festival
iná akcia
literárna akcia

BRaK - Bratislavský knižný festival 2020

BRaK bude v Novej Cvernovke. Predajná výstava kníh s vyše 50 vystavovateľmi, výstavy, diskusie a  autorské čítania, koncerty, divadelné predstavenia, workshopy i detský program. Tohtoročnou festivalovou témou je "nový folklór". Zo zahraničných hostí privítame autorov ako Timur Vermes, Andrej Bán, Mariusz Szczygieł, György Dragomán. Od 11. do 13. septembra. Vstupné je dobrovoľné.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Pozrite tiež: Detský program na BRaKu.

Bratislavský knižný festival BRaK sa z objektívnych dôvodov tento rok presunul na začiatok jesene, avšak organizátorom to nebránilo, aby sa druhýkrát po sebe festivalovým dejiskom stalo kultúrne centrum Nová Cvernovka – pôsobisko mnohých knižných profesionálov.  Festival začne už v piatok (11. 9.) a od toho momentu do nedele večera (13. 9.) bude Nová Cvernovka nabitá programom. Okrem predajnej výstavy kníh budú pripravené diskusie, čítania, koncerty, divadelné predstavenia, workshopy i detský program.

Hlavný program: 11.9.2020 piatok / 12.9.2020 sobota / 13.9.2020 nedeľa

11.9. 2020 / piatok
17:00 Otvorenie festivalu a výstav:
Mitríková & Demjanovič - Silné hrdinky a silní hrdinovia v Dobšinského rozprávkach: Na festivale vystavíme niekoľko ilustrácii z pripravovaného výberu z Dobšinského rozprávok, ktoré vo vydavateľstve BRAK vychádzajú pod editorským vedením Zuzany Liškovej s názvom Silné hrdinky, silní hrdinovia.

Martina Matlovičová: Výstava ilustrácií ilustrátorky Martiny Matlovičovej z knihy Jaroslavy Blažkovej

Suvenir - Vitajte, welcome, wilkommen, bienvenuti na výstave SUVENIR!
Suvenir contemporary art&craft je platforma s cieľom podporiť tvorbu súčasných slovenských suvenírov s umeleckou hodnotou.
Veríme, že suvenír, ako spomienkový predmet z ciest, dar do zahraničia zo Slovenska alebo umelecký predmet v interiéri môže a má mať hodnotu – vizuálnu, príbehovú, umeleckú. A dúfame, že tento svet potrebuje viac umenia a krásy, a menej masovo vyrábaných magnetiek a lacného textilu.

18:00 / diskusia / SÁLA: Dedina- Dom- Pec 2020
Werona Gogola (PL), Katarína Kucbelová, Petra Soukupová (CZ) // Moderuje Soňa Uriková
Vo svojich krajinách sú považované za najvýraznejšie autorky svojej generácie, laureátky najvýznamnejších literárnych cien, prekladané do viacerých jazykov. Ich tvorba sa rozprestiera v celej škále literárnych žánrov a nájdeme tam reportáže, básne, filmové scenáre, poviedky či romány. Napriek tomu, že ich tematický záber je ešte bohatší, v nejakom momente ich tvorby sa objavuje priestor dediny ako integrálna súčasť knihy - niekedy vytvára dedina kulisy, inokedy tvorí významný dynamický prvok príbehu. S autorkami sa nie len o tejto zložke ich tvorby bude zhovárať slovenská spisovateľka Soňa Uriková.

20:00 / koncert / sála / Sutari (PL) - tri podmanivé hlasy, nadväzujúce na tradíciu poľských ženských ľudových spevov, ktoré experimentovaním s hlasivkami posúvajú do nečakaných pozícii. Výsledný efekt si získal uznanie na medzinárodných festivaloch a rádiových staniciach.

