festival

Anasoft litera fest 2017

Autorské čítania, koncerty, divadlo workshopy, diskusie, známe mená na dobrých miestach. 12. ročník festivalu Anasoft litera v Bratislave a v Modre od 19. do 25. apríla. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku.

Finalisti Anasoft litera 2017:

Bindzár, Juraj: Mlčky a krátko, Orman, 2016
Cigánová, Zuzana: Aksál, Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov, 2016
Gibová, Ivana: Barbora, boch & katarzia, Marenčin PT, 2016
Fulmeková, Denisa: Konvália, Vydavateľstvo SLOVART, 2016
Havran, Michal: Analfabet, Marenčin PT, 2016
Juhás, Jakub: Novoročný výstup na Jaseninu, RUBATO, 2016
Karika, Jozef: Trhlina, Ikar, 2016
Lavrík, Silvester: Nedeľné šachy s Tisom, Vydavateľstvo Dixit, 2016
Staviarsky, Víťo: Rinaldova cesta, Víťo Staviarsky, 2015
Štefánik, Ondrej: Som Paula, Vydavateľstvo TATRAN, 2016

.............................

Kompletný program 

.............................

Streda, 19. 4. 2017

18:00 // Slovenská národná galéria
Juraj Bindzár a Zuzana Cigánová
V rámci 12. ročníka literárneho festivalu Anasoft litera fest sa v Berlinke uskutoční diskusia s tohtoročnými finalistami ceny Anasoft litera. Súčasťou akcie bude aj koncert Nikitin/Pospiš/Sillay: Tribute to Ján Cikker. 

.............................

Štvrtok, 20. 4. 2017

18.00 // KC Dunaj
Hľadá sa literárny agent
Povolanie literárneho agenta je v slovenskom kultúrnom prostredí prakticky úplne neznáme. O príhodách a skúsenostiach z tejto oblasti sa budeme rozprávať s profesionálnym literárnym agentom z talianskej agentúry Tempi irregolari a Miroslavou Vallovou, riaditeľkou Literárneho informačného centra, ktoré má vo svojej náplni, mimo iného, i agentúrnu činnosť.

19:00 // Gorila.sk Urban Space
Jozef Karika
Jozefa Kariku, autora mysteriózneho trileru Thrlina z prostredia pohoria Tribeč, bude moderovať znalec žánrov a teoretik popkultúry Juraj Malíček.

20:00 // Gorila.sk Urban Space
Leto (CZ)
Slnkom rozpálený dvor vo vyľudnenom meste uprostred leta. Dômyselne ukrytá deka na kraji rozkvitnutej lúky. Žiadna dráma nie je taká malá, aby ti nemohla prerásť cez hlavu – a žiadna trauma nie je taká hravá, aby sa nerozpustila v limonáde. Malé príbehy, malé zvuky, veľké vášne, veľké slová. Z nekonečného napätia medzi dvoma pólmi sa rodí krása, ktorá nepobozká každého. Indoš (gitara) a Palma (spev, klávesy) sú Leto, indiepopová kapela zo Sliezska.

.............................

Piatok, 21. 4. 2017

19:00 // A4 priestor
Ivana Gibová a Víťo Staviarsky
Diskusia s finalistami najprestížnejšej ceny Anasoft litera, Ivanou Gibovou, ktorá porotu zaujala romanticko-eklekticko-pankáčskym príbehom v knihe Barbora, boch & katarzia a Víťom Staviarskym, víťazom ceny z roku 2013, ktorého nová kniha Rinaldova cesta je „road-movie“ z rómskeho prostredia.

21:00 // A4 priestor
Katarína Máliková & ansámbel
Katarína Máliková je nepochybne hudobný objav minuloročnej sezóny. Potvrdzujú to okrem iného tri sošky Radio_Head Awards.

.............................

Sobota 22. 4. 2017

18:00 // A4 priestor
Ondrej Štefánik
Rozhovor so spisovateľom a dvojnásobným finalistom ceny Anasoft litera Ondrejom Štefánikom, ktorého kniha Som Paula je nemilosrdnou sondou do ľudských vzťahov, povedie Petr Minařík z českého vydavateľstva (aj slovenskej literatúry) Větrné mlýny.

19:00 // A4 priestor
Piata loď
Premietanie filmu Ivety Grófovej podľa rovnomennej predlohy spisovateľky Moniky Kompaníkovej, ktorá za knihu získala hlavnú cenu Anasoft litera 2011.

20:00 // Majestic Music Club
Michelle Gurevich (Chinawoman)
Vypredáva mestá ako Istanbul, Moskva, Berlín či Atény a postupne si vytvorila rôznorodú základňu obdivovateľov, kam patrí východoeurópska diaspora, berlínska queer scéna či priaznivci melodramatických balád.

22:00 // A4 priestor
After party

Vstup voľný

.............................

