expozícia

Dejiny a kultúra Chorvátov na Slovensku

Expozícia Slovenského národného múzea – Múzea kultúry Chorvátov na Slovensku je zameraná najmä na prezentáciu hmotného a kultúrneho dedičstva chorvátskej menšiny na Slovensku.

Dejiny a kultúra Chorvátov na Slovensku: Keď v 16. storočí priviedli cesty Chorvátov z pôvodnej balkánskej vlasti na územie západného Slovenska, priniesli si so sebou svoj jazyk, svoju vieru, zvyky, duchovnú a materiálnu kultúru.

Chorvátske osídlenie: Usadzovanie Chorvátov v priestore stredného Dunaja sa začalo v prvých desaťročiach 16. storočia a bolo priamo podmienené vojnovým ťažením Osmanskej ríše na Balkáne. Etnické vedomie a jazyk: Dôležité pre oživovanie a pretrvávanie historického a etnického vedomia slovenských Chorvátov boli kontakty s Chorvátmi zo starej vlasti: chorvátskymi kňazmi, rehoľníkmi a predstavenými paulínskeho rádu v Mariánke, chorvátskymi študentmi a pedagógmi na Trnavskej univerzite v 17.-18. storočí.

Ľudové staviteľstvo a bývanie: Obydlia si chorvátski kolonisti v oblasti Záhoria i v oblasti pod Malými Karpatami stavali z dreva, ktorého tu bol dostatok. V 16. – 17. storočí bola pre toto územie typická zrubová konštrukcia drevených stavieb. V 17. storočí sa začali stavať domy hlinené, výnimočne sa objavili stavby z kameňa. Strechy boli pokryté slamou.

Odevná a textilná kultúra: Odev v obciach s chorvátskym osídlením spadá do odevných regiónov trnavského odevu (Šenkvice), odevu oblasti vinohradníckych obcí na východ od Bratislavy (Chorvátsky Grob), odevu oblasti medzi riekou Moravou a Malými Karpatmi (Devínska Nová Ves, Dúbravka, Lamač), odevu na okolí Skalice (Mokrý Háj) a odevu zadunajských obcí (Jarovce, Čunovo). Príslušníci chorvátskej šľachty na Slovensku sa obliekali na tzv. uhorský spôsob.

Ľudové umenie: Ľudový výtvarný prejav v regióne západného Slovenska, kde sa usadili chorvátski kolonisti sa uplatnil na architektúre v podobe nástenných malieb a drevorezby, v interiéri na maľovanom a vyrezávanom nábytku, vo výzdobe domáceho náčinia a hospodárskeho náradia, na náhrobníkoch, vo výzdobe sviatočného odevu a domácich textílií.

Rodinné zvykoslovie: Medzi najvýznamnejšie medzníky v živote človeka patria situácie súvisiace s narodením, svadbou a pohrebom. S nimi spojené obyčajové prejavy a úkony si etnickú znakovosť udržali v lokalitách, v ktorých sa dodnes hovorí chorvátskym nárečím.

Vstupné:
riadne 1,33 € | deti od 6 rokov: 0,66 €

Otváracie hodiny:
Po – Ne 10:00 – 16:00

Odporúčame

Prechádzka / exkurzia

Výlet do praveku: doba kamenná na Devíne

So 6.4.2024 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka
odporúčame!
koncert

Mýšačka live: Dukla (CZ) + Anki (CZ) + dné (CZ)

Št 11.4.2024 / Fuga
odporúčame!
trh / gastro

JARmok na Devíne

Príďte s nami privítať jar a otvoriť novú sezónu na hrade Devín. Po zime sa sem opäť vrátili kozy a ovečky, za ktorými sa...Viac
So 30.3.2024 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka
odporúčame!
výstava

Lucia Dovičáková - Jana Hojstričová - Kundy Crew

Spoločnou témou prvého tohtoročného výberu nových akvizícií je „ženský hlas“ - diela autoriek, ktoré sa kriticky, sarkasticky či...Viac
1.2.2024 - 14.4.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!