21:00 / koncert / sála / Nina Pixel - Ancestral Archeology je audiovizuálny koncept postavený na osobnej archeológii, spomienkach - stavebných kameňoch pre vytvorenie identity a budovaní príbehu, ktorý chceme povedať sami o sebe.
Ide tiež o pozorovanie kultúrnych vzorcov slovenských tradičných piesní pretvorených do básní a zvuku na základe terénnych nahrávok a upravených nástrojov, ktoré niektoré pochádzajú zo slovenského tradičného prostredia. Folklór bez starých rozprávaní. Čarodejníctvo, príroda, nostalgia, vôňa miest, ktoré sa bojíte objavovať, divné a feministické formy zakomponované do nového príbehu našich identít.
Predstavte si vrstvy pôdy. Prvky špiny naskladané na predchádzajúcu epochu. Múdrosť, spomienky, história, mýty, básne, piesne, obavy, všetko spojené prostredníctvom hlbokých koreňov spoločného vedomia.

22:00 / koncert / sála / DJ Potkan - Vladimír ,,Potkan" Potančok, etnológ a rozhlasový moderátor Rádia_FM (relácia Hudba sveta_FM), milovník nezvyčajných zvukov a hudobných nástrojov.

------------

12.9. 2020 / sobota
od 10:00 - 19:00 Predajná výstava kníh vyše 50 vydavateľov zo Slovenska a Čiech

13:00 diskusia / Ateliér Svetlík / Diskusia: Redakcia 2020 s O.z. DoSlov
Sprievodca redakciou kníh
Čo by sa malo udiať s prekladom knihy, kým odíde do tlače? Aké kompetencie majú editor, štylistický redaktor a jazykový redaktor? Do akej miery je potrebná ich komunikácia s prekladateľom? Aká je budúcnosť redaktorskej profesie a ako by mala vyzerať príprava novej generácie literárnych redaktorov? Odpovede na tieto otázky budú hľadať zástupkyne OZ DoSlov v diskusii s Evou Mládekovou, Igorom Hochelom, Tatianou Búbelovou a Dominikou Petríkovou, ktorou zahájime sériu vzdelávacích podujatí pre literárnych redaktorov a prekladateľov
„Redakčné soboty“ - doslov.sk/redakcne-soboty/

13:00 diskusia / Kabinet pomalosti / Bartók – Slovenské ľudové piesne. Súborné vydanie Slovenských ľudových piesní Bélu Bartóka v štyroch zväzkoch má ambíciu ukončiť takmer storočný proces prípravy, edície (Hudobné centrum 2020) a kompletného publikovania jednej z najväčších individuálnych zbierok slovenských ľudových piesní v histórii, ktorú vytvoril etnomuzikológ a skladateľ Béla Bartók. Predstaviť trojzväzkové súborné dielo, ktoré tento rok vyšlo v hudobnom centre prídu zostavovatelia publikáce muzikológovia Alica Elscheková a Oskár Elschek spolu s Vladimírom Godárom, ktorý je autorom úprav vybraných Bartókových slovenských ľudových piesní pre spev a sláčikove kvarteto.

14:00 koncert / sála / Mucha Quartet a Slávka Horváthová: Transkripcie Vladimíra Godára Slovenských piesní od Bélu Bartóka umožňujú preniknúť do hudobného sveta folklóru. Mucha Quartet nahral oceňovaný album s Ivou Bittovou. Nový interpretačný pohľad na Godárove transkripcie Bartóka prináša sólistka programu, známa speváčka ľudovej hudby Slávka Horváthová.

14:00 / diskusia / Kabinet pomalosti / Medziriadky: Viktorie Hanišová, Magdaléna Martišková
Medziriadky sú platforma pre mladú literatúru, ktorá organizuje literárnu súťaž, letnú školu literatúry a autorské čítania. Na nich sa vždy predstaví jeden etablovaný autor/jedna etablovaná autorka v tandeme s mladým začínajúcim autorom/mladou začínajúcou autorkou. Na BRAKu sa takto spolu predstavia česká prozaička Viktorie Hanišová a Medziriadkarka Magdaléna Martišková.
Magdaléna Martišková (2001) je dlhoročná účastníčka Medziriadkov, má však mnohé ocenenia aj z ďalších súťaží za svoju prózu aj poéziu.
Viktorie Hanišová (1980) vyštudovala anglistiku a germanistiku a venuje sa aj prekladom. Vyšli jej tri romány, ktoré tvoria voľnú trilógiu s témou traumy a materstva: Anežka (2015), Houbařka (2018), Rekonstrukce (2019).

