Festival sa koná 16. až 18. augusta na 4 miestach v Modre a bude hostiť 5 koncertov s umelcami z Česka, Poľska a Slovenska z oblasti klasickej hudby a jazzu. Prepájame tiež profesionálne umenie s neprofesionálnym - každoročne dávame príležitosť aj najmladším z adeptov hudobných povolaní - žiakom umeleckých škôl.
Na celý festival je voľný vstup.
---
Úvodný piatkový večer 16. augusta bude na nádvorí Kaštieľa v Modre patriť tohtoročnému jazzovému hosťovi. AMC Trio z Prešova je medzinárodne uznávaná jazzová zostava, ktorá spolupracuje so špičkovými svetovými jazzmanmi a ich albumy vychádzajú v zahraničných vydavateľstvách. Prezentuje sa vlastnými kompozíciami, v ktorých prekračuje rámec zaužívaných jazzových postupov, rytmov, harmónií a siaha po rôznožánrových hudobných zdrojoch – populárnej či klasickej hudbe, folklóre, rocku... AMC trio je držiteľom cien Radio_Heads Awards a Esprit.
V sobotu 17. augusta sa o 17.00 h. v novej sobášnej miestnosti na Štúrovej ulici predstaví najmladšia generácia nadaných adeptov umeleckých povolaní na Malom koncerte veľkých nádejí. Žiaci štyroch Základných umeleckých škôl z Modry, Bratislavy, Ivanky pri Dunaji a Devínskej Novej Vsi prestavia svoj talent aj usilovnosť. O 19.00 ich vystrieda výnimočné komorné teleso Stadlerovo klarinetové kvarteto. Česko-poľská zostava oslavuje tento rok 30. výročie od založenia a má za sebou množstvo domácich aj zahraničných spoluprác. Na koncerte predvedie klarinetové kvarteto zaujímavý repertoár, ktorý si vyžaduje výnimočných hráčov schopných interpretovať rozdielne žánrové nuansy – od obdobia baroka, cez klasicizmus, romantizmus, staré maďarské ľudové piesne až po argentínske tango či jazz.
Nedeľné doobedie si najlepšie vychutnáte na Raňajkách s komornou hudbou vo Wild Kitchen o 9:30 h. Ako je možné, že nástroj, čo sa volá cink, necinká? Záhadu tohto hudobného nástroja so zvláštnym tvarom aj zvukom predvedú naslovovzatí odborníci na barokovú hudbu: cinkista Richard Šeda (CZ), čembalista Adam Štefunko a výrobca nástrojov cink Patrik Sabo. Zážitok z raňajok bude aj gastronomický, Wild Kitchen pripravilo špeciálne raňajkové menu a na tento koncert si treba vopred rezervovať miesta priamo v reštaurácii.
Na záverečný koncert festivalu v nedeľu 18. augusta o 19:00 h. sa presunieme do príjemného chládku Nemeckého evanjelického kostola, ktorý bude hostiť českú husľovú legendu – Františka Novotného, ako hosťa organizátora tohto festivalu – Bergerovho tria. „Som nesmierne šťastný, že sa nám tento rok podarilo vytvoriť pútavú dramaturgiu festivalu so skvelými účinkujúcimi s mimoriadne zaujímavými zahraničnými úspechmi. Zvlášť sa teším na koncert s Františkom Novotným, ktorého umelecké skúsenosti, hudobná empatia a hĺbka ponoru do hudby je pre nás všetkých nesmiernym zdrojom inšpirácie.“ priblížil festival jeho riaditeľ a člen Bergerovho tria Ladislav Fančovič. Záverečný koncert venovaný roku českej hudby prinesie hudbu B. Smetanu, B. Martinů, A. Dvořáka, J. S. Bacha a E. H. Griega.
Program:
Piatok 16.8.
