festival
cestovanie

Cestovateľský festival Kaleidoskop

Nahliadnite do sveta plného farieb, chutí a zážitkov. Nový festival Cestovateľského kina pozýva spoznávať dobrodružstvá a možnosti, ktoré čakajú za horizontom bežného dňa.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Nezvyčajné cestovateľské zážitky a inšpiratívne príbehy ožijú počas zaujímavých prednášok, workshopov, diskusií či seminárov. Tri plnohodnotné dni objavovania doplní bohatý kultúrny program, detský kútik, fotografické výstavy, fotokútik a prezentácia turistických značiek. Zapojte sa do komunity cestovateľov, ktorí sú odhodlaní vytvoriť lepšiu budúcnosť a posuňte svoje limity.

Program
Streda 15. mája
14:30 - 15:30 Mrazivý svet Škandinávie
15:45 - 16:45 Cestovať lacno a zážitkovejšie
17:00 - 18:00 Koruna Himaláje
18:15 - 19:15 Elbrus severnou stranou
19:30 - 20:30 Ako som vozil Nórov
Štvrtok 16. mája
14:30 - 15:30 Pod morskou hladinou
15:45 - 16:45 Digitálny nomád
17:00 - 18:00 Červená perla Maroka
18:15 - 20:15 Trabantem napříč kontinenty
Piatok 17. mája
14:30 - 15:30 Legenda Burning Man
15:45 - 16:45 Cesta na ropnú plošinu
17:00 - 18:00 Z Karibiku do Patagónie
18:15 - 19:15 Tuk tukom z Thajska do Česka
19:30 - 20:30 Fenomén Venezuela

15. - 17. 5. (streda - piatok)
Str: 14:00 – 21:00 hod.
Štv: 14:00 – 21:00 hod.
Pia: 14:00 – 21:00 hod.
Stará tržnica, Námestie SNP 25
Vstupenky na všetky tri dni si môžete zakúpiť online.
Vstupenky na jeden deň budú v predaji iba na mieste za 4€
Deti do 12 rokov majú na podujatie vstup zadarmo

Trabantem napříč kontinenty / Dan Přibáň
Neprehliadnuteľná žltá karavána, ktorá bez GPS a na autách z čias dávno minulých prešla Afriku, Hodvábnu cestu, Južnú Ameriku aj Tichomorie. Novinár, dokumentarista a dobrodružný cestovateľ Dan Příbáň sa s nami podelí o množstvo zážitkov, ktoré nazbieral počas pozoruhodného projektu Trabantem napříč kontinenty.

Koruna Himaláje / Radek Jaroš
Len 15 ľudí na svete dosiahlo všetky vrcholy nad 8000 metrov bez použitia kyslíka. Náš ďalší hosť – profesionálny horolezec Radek Jaroš – je jedným z nich. Jeho prednášky vychádzajú z viac ako 20 ročnej kariéry, zážitkov a skúseností nazbieraných pri nespočetných himalájskych expedíciách.

Elbrus severnou stranou / Pavel “Hirax” Baričák
O výstupe na Elbrus severnou stranou bude hovoriť autor úspešných cestopisov Pavel “Hirax” Baričák. Na festivale vystúpi pri príležitosti čerstvého vydania svojho ruského cestopisu Rusko - Zbožňované aj zatracované.

Tuk tukom z Thajska do Česka / Tomáš Vejmola
Opustil všetko, čo mal a vydal sa na cesty. Tomáš Vejmola začal svoje životné dobrodružstvo dvoma mesiacmi v Indii a Nepále, neskôr sa na bicykli vydal do Gruzínska a potom vyrazil do Thajska, kde si kúpil tuk tuk a presne do roka a do dňa prešiel 13-tisíc kilometrov. Vo svojej prednáške nás vtiahne do atmosféry svojich ciest.

Mrazivý svet Škandinávie / Jozef Zelizňák
Dvorný prekladateľ svetoznámeho autora škandinávskych kriminálok na Slovensku Joa Nesbøho, ale aj ďalších populárnych spisovateľov, sa do krajín na severe Európy nevyberá len na stránkach kníh, ale aj ako vášnivý cestovateľ a sprievodca. Jozef Zelizňák nám umožní nazrieť do duše týchto exotických krajín.

Cestovať lacno a zážitkovejšie / LowCost Race
Výzvové preteky LowCost Race a ich účastníci každým rokom dokazujú, že cestovať lacno nie je problém, ale práve naopak, že takýmto spôsobom je možné zažiť viac zážitkov a zanechať v miestnych lepší dojem a pocit, než v prípade bežných turistov.