15:00 / diskusia / sála: Kapitalks na BRaKu: Playstation - Svet snov (diskusia s autorom)
Ak chceme pochopiť, ako funguje naša spoločnosť, musíme poznať videohry. Britský autor Alfie Bown analyzuje kultúru mobilov, herných konzol a počítačov – čo hovoria o našej súčasnosti a kapitalizme?
Bown pôsobí na londýnskej univerzite Royal Holloway, predtým prednášal na univerzite Hang Seng v Hongkongu. Venuje sa výskumu digitálnych médií, videohier. Okrem toho je publicistom, články vydal napríklad v Guardian, The Paris Review alebo The Independent. Moderuje Tomáš Hučko.

15:00 Prezentácia / Ateliér Svetlík: Útočisko horolezcov prezentácia // Prezentácia vydavateľstva IB o tatranských chatách

15:30 / Prezentácia / Ateliér Svetllík:
2x vydavateľské príbehy - Bylo nebylo (CZ), Centrála (PL,UK)

Bylo nebylo – oceňované české vydavateľstvo, vraví, že viac ako žáner, ktorý vydáva, ho charakterizuje poetický jazyk, hravá forma a túžba zdieľať a zdeľovať. Publikujú kižky pre deti, autorské knihy, beletriu pre dospelých, dokonca si ich často sami zväzujú.
Centrála - vzniklo v roku 2007 v Poľsku a od roku 2014 pôsobí tiež vo Veľkej Británii. Od jesene 2017 začali vydávať komiksy a picture-booky aj v Česku. Vydateľstvo chce osloviť čitateľov a čitateľky, ktorí vedia oceniť dobre vyrozprávaný príbeh. Centrala má tri hlavné edičné rady: Love (knihy a komiksy pre deti), Life (komiksy) a Death (art-booky).

15:00 / Workshop/ Co-Working: workshop s O.z. DoSlov

16:00 / diskusia / Kabinet pomalosti: „Hej Nedory, Kiliáne Nedory, ty stvůro, kterou miluju“
Jáchym Topol a Pavel Hájek predstavia doteraz nepublikované texty frontmana Psích Vojákov Filipa Topola o jeho legendárnom a tajomnom priateľovi Kilánovi Nedoryml. Kniha vychádza vo vydavateľskej edícii Knihovny Václava Havla ako prvý zväzok zamýšlanej trojzväzkovej edície Archiv Filipa Topola.

Seriál Tresky plesky vyrába produkčná firma Superfilm. V roku 2015 ju v Bratislave založili producentka Simona Hrušovská a režisérka Veronika Kocourková. Primárne sa venujú produkcii animovaných filmov pre deti a mládež a edukačným formátom. treskyplesky.sk Dĺžka 45 minút.

16:30 workshop / zborovňa: 2D Kompánek
Vytvor si svoj suvenír "Vytvor si svojho 2D Kompanka" z edicie Orava.