Nedeľa 23. 4. 2017

17.00 // Kultúrne centrum Modra
Denisa Fulmeková / 
autorské čítanie a diskusia
Osobne zainteresovaná Denisa Fulmeková sa príbehom židovského dievčaťa Vali Reiszovej, ktorá sa počas holokaustu stala matkou dieťaťa františkánskeho mnícha a exponovaného slovenského básnika Rudolfa Dilonga, dostala do finálovej desiatky Anasoft litera. Moderuje Jaroslav Šrank.

18.00 // Kultúrne centrum Modra
Nové divadlo: Anna Franková

Réžia: Šimon Spišák / Hrajú: Lucia Korená a Ivan Martinka a. h.
Vstupné 3 € / 2 €

.............................

Pondelok 24. 4. 2017

18:00 // Kníhkupectvo Martinus.sk na Obchodnej
Redaktor alebo ghostwriter? / diskusia
Odkiaľ pokiaľ siahajú kompetencie redaktora? Podľa početných výhrad k redakcii textov sa zdá, že hlavnú vinu za výslednú podobu knihy nesie on. Neočakáva sa už od redaktora, aby knihu vlastne celú prepísal?Diskusiu s Radoslavom Passiom a Evou Mládekovou bude viesť Jana Cviková.

19:00 // Kníhkupectvo Martinus.sk na Obchodnej
Michal Havran / diskusia a autorské čítanie
Michal Havran je známy moderátor, komentátor, publicista, salónny teológ a spisovateľ. Výrazne expresívnym jazykom napísal úprimne drsný román o Bratislave nielen pre Bratislavčanov. Moderuje český básnik, prekladateľ a terapeut Adam Borzič.

.............................

Utorok 25. 4. 2017

17:00 // Artforum
RE-BOOK / prezentácia
Študenti Laboratória typografie VŠVU pod vedením Evy Péč Brezinovej a Pala Bálika vytvorili knihám nominovaným minulý rok na cenu Anasoft litera nový dizajn. S Michalom Tornayom študenti okrem dizajnu a sadzby riešili aj autorské titulkové písmo na obálku. Prototypy kníh boli vytlačené v exkluzívnom počte. Každú jednu študenti osobne predstavia.

18:00 // Artforum
Silvester Lavrík a Jakub Juhás / diskusia a autorské čítanie
Silvester Lavrík vo svojej prepracovanej a štruktúrovanej knihe Nedeľné šachy s Tisom beletrizuje kontroverzné obdobie našich dejín – Slovenský štát. Rozhovor s ním bude viesť Marína Závacká z Historického ústavu SAV, ktorá sa dlhodobo venuje dejinám propagandy.
Kniha Novoročný výstup na Jaseninu je literárnym debutom mladého slovenského umelca Jakuba Juhása. Miestopisná kartografia je osobným cestopisom so sugestívne vystavanou atmosférou. Moderuje zakladateľka literárnej ceny Anasoft litera a poetka Katarína Kucbelová.

20:00 // Salónik (Hlavná stanica)
Mapy fikcie / 
pop-up výstava a  diskusia
Ktoré miesta sú obľúbenými destináciami literárnych postáv našich spisovateľov? Literárne vedkyne Lenka Macsaliová, Jaroslava Šaková a Ivana Taranenková zmapovali 117 kníh, ktoré sa za 12 rokov ocitli vo finále, a počet aj frekvencia istých miest a krajín sú rozhodne zaujímavé a stoja za esej. Výstup zo štatistických údajov si budete môcť pozrieť vo výtvarnom spracovaní Kataríny Balážikovej.

Eva Šušková – Martin Burlas: Lexikón chladu / koncert / vstup voľný
Nový album sopranistky Evy Šuškovej a skladateľa Martina Burlasa s názvom Lexikón chladu spojil dve zdanlivo nespojiteľné umelecké osobnosti. 

.............................

Podujatia sa konajú pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy, Iva Nesrovnala.

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Odporúčame

stand-up / talkshow

Namikrofón

Stand-up comedy ako Brno. Hviezdy českého stand up v Pistoriho paláci.Viac
Ut 20.3.2018 / Pistoriho palác
odporúčame!
film

Crème de la Crème 5 - Týždeň francúzskeho filmu

V marci sa opäť uskutoční festival francúzskeho filmu Créme de la Créme, ktorý potrvá týždeň, od 22. - 28. marca 2018.Viac
22.3.2018 - 28.3.2018 / Bratislava
odporúčame!
kurz / workshop

Kurz umeleckej grafiky

Zaujíma Vás, ako vznikali diela autorov ako Albín Brunovský, Ľudovít Fulla, Pablo Picasso či Salvador Dalí? Zúčastnite sa na...Viac
24.3.2018 - 10.6.2018 / Galéria Nedbalka
odporúčame!
film

Skúška dospelosti

Ako lekár a občan sa Romeo teší úcte obyvateľov malého mesta v Transylvánii . Jeho povesť sa začne rúcať , keď sa v snahe...Viac
So 31.3.2018 / Artkino Za zrkadlom
odporúčame!