divadlo

DPM: Nikdy Navždy

Starnúca herečka. Terapeutka. Mladá influencerka. Pegagóg. Osamelý muž. Nikto z nich nenachádza pokoj. Hľadajú skutočné spojenia, ale v skutočnosti nachádzajú len zrkadlenie samých seba v tých druhých a rozpúšťajú sa v digitálnych identitách a v nekonečnom množstve virtuálnych možností, pracujú až do vyčerpania, predovšetkým na sebe samých.
21.10.2023, So

Zažívajú zvláštny pocit vyhorenia, straty celistvosti a konkrétnosti, ich osobnosti nemajú okraje, ich telá a duše sú doráňané a jazvy nie celkom zacelené. Izolovaní, narcistickí, opotrebovaní. Každý z nich si v sebe nesie skryté rany, ktoré sa môžu kedykoľvek znova otvoriť.

Príbehy a najmä detailne vykreslený a obnažený vnútorný svet hlavných hrdinov nestrácajú na svojej aktuálnosti. Osamelosť, túžba po intimite, hľadanie vlastnej identity či strach sú osobné problémy vlastné všetkým postavám. Snažia sa s nimi vyrovnať, ale zdá sa, že celkom márne. Nežijú, len prežívajú podľa vopred napísaného scenára, ktorý nedokážu zmeniť. Uviazli v prostredí, v ktorom nemôžu byť tými, kými naozaj sú. Nie je preto náhoda, že inscenácia, silne podporená hudobnou a pohybovou zložkou, aktivisticky odkazuje aj na nedávnu tragickú udalosť – vraždu v bare Tepláreň.

Inscenácia má živý hudobný doprovod.

„Texty Falka Richtera rozprávajú príbehy ľudí, ktorých život by sa dal prirovnať k stavu „nemŕtvych“ – sú to zjazvení mestskí bojovníci v móde prežitia, pripravení vykonať akýkoľvek čin, aby dokázali sami sebe, že sú ešte nažive.“

Nemecký dramatik a režisér napísal hru Never Forever v roku 2014 pre berlínske divadlo Schaubuehne. Postdramatické postupy, kde je na prvom mieste vždy téma inscenácie a nedramatická forma prehovorov postáv, sú v jeho textoch prítomné dlhodobo. Autor už dávno rezignoval na tradičné prerozprávanie lineárneho príbehu, budovanie postáv, či priamočiare vzťahy medzi dramatickými osobami. Prednosti Richterových textov však spočívajú nielen v progresívnosti formálneho spracovania, ale predovšetkým v jeho silnom občianskom postoji k etickým, spoločenským a politickým problémom sveta v dobe, v ktorej tvorí.

Preklad, úprava, réžia: Marián Amsler
Choreografia: Stanislava Vlčeková
Scéna a kostýmy: Laura Štorcelová
Lightdesign: Róbert Mačkay
Hudba: Kristína Smetanová
Foto a vizuál: Ľuboš Kotlár
Produkcia: Karolína Kováčová
Účinkujú: Edita Koprivčevic Borsová, Lenka Libjaková, Katarína Andrejcová, Šimon Ferstl, Jakub Jablonský

Trvanie predstavenia: 85 minút

Vstupné: 12€ základné vstupné / 8€ (študenti/tky, seniori/ky a ZŤP)

Predstavenie je súčasťou Festivalu Drama Queer 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

výstava

Hvězdy. Česká moderna zo súkromných zbierok

Výstava predstavuje tvorbu šiestich „hviezdnych“ predstaviteľov, zakladateľov moderného umenia –Františka Kupku, Emila Fillu,...Viac
15.9.2023 - 14.1.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
film

Citlivý človek

Táto nezvyčajná a originálna road movie vznikla na motívy knihy Citlivý človek od básnika a prozaika Jáchyma Topola. Jeho...Viac
Ne 29.10.2023 / Kino Mier Modra
odporúčame!
divadlo

Jan Martens (BE): Sweat baby sweat

Pomalý duet Jana Martensa svojím pohľadom na lásku presahuje všetky klišé.Viac
Po 9.10.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
divadlo

Jekyll & Hyde

Dospelosť so sebou prináša veľkú výhodu – slobodu. Sloboda dokáže byť riadna schíza.Viac
12.10.2023 - 24.10.2023 / DPOH
odporúčame!