16:30 / performance / Park de Palma / Folklore not War: Elektronika a spomienky starých materí.
Tanečno-divadelná inscenácia vychádza z autentických spomienok Slovákov a Sloveniek na prvú svetovú vojnu. Folklórny materiál dostal elektronický zvuk a pohyb nový tvar. Nie vždy sa vojna diala „im“ a „tam“. Akú správu nám zanechali naši pra-pra-prastarí rodičia? Čo má spoločné vojak z Gemera a chlapec zo sýrskej Rakky okupovanej ISISom? Inscenácia vznikla ako pripomienka výročia sto rokov od konca prvej svetovej vojny. Folklore not war chce spojiť svety, starý a nový, aby ten mladší nezabudol byť ostražitý.
Koncept, réžia: Alžbeta Vrzgula
Účinkujú: Kaťuša Gurová, Zuzana Sehnalová, Viera Šedá

17:00 / diskusia / sála / Mariusz Szczygieł (PL) – súčasná poľská reportáž
Mariusz Szczygieł držiteľ ocenení ako Európska literárna cena, Prix Amphi, prestížnej poľskej ceny Novinár roka či NIKE zaznamenal v našich zemepisných šírkach najväčší úspech knihami Gottland a Urob si raj o Čechoch a "češství". Dnes už patrí medzi najprekladanejších poľských spisovateľov a medzi jeho najväčšie prínosy patrí okrem siedmich výnimočných kníh aj zostavenie veľkej trojzväzkovej antológie poľskej reportáže 20. storočia.
Na festival BRAK príde uviesť knihu výnimočných reportáží NIE JE (Absynt, 2020), v ktorej si okrem iného "prečítate dojímavý príbeh pražskej Vily Müller od svetoznámeho funkcionalistického architekta Adolfa Loosa, omráči vás pozoruhodný príbeh českej poetky a emigrantky Violy Fischerovej a napokon možno stratíte vieru v ľudské dobro pri hrôzostrašnom príbehu utýraného šesťročného chlapčeka, ktorý z noci na ráno zmenil celé Poľsko." Podujatie moderuje Michal Hvorecký.

18:00 / Prformance / Park de Palma / Džumelec
Hudobný projekt Erika Sikoru, aktuálneho laureáta Ceny Oskára Čepana, vznikol po návrate do rodných Košíc v roku 2012. Manifestom je video Tešenie (https://youtu.be/S3bpeeNh-a8), a hlavným motívom je propagácia písmena DŽ a potreba jeho šťavnatosti. Hudobne jednoduché ba až naivné podomácky vyrobené pesničky v garáži alebo kúpeľni, hrané so španielkou alebo basou, a jemne korenené lúskaním, domácimi či lesnými šumami, alebo naivnými klávesovými sólkami. Hudba prenecháva všetok exhibicionizmus textom.Textovo sú nadšeným pozorovaním sveta a jeho bizarných detailov, hrajúce sa so svetom a so slovami, experimentujúce s východoslovenskou rytmickosťou jazyka a spievané na hranici s hovoreným slovom.

19:00 diskusia s Timurom Vermesom / Park de palma, alebo sála
Na BRaK zavíta aj známy autor satirických románov Timur Vermes. Jeho debut A je tu zas sa stal svetovým bestsellerom. Kniha bola aj úspešne sfilmovaná. Mimoriadny úspech dosiahol spisovateľ aj s druhou knihou Hladní a sýti. Prvá kniha zachytáva moment, keď sa Adolf Hitler jedného dňa prebudí v dnešnom Berlíne a neverí vlastným očiam. Nemecko nielenže naďalej existuje, ale aj prekvitá. Druhá sa výsostne satiricky viaže k utečeneckej kríze. Moderuje Michal Hvorecký.

20:00 / koncert / Roman Radkovič Collective 
„Heslem budiž: proroctví, radost, hluk, jen dobré s dobrým, vše se vším a hlavně ztělesněná hutnost. Hutnost opojná jak Koulelo se koulelo červené jablíčko. Všeho musí být moc a musí to být naplno a nikdy jinak. Toto album je trychtýř světa. Televize vás zahltí a uhrane. Všechnu moc imaginaci! Nehledejte idiomy, vyhlaste smrt virtuozitě, pusťte k sobě proud z proražených stavidel radosti i vědomí.“ Lukáš Jiřička
„Je to folklór v najautentickejšej možnej podobe. Ďalej sa už pravdepodobne zájsť nedá ísť.“ Jakub Juhás

