa ocitli. V explozívnej politickej a spoločenskej realite Izraela toto dielo skutočne posúva hranice a „hrá sa s ohňom“, v doslovnom aj vizuálnom zmysle.

ObrázokObrázokObrázok

Pri príležitosti dvadsiateho výročia festivalu, bude počas celého októbra, v rámci sprievodného programu, v priestoroch novej budovy Slovenského národného divadla inštalovaná výstava fotografií Ctibora Bachratého, ktorá zachytáva tanečné predstavenia z posledných ročníkov festivalu. Fotografie Ctibora Bachratého zachytávajú nielen estetiku pohybu, ale i výtvarnú hodnotu produkcií, výrečnosť obrazu pohybových kompozícií a energiu výrazu tanca. Vernisáž sa uskutoční 3.10. o 17:30.

V rámci sprievodného festivalu sa budú môcť tiež študenti prihlásiť na workshop, Majstrovský kurz skupiny Stephena Petronia, ktorý sa uskutoční 1. októbra v priestoroch VŠMU.

Vstupenky na všetky predstavenia je možné kúpiť online na stránke festivalu alebo na konkrétne predstavenia priamo v divadlách festivalu.

----------------------------------------

Program:

3. október 2016, 19.00 / Nová budova SND
Stephen Petronio Company (USA): Bloodlines
Kúpte si vstupenky

8. október 2016, 19.00 / Mestské divadlo POH
Wim Vandekeybus / Ultima Vez (Belgicko): Speak low if you speak love…
Kúpte si vstupenky

15. október 2016, 20.00 / A4 priestor súčasnej kultúry
Jung In Lee (Južná Kórea/Rakúsko): Skins
Milan Tomášik: (Slovensko/Slovinsko): Solo 2016

Kúpte si vstupenky

21. október 2016, 20.00 / A4 – priestor súčasného umenia
Markéta Vacovská, Lenka Dusilová & Spitfire Company & Damúza (Česká republika): One step Before the Fall
Kúpte si vstupenky

22. október 2016, 20.00 / A4 – priestor súčasnej kultúry
Yossi Berg & Oded Graf (Izrael): Come Jump With Me
Kúpte si vstupenky

 

 

Odporúčame

festival

Grape Festival 2021 - Grape pod mostom

9.7.2021 - 27.8.2021 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Urban Market 2021 - letná edícia

13.8.2021 - 15.8.2021 / Tyršák
odporúčame!
party

Skener: Temnô, Kragrowargkomn, Domkirke av Plager

Ne 1.8.2021 / Fuga
odporúčame!
divadlo

Nová dráma 2021

Divadelný festival Nová dráma tento rok bude. V roku 2021 vás počas celého októbrového týždňa (11. - 16.) čaká desať predstavení...Viac
11.10.2021 - 16.10.2021 / Bratislava
odporúčame!