19:00 AMC Trio, Nádvorie Kaštieľa v Modre
AMC Trio sa prezentuje vlastnými kompozíciami, v ktorých prekračuje rámec zaužívaných jazzových postupov, rytmov, harmónií a siaha po rôznožánrových hudobných zdrojoch – populárnej či klasickej hudbe, folklóre, rocku... AMC Trio vzniklo v roku 1993. Svoje prvé CD vydalo v roku 2006 a odvtedy nahralo ďalších 7 albumov so špičkovými jazzovými hudobníkmi ako Ulf Wakenius, Randy Brecker, Philip Catherine, Eric Marienthal, Regina Carter, Ada Rovatti a i. Okrem nich spolupracujú členovia tria s ďalšími svetovými jazzmanmi ako Bill Evans, Michael Patches Stewart, Mark Whitfield, Bob Franceschini, Andy Middleton a mnohí ďalší. AMC trio je držiteľom cien Radio_Heads Awards a Esprit.
Vstup voľný, vstupné dobrovoľné.
Koncert pod hviezdami na nádvorí Kaštieľa v Modre bude spojený aj s predajom dobého modranského vína a dobrôtok.
Účinkujú:
Peter Adamkovič - klávesy
Martin Marinčák - kontrabas
Stanislav Cvanciger - bicie nástroje
Sobota 17.8.
17:00 Malý koncert veľkých nádejí, Nová sobášna miestnosť, Štúrova 59
Účinkujú žiaci štyroch slovenských Základných umeleckých škôl:
ZUŠ Modra
ZUŠ Devínska Nová Ves
ZUŠ Jozefa Kresánka, Bratislava
ZUŠ Ivanka pri Dunaji
Ani na tomto ročníku festivalu nebude chýbať vystúpenie najmladších adeptov a umelecké povolanie. Žiaci štyroch Základných umeleckých škôl predvedú svoj talent aj usilovnosť.
Vstup voľný
19:00 Stadlerovo klarinetové kvarteto, Nová sobášna miestnosť, Štúrova 59
„Ľahkosť a sviežosť, vynikajúci rytmus a ladenie... a všetko to prestrešuje farebná vyrovnanosť vo všetkých hlasových polohách, od sopránovej až po basovú.“ týmito a ďalšími prvotriednymim aribútmi sa vyznačuje Stadlerovo klarinetové kvarteto. Komorný súbor vznikol v roku 1994 z vtedajších najlepších študentov Ostravskej univerzity a členov Janáčkovej filharmónie Ostrava.
Etablované kvarteto pravidelne účinkuje na domácich ale aj zahraničných festivaloch (Nemecko, Rakúsko, Poľsko, Francúzsko, Turecko), nahrali viaceré CD pre vydavateľstvo Českého rozhlasu a Česká televízia zaznamenala niekoľko live koncertov (Svatováclavský festival, Koncert na kurtech či premiérové uvedenie Koncertu pre klarinetové kvarteto a orchester Aleša Pavlorku s Talichovým komorným orchestrom pod taktovkou Jana Talicha).
Na koncerte zahrá Stadlerovo klarinetové kvarteto zaujímavý repertoár, ktorý si vyžaduje výnimočných hráčov schopných interpretovať rozdielne žánrové nuansy – od obdobia baroka, cez romantizmus, staré maďarské ľudové piesne až po argentínske tango či jazz.
Program: W. A. Mozart, Ferenc Farkas, Tomaso Albinoni, Trygve Madsen, Astor Piazzolla, Jean Francaix, János Gyulai Gaál, George Gershwin.
Vstup voľný. Vstupné na všetky koncerty je dobrovoľné.
Účinkujúci:
Zbigniew Kaleta (PL) – klarinet (prvý klarinetista / saxofonista a sólista Národného symfonického orchestru poľského rozhlasu v Katoviciach)
Svetoslav Točev (ČR) – klarinet, es klarinet (komorný hráč a pedagóg)
Igor Františák (ČR) – klarinet, basetový roh (profesor hry na klarinete na Fakulte umenia Ostravskej univerzity)
Jiří Porubiak (ČR) – basklarinet (člen Filharmónie Bohuslava Martinů Zlín a sólista na basklarinete
Nedeľa 18.8.
9:30 Raňajky s komornou hudbou: Cink, čo necinká, Wild Kitchen
Ako je možné, že nástroj, čo sa volá cink, necinká? Záhadu tohto barokového nástroja so zvláštnym tvarom aj zvukom predvedú naslovovzatí odborníci na barokovú hudbu a pri neformálnom prostredí raňajok porozprávajú zaujímavosti o cinku. Zážitok z raňajok bude aj gastronomický, Wild Kitchen pripravilo špeciálne raňajkové menu a na tento deň si treba vopred rezervovať miesta priamo v reštaurácii.