Fenomén Venezuela / Peter “Becko” Ondrejovič
Legenda slovenského expedičného cestovania, ktorá má cestovateľských a objaviteľských zážitkov na niekoľko kníh. Alebo aj filmov. Petra “Becka” Ondrejoviča môžete poznať aj z filmov Pavla Barabáša. Vo svojej prednáške nás odnesie do vzdialenej Venezuely, ktorú od roku 1992 navštívil už 33-krát! Spoznáme stolové hory, najvyššie vodopády, rozsiahle pralesy, savany, Indiáni, anakondy, Karibik, ropa, zlato, blahobyt a pád do krízy, o akej sa nám tu nesnívalo.

Digitálny nomád / Matouš Vinš
Cestovateľ a kreatívec, ktorý žije svojou prácou. Vďaka digitálnemu nomádstvu sa mu otvoril svet. V prednáške nám ukáže, ako si potrebnú slobodu zariadiť, kam sa ako nomád vydať a ako dosiahnuť všetko, čo je k tomu potrebné.

Ako som vozil Nórov / Ondrej Sokol
Nasať náturu nórskeho národa a sledovať ho cez predné okno autobusu nám dovolí šofér Ondrej Sokol. Ten prešiel zo štúdia prekladateľstva rovno do dopravného podniku v Bratislave a neskôr v Nórsku. Z jeho zážitkov, ktoré najprv pravidelne uverejňoval na webe, vznikol bestseller Ako som vozil Nórov.

Legenda Burning Man / Miša Rygrová
Mnohí sme o ňom počuli, ale len málokto ho naozaj zažil. Burning Man už dávno nie je len rituál v púšti v Nevade, ale kultúra zachvacujúca celý svet. Miša Rygrová nám priblíži tento festival odohrávajúci sa v meste vzniknutom z prachu, po ktorom na konci opäť zostane len prach. Prezradí, ako sa na Burning Man dostať, pripraviť a zapojiť sa.

Z Karibiku do Patagónie / Viktor Varga
Cestovať na vlastnú päsť je občas ťažké a niekedy vyčerpávajúce. O to viac, ak je to naslepo a bez plánovania. Cestovateľ Viktor Varga predstaví pozitívnu stránku takéhoto druhu spoznávania sveta. Sám absolvoval 13 000 kilometrovú cestu po Južnej Amerike a vôbec sa počas nej nenudil. Kúpal sa s anakondami, liezol na šesťtisícovky alebo tancoval na kolumbijskej svadbe. Omnoho viac šialených zážitkov odhalí na prednáške.

Cesta na ropnú plošinu / Andrej Tichý
Ako 23-ročný odišiel za svojím snom pracovať na ropnej plošine do Nórska. Vo svojej prednáške nám priblíži, aké boli jeho začiatky a ako sa odvíjala jeho, často úsmevná, cesta za vysnívanou prácou. Tešiť sa môžeme na množstvo fotografií a zážitkov z exotického miesta v strede mora, kde sa len tak nedá dostať.

Červená perla Maroka / Cestuj za menej
Cestuj za menej! Ale ako? Svoje o tom vie travel bloger Daniel Hruška, ktorý sa na cestách so svojou priateľkou Majkou spolieha na vlastné skúsenosti a schopnosti. Jeho kumštom je naplánovať si každú cestu tak, aby si z nej priniesli nezabudnuteľný zážitok! Vo svojej prednáške nám priblíži červenú perlu Maroka – Marakeš. Dozvieme sa, ako sa nechal oklamať miestnym taxikárom, a napriek tomu odchádzal spokojný. Povie, ako hľadal pamiatky, ktoré ani Google nenájde a ako sa nenechal prekabátiť na trhoch.

Pod morskou hladinou / Katarína Gregová
Aký je to pocit ponoriť sa do hĺbky, vznášať sa vo vode a objavovať podmorský svet? Milovníčka prírody a potápania Katka Gregová, ktorú v Austrálii prezývajú sharkygirl, sa pravidelne vydáva za dobrodružstvami pod morskou hladinou. Jej neobyčajný cieľ cestovania ju dostal do mnohých krajín, napríklad Egypta, Ománu, na Maltu, Galapách či Maledivy. Dovedna navštívila už 41 krajín, v trinástich z nich sa potápala a má za sebou viac ako sto ponorov.

Počas celého festivalu bude pred Starou tržnicou prebiehať Street Food Park, takže postarané bude aj o hladné bruchá.

Podujatie na Facebooku.