divadlo

Top girls

Caryl Churchill: Top girls. Politický systém, sex, násilie, feminizmus… a čo ďalej? Hra o postavení žien v spoločnosti, o nerovnosti pracovných príležitostí, ale aj o kritike patriarchálneho usporiadania sveta.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
29.04.2013, Po

Réžia: Viktor Varga Hrajú: Paula Staroňová, Kristína Svarinská, Michaela Halcinová, Jana Kovalčíková, Dominika Zeleníková, Katarína Andrejcová, Ágnes Jókai a ďalší

V sedemdesiatych rokov 20. storočia bola vo Veľkej Británii zrušená cenzúra a na britské javisko sa tak mohli dostať kontroverzné a tabuizované témy. A práve vtedy sa začala presadzovať autorka Caryl Churchill, jedna z najvýraznejších ženských osobností toho obdobia vo Veľkej Británii. Za hru Top Girls, získala aj ocenenie The Village Voice OBIE.

Dej hry sa odohráva v dvoch rovinách: v historickej a súčasnej. Marlene, hlavná postava, čerstvo vymenovaná riaditeľka personálnej agentúry Top Girls, organizuje bizarnú večeru v londýnskej reštaurácií (na cintoríne), kde sú jej hosťami významné ženské osobnosti z histórie a legiend.

V druhej rovine deja autorka predstavuje príbeh týchto žien vedľa príbehu Marlene, ktorá obetovala výchovu svojej dcéry, o ktorú sa stará jej sestra Joyce. Joyce žije na pokraji biedy, ako obeť za úspech v kariére. Inscenácia je rozšírená o mužské postavy, ktoré doplňujú ženský svet.

Hra Top Girls sa zaoberá tvrdou pracovnou politikou Margarete Thatcherovej, postavením žien v spoločnosti a ich nerovnosťou pracovných príležitostí, ale aj kritikou patriarchálneho usporiadania sveta. Hra obsahuje témy feminizmu, násilia, sexu a politickej moci, kde vysoké postavenie v zamestnaní je stále prevažne mužskou záležitosťou.

Odporúčame

iná akcia

Ranné letné cvičenia s InstaGym pri Dunaji

8.8.2025 - 29.8.2025 / Eurovea
odporúčame!
výstava

Stano Pekár - Konštelácie

V dokumentaristickej tvorbe sa umelec Stano Pekár priklonil k teórii tzv. „nerozhodujúceho okamihu“ - nedramatizované poňatie...Viac
3.4.2025 - 2.11.2025 / Stredoeurópsky dom fotografie
odporúčame!
festival

Hudba Modre 2025

22.8.2025 - 24.8.2025 / Modra
odporúčame!
koncert

Zahajovací koncert BJD 2025

Francúzske trio Emile Londonien, slovenská speváčka Zea, a hostiteľ večera Peter Lipa na zahajovacom koncerte Bratislavských...Viac
Št 4.9.2025 / Design factory Jarovce
odporúčame!