Program: Giovanni Batista Bovicelli, Giovanni Martino Cesare, Girolamo Frescobaldi, Samuel Capricornus.
Účinkujúci:
RICHARD ŠEDA - cink
ADAM ŠTEFUNKO - čembalo
PATRIK SABO - muzikológ a výrobca nástrojov cink
Vstup voľný s povinnou rezerváciou na info@wildkitchen.sk.
19:00 František Novotný & Bergerovo trio, Nemecký evanjelický kostol
Na záverečný koncert festivalu sa presunieme do príjemného chládku Nemeckého evanjelického kostola. 19. ročník festivalu Hudba Modre bude hostiť českú husľovú legendu, Františka Novotného, ako hosťa organizátora tohto festivalu, ktorý bude hosťom organizátora festivalu – Bergerovho tria.
Program: Koncert venovaný roku českej hudby prinesie výber z diel B. Smetanu, B. Martinů, A. Dvořáka, J. S. Bacha a E. H. Griega.
Vstup voľný. Vstupné je dobrovoľné a bude použité na opravu kostola.
František Novotný študoval hru na husliach u Zakhara Brona a Viktora Treťjakova. Víťazstvo, tituly laureáta a zvláštne ocenenia získal na viac než 20 súťažiach. (napr. Kocianova husľová súťaž, Concertino Praga, Súťaž P. I. Čajkovského v Moskve, Pražské jaro, Premio Paganini v Janove, International Competition v Tokiu...). Jeho mimoriadne široký repertoár zahŕňa okrem komornej hudby viac než 70 titulov uvedených s orchestrami na významných pódiách v Európe, Japonsku a USA. Realizuje nahrávky pre zahraničné aj české vydavateľstvá, napr. Husľové koncerty Dvořáka a Brahmsa (s Jiřím Bělohlávkom), unikátne dvoj-CD s kompletným husľovým dielom Ernesta Blocha a ď. František Novotný je nositeľom ceny talianskej rozhlasovej a televíznej spoločnosti RAI, medaily Henryka Wieniawského a v roku 2023 mu bolo v Japonsku udelené významné ocenenie - Kobushi-Shien Award za špičkové koncertné výkony a dlhoročný umelecký prínos do kultúrneho diania v Japonsku.
Bergerovo trio: Jozef Eliáš – klarinet, Ján Slávik – violončelo, Ladislav Fančovič – klavír
Členovia Bergerovho tria patria k popredným slovenským interpretom nielen ako sólisti, ale majú bohaté skúsenosti aj z účinkovania v rôznych komorných zoskupeniach. Trio zahájilo svoju koncertnú činnosť v r. 2010 úspešným autorským koncertom z diel Romana Bergera v Krakove, po ktorom sa interpreti so skladateľom dohodli, že trio bude niesť jeho meno. Bergerovo trio odohralo množstvo koncertov na domácich i zahraničných pódiách a kritika vyzdvihuje ich precíznu súhru a kultivovaný, podmanivý tón. Členovia organizujú Medzinárodný festival jazzu a komornej hudby Hudba Modre, ktorého každý ročník venujú inej významnej skladateľskej osobnosti Slovenska. Z diel veľkej inšpirácie tria, skladateľa Romana Bergera (1930 – 2020), ktorý triu venoval niekoľko svojich kompozícií, vydali v r. 2015 album Pathetique v prestížnom vydavateľstve Naxos. Od r. 2021 má trio nového hráča na klarinete, Jozefa Eliáša, ktorý zároveň zastáva post 1. klarinetistu v Slovenskej filharmónii.
Web festivalu
Z verejných zdrojov festival podporili: Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj a Mesto Modra, s finančným príspevkom Hudobného Fondu.
Partneri: Cirkevný zbor ECAV v Modre a reštaurácia Wild Kitchen.
Mediálni partneri: Hudobný život, www.mojakultura.sk, www.operaslovakia.sk, www.citylife.sk, www.kamdomesta.sk, www.jazz.sk
Organizátori: o.z. Hudba Modre a Kultúrne centrum Modra