Stretnite sa s autorkami a autormi 
tých najlepších kníh na litera feste!

Máte radi dobré knihy? Sledujete literárnu cenu Anasoft litera? Tak poďte na litera fest a stretnite sa s autormi a autorkami tých najlepších prozaických kníh, ktoré vyšli minulý rok. Od pondelka 
17. júna do štvrtka 20. júna vám počas diskusií odhalia to, čo zostáva ukryté medzi riadkami.
blog

Zároveň tu máte jedinečnú príležitosť získať podpis do knihy, ktorú máte doma alebo si ju len plánujete kúpiť. Festival sa tento rok koná v .klube pod lampou, kníhkupectve Artforum a vyvrcholí na lodi Pink Whale koncertom dobre známej trojice: Vec & Škrupo a Tono S.

Aká je aktuálna desiatka Anasoft litera z pohľadu odborníkov? Ako hodnotia nominované knihy tí, ktorí nie sú v porote? To sa dozviete počas obľúbenej tradičnej diskusie Súdime desiatku podľa obsahu, ktorou sa festival otvorí.

Diskutovať budú literárny vedec Patrik Miskovics, literárna vedkyňa a prekladateľka Miroslava Vallová, zástupca poroty ceny Anasoft litera 2024 – literárny vedec Radoslav Passia spoločne s moderátorom diskusie, literárnym vedcom Petrom Darovcom. Hlavným cieľom litera festu je predstaviť knihy nominované na cenu Anasoft litera, vysvetľuje koordinátorka literárneho ocenenia Simona Prokopec Fochlerová a dodáva: Keďže sa festivalu osobne nemôžu zúčastniť všetci diváci, či už z dôvodu vzdialenosti, rodinných povinností alebo zdravotných obmedzení, jednotlivé diskusie sú streamované aj online na našej facebookovej stránke.

V prvý festivalový deň sa prenesiete s Vandou Rozenbergovou do starého domu v Zdochliaroch a spoznáte príbehy ľudí, ktorí tu žili v období od španielskej chrípky až po koronavírus. V rozhovore s redaktorkou Rádia Devín Zuzanou Golianovou vám prezradí viac o svojom románe Storočie.

Vďaka knihe Modrosleposť sa zas okrem iného dozviete, že šimpanz bonobo nie je v žiadnej zoo v strednej a východnej Európe. Ak ste ju už čítali a kladiete si otázku, kto je konceptuálny umelec Molnár, odpoveď dostanete počas pondelkovej diskusie s Katarínou Kucbelovou, ktorú bude moderovať redaktor Denníka N Patrik Garaj.  

Ktokoľvek, kto milujete výnimočné stretnutia, si nemôže nechať ujsť rozhovor dvoch priateľov a neobyčajných ľudí – Dušana Dušeka a Jozefa Puškáša. Obaja sú spisovatelia, obaja pôsobili na VŠMU, obaja sú scenáristi, spoločne napísali knihu Písať príbeh a tento rok sú obaja nominovaní na cenu Anasoft litera.

Dušan Dušek s prózou Deti v daždi a Jozef Puškáš s románom Vivat, akadémia, zbohom, Čechov. Okrem toho, radi chodia do kníhkupectva Artforum. Preto je to to najlepšie miesto, kde sa s nimi môžete v utorok 18. júna osobne stretnúť aj vy a vypočuť si rozhovor nie dvoch, ale až troch priateľov. Zhovárať sa s nimi totiž bude Igor Hochel.  

V stredu 19. júna môžete v .klube pod lampou zastihnúť napríklad Ondreja Štefánika, ktorý má nadanie absolútne presne pomenovať veci, situácie či pocity so všadeprítomným podprahovým humorom. Taká je aj jeho kniha Siroty a také sú s ním aj literárne besedy. Okrem neho tu bude aj Zuska Kepplová. Tentoraz sa však zhostí úlohy moderátorky. 

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké je to byť spisovateľom? Alebo moderátorom literárnych besied, ktorý stratil schopnosť čítať knihy? Kto iný by sa o tomto mohol rozprávať s Jurajom Kováčikom, autorom knihy Bod zlomu, ak nie najznámejší moderátor literárnych besied Dado Nagy?

Podľa slov koordinátorky literárnej ceny Simony Prokopec Fochlerovej je vzácnosťou zažiť autorské čítanie s Lukášom Cabalom, keďže ich má len výnimočne. V desiatke Anasoft litera je už druhý raz, no prvýkrát súhlasil s besedou.

Lukáš Cabala vytvoril trilógiu o Trenčíne, ktorá je istým spôsobom aj poctou ku knihám, literatúre a čítaniu. O jeho svete-nesvete sa na festivale dozviete viac v rozhovore s moderátorom a hercom Ludwigom Baginom.  

Záverečný festivalový deň sa vo štvrtok 20. júna bude konať na známej bratislavskej lodi Pink Whale.

Peter Darovec sa tu bude rozprávať s Ivanou Gibovou o jej knihe Babička©. Pokiaľ očakávate zvráskavenú starenku Boženy Nemcovej, tak to nepoznáte Ivanu Gibovú a je najvyšší čas ju spoznať. Na dunajskej lodi sa môžete zoznámiť aj s Hotelom Balkán, ktorý je vraj v každej balkánskej krajine. Aspoň podľa Miroslavy Kuľkovej. V jej rovnomennej knihe sa ocitnete v siedmich krajinách, ktoré kedysi tvorili jeden celok. Od Sarajeva, cez Čiernu Horu až po Kosovo.

Spisovateľ Marek Hudec sa s Miroslavou Kuľkovou bude zhovárať nielen o jej poviedkach, ale aj o tom, čo zažila na svojich cestách po Balkánskom polostrove.

O svojich poviedkach bude vo štvrtok večer hovoriť aj Richard Pupala. Jeho texty vo vás po prečítaní rezonujú veľmi dlho. A už druhý raz ukázal, ako vynikajúco vie pracovať s prvkami hororového žánru. A práve o horore, ale aj o knihe Druhý čierny zošiť sa s ním bude rozprávať moderátor Rádia FM – Pavol Hubinák.

Po výdatných literárnych diskusiách príde rad aj na tučný rap. Pódium na lodi Pink Whale obsadí dobre známa trojica Vec & Škrupo a Tono S.. Prinesú do vašich uší rap, ktorý nekĺže po povrchu a nepracuje iba s prázdnymi frázami. Koncert na lodi pod hradom a ufom rozpulzuje teplý júnový večer a bude skvelou bodkou na záver festivalového programu. 

program festivalu: anasoft litera - litera fest 2024