21:00 / Koncert / Hańba (PL)
Našlapaný mestský folk-punk so zmesou klezmeru, indie-rocku či elektroniky inšpirovaný priamo robotníckymi predmestiami Krakova v medzivojnovom Poľsku. Túto nevšednú žánrovú spleť produkujú štyria páni na bicích, banje, akordeóne, klarinete a tube, pričom traja z nich stoja aj za mikrofónom. Hudobníci sa predstavili na festivaloch OFF, SXSW, či Primavere, zaujali dokonca známu americkú stanicu KEXP, ktorá nimi začala svoju sériu videí o poľských kapelách.
Okrem vydanej energie pri tancovaní, sa dostaví dobrý pocit aj z toho, že sa zabávate na spoločensky angažovaných textoch.

22:00 / Koncert / DRŤ / Drť je drť.
Autorom medzinárodného hudobného projektu je skladateľ Miro Tóth, známy aj vďaka spolupráci aj s Kronos Quartet. Okrem neho sú súčasťou projektu ďalší známi muzikanti: skladateľka Lucia Chuťková, Marek Buranovský (Vojdi), Márton Csernovszky (The Best Bad Trip), Áron Porteleki (Thisnis) a Michal Kaščák (Bez ladu a skladu). Ich piesne sú prebásnením a zhudobnením rozhovoru bývalého šéfa ŠTB Alojza Lorenca. O ich štylizáciu sa postaral Marek Kundlák.

----------

13.9. 2020 / Nedeľa
od 10:00 - 17:00 Predajná výstava kníh vyše 50 vydavateľov zo Slovenska a Čiech

13:00 diskusia / sála: Jan Urban (CZ), Andrej Bán
Jan Urban je český novinár a politik. Pred rokom 1989 patril do okruhu československých disidentov. Signatár Charty 77. Andrej Bán je fotograf a reportér. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia.
Ich knihy podávajú citlivé a pravdivé svedectvá z nebezpečných konfliktných zón. Spája ich záujem o Balkán - obaja sa tam istý čas vracali, obaja majú skúsenosti zo zakladaním a vedením humanitárnych organizácii, obaja vydávajú knihy vo vydavateľstve Absynt.

13:00 / workshop / Park de Palma, alebo BAR / Radikálne vyšívanie si budete môcť vyskúšať so cynickmiý dievčatami z Cundy Crew.

13:00 / workshop / Kabinet Pomalosti / workshop s LITA, autorskou spoločnosťou

14:00 / koncert / Spectrum Quartet: program s tvorbou slovenských skladateľov ako Zeljenka, Moyzes a pod.

15:00 / diskusia / Kabinet Pomalosti: Marek Rubec (CZ), Tomáš Motal + Juraj Čorba + Juraj Malíček

15:00 / diskusia so Ziemowitom Szczerekom
Poľský novinár a spisovateľ je kmeňovým autorom prestížneho vydavateľstva Czarne. V slovenskom vydavateľstve Literárna bašta mu tento rok vyšiel oceňovaný román Sivý dym, o ktorom sa píše ako o „zlatej dávke jedného z najosobitnejších diel súčasnej poľskej literatúry.“ Podobenstvo o zhubnom nacionalizme, tak silno zastúpenom v našom stredoeurópskom regióne, že ak by to nebola fikcia, musela by to byť pravda. Kniha je napísaná štýlom na hranici gonzo reportáži a dystopického sci-fi. Moderuje prekladateľ knihy Patrik Oriešek.

15:00 / diskusia / Kabinet pomalosti
Všetky tie grafické novely / Juraj Čorba, Tomáš Motal (CZ), Marek Rubec (CZ)

Poslednou knihou, ktorú stihol veľmajster amerického komiksu a priekopník žánru grafickej novely Will Eisner dokončiť boli Protokoly Sionských mudrcov, aby ako vravel, zasadil poslednú ranu tejto konšpiračnej teorii. Grafické novely sa vzdiali zábavnému účelu už dávno. Teoretik popkultúry Juraj Malíček vyspovedá Juraja Čorbu, autora experimentálnej grafickej novely Všetky tie svety, Tomáša Motala, ktorý debutovou trilógiou TRAUM zaradil medzi najoriginálnejších českých komiksových ilustrátorov a Mareka Rubeca, autora úspešného komisku Jarmil.

