Taliansko: Krajina, Film, Fotografia

Vďaka unikátnym filmovým záberom môžu Bratislavčania od 23. februára 2021 „stretnúť“ svoje obľúbené herecké hviezdy: Claudiu Cardinale, Giuliettu Masinu, Vittoria de Sicu, Micheleho Placida, či Pierfrancesca Favina a na chvíľku sa preniesť do rôznych kútov Talianska. 

blog

Kedysi sa talianske filmy nakrúcali výlučne v ateliéroch, filmárov do ulíc a na námestia doslova „vyhnal“ po druhej svetovej vojne neorealizmus a talianska kinematografia tak vstúpila do novej éry. Presne na tento historický míľnik nadväzuje výstava “Taliansko – krajina, film, fotografia“. Dôkaz vyše sedemdesiatročného príbehu talianskeho filmu smeruje do Bratislavy. 50 fotografií zo spomínanej výstavy sa zmení na citylighty na zastávkach mestskej hromadnej dopravy a v centre mesta.

Organizátorom je Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave, ktorý v nadväznosti na výstavu prinesie tri talianske snímky v termíne od 4. do 9. marca 2021. 

Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave ponúkne v nadväznosti na výstavu tri úspešné talianske snímky prostredníctvom platformy Kino-doma.sk.
4. 3. 2021 o 20.20 hod. - Prchavé okamihy šťastia, réžia: Daniele Luchetti, 2019 
6. 3. 2021 o 20.20 hod. - Súkromná záležitosť, réžia: Paolo a Vittorio Tavianovci, 2017
9. 3. 2021 o 20.20 hod. - Vitajte na juhu, réžia: Luca Miniero, 2010

Celý program Kina doma„Pred rokom sme v uliciach Bratislavy a Košíc zorganizovali úspešnú výstavu fotografií Paula Ronalda s názvom Osem a pol Federica Felliniho. Vzhľadom na zložitú a pretrvávajúcu epidemickú situáciu prinášame v tomto období ďalšiu výstavu, ktorá sa zrodila zo spolupráce s Centro Cinema v Cesene a jeho riaditeľom Antoniom Maraldim. Mimoriadna výstava v uliciach nášho mesta podáva svedectvo o kvalite talianskej kinematografie, jedinečnosti talianskeho prostredia a talente filmových fotografov,“ povedal Marco Gerbi z Talianskeho kultúrneho inštitútu a pripomenul, že niektoré zábery zachytávajú scény z filmov, ktoré boli v minulosti súčasťou prehliadok MittelCinemaFest alebo Cinevitaj zameraných na prezentáciu súčasnej i klasickej talianskej kinematografie. Po druhej svetovej vojne, na podnet neorealizmu, taliansky film vyšiel do ulíc a námestí celého polostrova.    
Nová metóda sa čoskoro rozšírila medzi režisérmi komédií, drám, ľudových aj autorských filmov a ovplyvnila film na celé desaťročia. Výstava podáva svedectvo o novom spôsobe filmovej produkcie. Zameriava sa na jednej strane na dokumentáciu rôznych lokalít, ktoré si vybrali filmové štáby pre svoje snímky a na druhej strane poukazuje na vynikajúcu prácu niekoľkých generácií filmových fotografov. Obsahuje 50 fotografií z obdobia rokov 1943 (L. Visconti – Posadnutosť) až 2019 (M. Bellocchio – Prvý zradca) a pokrýva  takmer celé územie Talianska od Valle d´Aosta až po Sicíliu. 

Pôvodná výstava “Filmové štáby na cestách po Taliansku, 1943 – 2019” sa už v rôznych podobách objavila v USA, Číne, Taliansku, vo Francúzsku, v Albánsku a v Maďarsku. Ako hovorí riaditeľ Centro Cinema di Cesena Antonio Maraldi, výstava má byť svedectvom o novej forme filmovej produkcie. „Má dokumentovať rôzne oblasti a regióny Talianska, ktoré boli pre filmové štáby atraktívne a zároveň vyzdvihnúť prácu niekoľkých generácií filmových fotografov, ktorí sa striedali na pľaci v rozmedzí takmer osemdesiatich rokov. Výstava mapuje územie Apeninského polostrova, výber tvorí fascinujúci album maličkých dediniek a veľkých miest, lokalít, známych aj neznámych tvárí úžasného sveta filmu,“ predstavil ďalej spomínanú výstavu.  Centro Cinema (Filmové centrum) v meste Cesena je inštitúcia zriadená obecným úradom a zaoberá sa spravovaním fotografického archívu, ktorý vznikol na začiatku 90. rokov, keď režisér Antonio Pietrangeli zanechal obci svoju rozsiahlu fotografickú zbierku.. Od tej doby sa fotografický archív rozšíril a dnes ho tvorí viac než 600 000 negatívov a fotografií. Každý rok pribúdajú nové snímky a to hlavne vďaka národnej súťaži filmových fotografov CliCiak scatti di cinema, ktorá vznikla v roku 1998 ako unikátna iniciatíva, jediná svojho druhu v Taliansku. Vďaka nej dnes fotoarchív súčasného filmu obsahuje 25 000 fotografií, z ktorých Centro Cinema di Cesena organizuje rôzne výstavy na základe požiadaviek festivalov, národných a medzinárodných inštitúcií.

Viac informácií