Väzby môžu byť tvrdé, mäkké, hrebeňové i japonské - a nemusia byť len knižné. Môžu byť bezpečné aj úzkostlivé, dobré aj narušené, môžu vznikať medzi ľuďmi aj inštitúciami, mestom a jeho obyvateľmi, deťmi a rodičmi. Môžu nás obklopovať a môžeme ich tvoriť.
Bratislavský knižný festival - BRaK - v roku 2025 posilňuje väzby. V dňoch 29. mája - 1. júna privíta na Hlavnom námestí množstvo malých a stredných vydavateľstiev zo Slovenska i širšieho regiónu a v spolupráci s partnermi uvedie domácich aj zahraničných hostí. Tešiť sa môžete na autorské stretnutia a čítačky, ale aj výstavy, koncerty či divadelné predstavenia.
BRaK vníma knižné dielo ako výsledok spojenia textu s vizuálom a literatúry s performanciou. Spolu s partnermi prinesie množstvo zaujímavých hostí a konceptov, napríklad Goetheho inštitút uvedie rakúskeho autora Reinharda Kaisera-Mühleckera, vydavateľstvo Absynt prinesie Zbigniewa Rokitu, Artforum nás zoznámi s autorom legendárneho Jeffersona, Jeanom-Claudom Mourlevatom a v spolupráci s Kapitálom nás navštívi aj autor legendárneho románu Návrat do Remeše, Didier Eribon. Spolu s Galériou mesta Bratislavy pripravíme výstavu diel a ilustrácií Miroslava Cipára, myslíme aj na MDD a s Múzeom mesta Bratislavy opäť prichystáme samostatnú detskú zónu a v spolupráci s Pink Whale pre vás pripravujeme krst druhého albumu Zabiť Františka a veľa iného.
BRaK je festivalom tvorivých ľudí, ktorých chceme spájať. Prvý deň festivalu (29.5.) bude preto už tradične patriť konferencii knižných profesionálov, ktorá bude otvorená aj pre širokú verejnosť, v programe nebudú chýbať ani networkingové podujatia a priestor na zmysluplné rozhovory medzi všetkými, ktorí o ne budú mať záujem.
Predajná výstava kníh bude počas všetkých troch dní festivalu (30. 05. - 1. 06.) prebiehať na Františkánskom námestí v časoch:
Piatok - 12:00 - 20:00
Sobota - 10:00 - 20:00
Nedeľa - 10:00 - 17:00
Festival sa bude ďalej konať v Rómerovom dome a Mirbachovom paláci, na Františkánskom námestí, Radničnom nádvorí, v priestoroch Múzea mesta Bratislavy, na Bielej 6, v divadle GUnaGU, pod Michalskou bránou, vo Flatgallery, Českom centre, Zichyho a Pálffyho paláci či v knižniciach na Kapucínskej a Záhrebskej.
Festivalové lokality, jeho podrobný program a partnerov vám budeme predstavovať postupne.
Detský program:
Špeciálny detský program bude tak ako minulý rok prebiehať počas celého festivalu v priestoroch Múzea mesta Bratislavy na nádvorí Starej radnice na Hlavnom námestí a vo Faustovej sieni. Bude tak doslova len na skok od predajnej výstavy kníh, na ktorej nájdete aj množstvo krásnych knižiek (nielen) pre mladšie ročníky.
Piatok 30.5.
13:00 - 14:30 Vyrásť na BRaK-u: BRaKáči inšpirujú svojou tvorbou
Máte doma dieťa, ktoré píše, ilustruje, vytvára komiksy či recituje? Prihláste ho do našej prezentácie detí Vyrásť na BRaK-u: BraKáči inšpirujú svojou tvorbou! Viac informácií zverejníme čoskoro, sledujte preto naše sociálne siete, aby vám nič neušlo.
17:00 - 18:00 Tvoríme hrdinské postavy s Dávidom Marcinom
Vytvorte si vlastné hrdinské postavičky! Počas workshopu si vyskúšate rôzne kreatívne techniky na tvorbu originálnych postavičiek do komiksu, animovaného filmu alebo videohry. Workshop je určený pre deti a mládež od 10 do 14 rokov, registráciu spustíme čoskoro. Kapacita podujatia je 10 detí. Dávid Marcin je pedagóg, ktorý kreslí ilustrácie a komiksy. Je spoluzakladateľom občianskeho združenia Pomimo.
Sobota 31.5.
9:30 - 11:00 Vytvor si svoj geometrický portrét s Ninou Šoškovou
Umelkyňa a majiteľka obchodu Concept Story, ktorý nájdete na Medenej ulici, pomôže deťom na BRaK-u vytvoriť ich geometrický portrét alebo abstrakciu podľa vlastnej predstavy. Materiál ako papier, šablóny či lepiace pásky máme, stačí, keď prinesiete dobrú náladu! Workshop je určený pre 15 detí od 7 rokov.
11:00 – 12:00 O detskej knihe: Rozprávanie obrazom - Vizuálne príbehy, ktoré učia deti nielen čítať, ale aj vidieť s Veronikou Čigarskou
Veronika Čigarská aktuálne pôsobí ako pôsobí ako výskumná pracovníčka v odbore filológia v Centre výskumu detskej reči a kultúry na PF PU v Prešove. Vo svojom výskume sa zameriava na literatúru pre deti a mládež, predovšetkým na formu textovo-obrazovej literatúry.
V prednáške na BRaK-u 2025 predstaví rozmanité formy textovo-obrazovej literatúry pre deti a mládež – od klasických leporel a obrazových kníh cez grafické romány až po vizuálne experimentálne / konceptuálne knihy. Cieľovou skupinou sú rodičia, učitelia, knihovníci a všetci, ktorí chcú lepšie porozumieť významu textovo-obrazovej literatúry a naučiť sa ju efektívne využívať pri práci s deťmi.