17:00 / sála / György Dragomán, Anna Szabó T. – autorské stretnutie
On patrí medzi najvýznamnejších maďarských autorov súčasnosti. Ona do maďarčiny preložila diela od autorov ako James Joyce, Sylvia Plath, W. B. Yeats, John Updike, Stuart Parker. Jemu vyšli dve knihy po slovensky - Hranica a román Biely kráľ (A fehér király, 2005), ktorý sa sa stal medzinárodným bestsellerom a bol preložený do takmer 30 jazykov. Ona je poetka a za debutovú zbierku získala Petőfiho cenu za najlepší básnický debut. Oboch spája jedna domácnosť.

17:00 diskusia / Kabinet Pomalosti: Verejný výstup z Konferencie vydavateľov

Vyše 50 vystavovateľov
BRaK sa od začiatku dizajnuje ako oslava krásnych kníh, a preto kostru celého festivalu už sedem rokov tvorí tzv. predajná výstava kníh. Zastúpenie na tohtoročnom ročníku bude mať  vyše 50 slovenských a českých vydavateľstiev, ktoré budú môcť návštevníci vidieť počas dvoch víkendových festivalových dní (12. – 13. 9. 2020). Keďže priebeh roka vo veľkej miere ovplyvnil aj vydavateľské prostredie, mnohé vydavateľstvá odkladali termíny vydania kníh, prípadne ich vydali počas karantény, a tak dostanú šancu odprezentovať celú svoju knižnú produkciu.

S témou nový folklór
Jednou z ústredných tém, ktorá ovplyvnila grafickú podobu súčasného ročníka festivalu a ocitla sa v niekoľkých programových bodoch festivalu, je oxymoricky znejúce slovné spojenie „nový folklór“.

Americký kultúrny antropológ Joe Feinberg, ktorý výskum slovenského autentického folklóru zhmotnil v knihe s názvom Vrátiť folklór ľuďom, vo festivalovom katalógu píše:

„Folklór je inde a inokedy – a práve preto je pre nás zaujímavý tu a teraz“ a neskôr dodáva: „Folklór je stále novým preto, lebo je vždy už dávno preč.“

Napriek tomu sa umelci a umelkyne naprieč umeleckým spektrom s folklórom vyrovnávajú prostriedkami sebe vlastnými. My sa tejto téme budeme venovať hneď niekoľkokrát.

Zaujímavé diskusie
Hneď v úvodnej diskusii festivalu sa preto dotkneme prostredia, v ktorom má slovenský folklór svoje korene. Zúčastnia sa jej autorky Weronika Gogola (PL), Katarína Kucbelová, Petra Soukupová (CZ). Všetky sú vo svojich domovských krajinách považované za najvýraznejšie autorky svojej generácie, laureátky najvýznamnejších literárnych cien, prekladané do viacerých jazykov. Hoci je ich tematický záber nesmierne bohatý, v nejakom momente ich tvorby sa objavuje priestor dediny ako integrálna súčasť knihy – niekedy vytvára dedina kulisy, inokedy tvorí významný dynamický prvok príbehu. S autorkami sa nielen o tejto zložke ich tvorby bude zhovárať slovenská spisovateľka Soňa Uriková. 

