divadlo

Človek s PAS

Človek s PAS (PAS znamená Porucha autistického spektra) je zvukovo-obrazová dokumentárna inscenácia vychádzajúca z textov kníh Martina Selnera Autismus & Chardonnay a Naoki Higašida Prečo skáčem.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
19.11.2019, Ut

Autizmus ako vrodená pervazívna neurovývinová porucha sa stáva v posledných rokoch stále akútnejšou témou v celom spektre spoločnosti. Svetové epidemiologické štúdie CDC uvádzajú, že prevalencia PAS (poruchy autistického spektra) bola v roku 2018, 1 prípad na 59 detí, kým v roku 2008 to bol 1 prípad na 125 detí. So vzrastajúcim výskytom autizmu vzniká v medzinárodnom kontexte celý rad projektov skúmajúcich autizmus z rôznych perspektív, prispievajúcich k dôležitému skúmaniu potrieb ľudí s PAS a ich okolia. Akceptovanie neurodiverzity sa stáva neoddeliteľnou súčasťou modernej spoločnosti.

Skúste si predstaviť, svoj každodenný život potom, čo ste stratili schopnosť rozprávať. Zrazu je nad vaše sily vysvetliť , že ste hladný, unavený, alebo že vás niečo bolí. Nemáte možnosť porozprávať sa s priateľom. Skúste si predstaviť, že ste stratili nielen schopnosť komunikovať, zároveň vás bez varovania opustil aj váš vnútorný režisér, ktorý riadi vaše vnútorné myšlienky.

Fb event

 

Odporúčame

výstava

Československý filmový plagát: Výstava plagátov Zdeňka Zieglera

V Kine Lumière pokračuje celoročný výstavný cyklus Zlatá éra československého filmového plagátu, ktorý pripravil Pavel Rajčan,...Viac
18.6.2025 - 15.9.2025 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Večer na Hradbách

Pi 15.8.2025 / Mestské hradby, Staré mesto
odporúčame!
film

Club Zero

Dráma z prostredia prestížnej internátnej školy. Medzi novou učiteľkou a piatimi študentami sa vytvorí silné puto, ktoré postupne...Viac
St 17.9.2025 / Kino Lúky
odporúčame!
film

Tá druhá

Intímny dokumentárny film skúma zanedbávanú tému zdravých súrodencov v rodinách, ktoré sa starajú o deti so špeciálnymi potrebami...Viac
Po 21.7.2025 / Nová Cvernovka
odporúčame!