11:30 - 12:30 Vymysleniny Joška Mrkvičku s Kristínou Soboň
Joško Mrkvička je legendárna postava z časopisu Slniečko. Má smiešne meno, pletie si písmenká i slová a ohromne rád si vymýšľa! Ako vznikajú vymysleniny Joška Mrkvičku? Čo je potrebné, aby mal príbeh hlavu a pätu? A ako taký príbeh nakresliť? To všetko zistíte počas našej tvorivej dielne, ktorú si pre vás pripravili šéfredaktorka časopisu Slniečko a ilustrátorka Kristína Soboň a redaktorka a spisovateľka Soňa Púček Balážová. Workshop je určený pre deti od 7 rokov.
13:00 - 14:30 Temnotvor: Workshop s Bublinou a Zuzanou Líškovou
Príďte si vypočuť napínavý úryvok z novej knihy Temnotvor od autorky Zuzany Líškovej s ilustráciami Dávida Pograna – z príbehu o zvláštnom tvorovi, Temnotvorovi, o dievčatku prezývanom Poletucha a o ich spoločnom dobrodružstve. Krátku čítačku zakončíme hravým krstom knihy. Po čítačke pozývame deti na tvorivý workshop inšpirovaný Temnotvorom – budeme pracovať s predstavivosťou, deti vymyslia vlastné pokračovanie príbehu s otvoreným koncom a zahrajú sa na ilustrátorov. Každý si nakreslí svojho vlastného tvora, či už bude kamarátsky alebo strašidelný – to už bude záležať iba na ich predstavivosti. Program je určený pre deti vo veku 5 a viac rokov, maximálna kapacita workshopu je 30 detí.
14:30 - 15:15 Timo a Poludnica so Zuzanou Dušičkovou
Autorské čítanie s autorkou Zuzanou Dušičkovou. Timo a Poludnica je voľným pokračovaním knihy Timo a hviezdna obloha, ktorá ukazuje deťom aké krásne je pozerať sa na hviezdy. Kniha ukazuje, že ak sa nám v živote deje niečo zlé, neznamená to, že to tak bude navždy a že my sme tí, ktorí to dokážu zmeniť. Vydavateľstvo chystá ďalšie dve pokračovania s témou smrti a dôležitosti stromov. Podujatie je vhodné pre deti vo veku 5 až 8 rokov.
Nedeľa 1.6.
10:30 - 11:30 Vidím Ťa s Vendelínou Kováčovou
Na workshope určenom pre 16 detí vo veku 6 až 11 rokov nám Vendelína Kováčová povie viac o tom, čo nám dokáže prezradiť vizuálna identita knihy a aký je vzťah medzi obsahom a formou. Následne si mladé čitateľstvo vytvorí obálku knihy. Vendelína je vedúcou oddelenia galerijnej pedagogiky v Galérii mesta Bratislavy, ktoré sa venuje sprístupňovaniu umenia rôznym cieľovým skupinám.
11:30 - 12:30 Čítajú mimozemšťania knihy? Tvorivé písanie so Soňou Urikovou
Bratislava má svoje tajomstvá a niektoré z nich sú tak dobre ukryté, že o nich detailne vie iba NASA – v hlavnom meste žijú mimozemšťania! Z ktorej galaxie sem k nám prišli? Ako vyzerajú, keď sa nemusia začleniť medzi ľudí? Nakupujú zeleninu na Miletičke? Kúpu sa vo fontáne na Námestí slobody? Kto naozaj riadi Fond na podporu ufónov? Možno sa dokonca ukáže, že ich poznáte osobne a stretávate vo výťahu, len o tom ešte neviete! Workshop kreatívneho písania je určený maximálne 15 deťom od 6 rokov.
13:00 - 14:00 Pippi Dlhá Pančucha oslavuje 80. narodeniny s Miriam Halamčíkovou
Obľúbená knižná postava Pippi Dlhá Pančucha oslavuje okrúhle narodeniny! S Miriam Halamčíkovou nás preto čaká zážitkové čítanie. Podujatie vzniklo v spolupráci so Švédskym veľvyslanectvom. Súčasťou detskej zóny bude aj výstava zameraná na Pippi Dlhú Pančuchu, ktorú si počas celého festivalu môžete pozrieť – v priestoroch MMB nájdete aj špeciálnu fotostenu!
15:00 - 16:00 Čítanie so Zuzanou Kronerovou: Babka gaunerka opäť v akcii
Obľúbená kniha Babka gaunerka opäť v akcii od najvtipnejšieho britského autora Davida Walliamsa zaznie v podaní uznávanej herečky Zuzany Kronerovej. Babku Gaunerku prináša vydavateľstvo Slovart a v audio podobe vydavateľstvo Wisteria Books. Obe vydavateľstvá nájdete od piatka do nedele na Hlavnom námestí.

Hlavným partnerom Bratislavského knižného festivalu je Fond na podporu umenia. Festival podporili: Hlavné mesto Bratislava, Bratislava - Staré Mesto, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, Visegrad Fund, Csiri Mojó, Villa Decius, Větrné mlýny, Knihex, Autor Chrzestny, Szépirók Társasága, Mestská knižnica v Bratislave, Staromestská knižnica, Univerzitná knižnica, Pink Whale, Múzeum mesta Bratislavy, Galéria mesta Bratislavy, České centrum, Poľský inštitút, Goethe inštitút, Rakúske kultúrne fórum, Taliansky kultúrny inštitút, Medziriadky, Slovenské literárne centrum, KK Bagala, OZ Odyseus, Artforum, Zones.sk, IN.BA, Staromestské noviny, Citylife.sk, Národný Trust n. o. a literarnyklub.sk.