Súborné vydanie Slovenských ľudových piesní Bélu Bartóka v štyroch zväzkoch má ambíciu ukončiť takmer storočný proces prípravy, edície a kompletného publikovania jednej z najväčších individuálnych zbierok slovenských ľudových piesní v histórii, ktorú vytvoril etnomuzikológ a skladateľ Béla Bartók. Predstaviť trojzväzkové súborné dielo, ktoré tento rok vyšlo v Hudobnom centre, prídu zostavovatelia publikácie – muzikológovia Alica Elscheková a Oskár Elschek spolu s Vladimírom Godárom, ktorý je autorom úprav vybraných Bartókových slovenských ľudových piesní pre spev a sláčikové kvarteto. Tie si budete môcť vypočuť aj na festivale BRaK v interpretácii sláčikového kvarteta Mucha Quartet so speváčkou Slávkou Horváthovou.

Prídu aj zahraniční hostia
So zahraničnou účasťou je tento rok situácia, samozrejme, o niečo zložitejšia. Našťastie však máme plejádu výborných spisovateľov a spisovateliek aj v okolitých krajinách. Kmeňoví autori reportážnej edície vydavateľstva Absynt sú od začiatku súčasťou programu. Reportážnu literatúru zastúpia v spoločnom rozhovore Andrej Bán a český spisovateľ Jan Urban, ktorých profesionálne spojila téma balkánskych krajín. Po mnohých pokusoch tento rok festival konečne navštívi Mariusz Szczygieł, oceňovaný poľský reportér a spisovateľ, veľký propagátor poľskej reportážnej školy, ktorý v rozhovore s Michalom Hvoreckým uvedie svoju ostatnú knihu Nie je.

Celkom odlišnú líniu poľskej reportážnej školy zastupuje spisovateľ Ziemowit Szczerek, ktorému vydavateľstvo Literárna bašta vydalo román Sivý dym. Ten je buď geopolitickým
sci-fi, futuristickou tragigroteskou, alebo prognózou vývoja na pár (posledných) rokov v strede Európy. 

Na BRaK zavíta aj známy autor satirických románov Timur Vermes. Jeho debut A je tu zas sa stal svetovým bestsellerom. Kniha bola aj úspešne sfilmovaná. Mimoriadny úspech dosiahol spisovateľ aj s druhou knihou Hladní a sýti. Prvá kniha zachytáva moment, keď sa Adolf Hitler jedného dňa prebudí v dnešnom Berlíne a neverí vlastným očiam. Nemecko nielenže naďalej existuje, ale aj prekvitá. Druhá sa výsostne satiricky viaže k utečeneckej kríze.

Spisovateľ György Dragomán patrí medzi najprekladanejších maďarských súčasných autorov. V spoločnom rozhovore s autorkou Annou T. Szabó, ktorej nedávno na Slovensku vyšla kniha krátkych poviedok Pokus – Omyl, priblížia okrem iného, ako funguje literárna domácnosť v praxi.

Výstavy na BRaK-u
Slovenské ľudové rozprávky, ktoré zbierala skupina vedcov a nadšencov pod vedením Pavla Dobšinského, patria ku klenotom slovenského folklóru a v minulosti ich v knihách ilustrovali ikony slovenskej vizuálnej kultúry a sú nám všetkým notoricky známe. Stačí spomenúť umelcov ako Martin Benka, Ľudovít Fulla, Albín Brunovský či Vincent Hložník. So všetkou pokorou k predchádzajúcim zobrazeniam, a popritom veľmi sebavedomo a s rozpoznateľným rukopisom sa rozhodla medzi nich zaradiť umelecká dvojica Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič, známa na výtvarnej scéne predovšetkým prostredníctvom malieb vytváraných s použitím techniky pyrografie. Na festivale vystavia niekoľko ilustrácií z pripravovaného výberu z Dobšinského rozprávok, ktoré vo vydavateľstve BRAK vychádzajú pod editorským vedením Zuzany Líškovej s názvom Silné hrdinky, silní hrdinovia.

Okrem tejto výstavy si návštevníci festivalu budú môcť pozrieť výber ilustrácií Martiny Matlovičovej z knihy Mačky letia do Kanady Jaroslavy Blažkovej a výstavu s názvom  Suvenir_contemporary art & craft, s prehliadkou suvenírov, ktoré boli vytvorené v spolupráci so súčasnými slovenskými umelcami a dezajnérmi. enir _ contemporary art & craft

Vynikajúci hudobný program
Tohtoročný festival je plný aj skvelého hudobného programu. Našlapaný mestský folk-punk so zmesou klezmeru, indie rocku či elektroniky, inšpirovaný priamo robotníckymi predmestiami Krakova v medzivojnovom Poľsku, predstaví poľská kapely Hańba. Túto nevšednú žánrovú spleť produkujú štyria páni na bicích, bendže, akordeóne, klarinete a tube, pričom traja z nich stoja aj za mikrofónom. Slovenská rodáčka žijúca v Berlíne Nina Pixel sa na festivale predstaví s projektom Ancestral Archeology a s vlastnou verziou experimentálneho „folklóru“ v podobe príbehov a tradícií prerozprávaných do elektronického jazyka, pomocou upravených nástrojov a terénnych záznamov. Okrem nich sa na festivale ukážu aj poľské divožienky SUTARI, ktorých experimentálne vokály sú inšpirované poľským folklórom. Súčasťou hudobného programu bude aj koncert zoskupenia Roman Radkovič Collective.  Kapela improvizuje, experimentuje s možnosťami zvukov a tvorí akúsi netradičnú hlukovú koláž hranú na tradičných nástrojoch ako akordeón, kontrabas či klávesy.

Na festivale vystúpi aj slovensko-maďarská kapela DRŤ. Autorom tohto medzinárodného hudobného projektu je skladateľ Miro Tóth, známy aj vďaka spolupráci s Kronos Quartet. Okrem neho sú súčasťou projektu ďalší známi muzikanti: skladateľka Lucia Chuťková, Marek Buranovský (Vojdi), Márton Csernovszky (The Best Bad Trip), Áron Porteleki (Thisnis) a Michal Kaščák (Bez ladu a skladu). Ich piesne sú prebásnením a zhudobnením rozhovoru bývalého šéfa ŠTB Alojza Lorenca. O ich štylizáciu sa postaral Marek Kundlák. Tematicky do programu veľmi zapadá aj tanečno-divadelné predstavenie Folklore not war –  inscenácia vychádzajúca zo spomienok Slovákov a Sloveniek na prvú svetovú vojnu. Folklórny materiál tu dostáva súčasný zvuk a pohyb nový tvar.


Detský program na BraK-u

Klik pre kompletný detský program na BRaKu

Okrem množstva pekných detských knižiek, ktoré budú ponúkať knižní vystavovatelia, sú pripravené dopoludňajšie divadelné predstavenia, hravé čítania a kreatívne workshopy napríklad so všestranne zameraným výtvarníkom Marekom Cinom, s autormi obľúbeného animovaného seriálu Tresky plesky či vytvorenie suveníru pod odborným dohľadom projektu Vytvorené na Slovensku. Štúdio Pressink sídliace v Novej Cvernovke pracuje s tlačiarenskými strojmi staršími viac ako 100 rokov, pre deti pripravia workshop, kde si budú môcť vytlačiť plagát na starom nemeckom obťahováku značky FAG Standard.

Niektoré workshopy nebudú len pre deti. Radikálne vyšívanie si budete môcť vyskúšať so štvoricou cynických dievčat z Cundy Crew.

-

Vstupné je dobrovoľné

Odporúčame

koncert

Next 2020: festival súčasnej hudby

Festival súčasnej hudby. Radikálne melódie, živelné improvizácie, neošúchané zvuky, originálne hudobné techniky a koncepty,...Viac
3.12.2020 - 5.12.2020 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
výstava

Divadelné storočie: stopy a postoje

28.2.2020 - 30.6.2021 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
film

Festival animovaného filmu - online

14.10.2020 - 31.10.2020 / online
odporúčame!
koncert

The Telescopes- zrušené

Št 12.11.2020 / Kulturák
odporúčame!