festival

litera fest 2021

Po veľmi dlhej dobe sa konečne otvárajú dvere kultúry. Zapisujeme si do diárov podujatia, čo chceme navštíviť. Odporúčame vám pridať si do balíčka zažitia Litera fest, ktorý bude 23. –  25. júna v bratislavskom .klube pod lampou. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Program:

Streda 23. 6. 2021

17.00 / Slávnostné otvorenie festivalu a vernisáž Re:Book

Od jari poznáme desať najlepších prozaických kníh, ktoré sú nominované na literárnu cenu Anasoft litera. Tým predchádzajúcim desiatim najlepším knihám minulého ročníka študenti a študentky VŠVU vytvorili nový dizajn. Prototypy kníh sú vytlačené v exkluzívnom počte a sú nepredajné. Na výstave RE:BOOK si ich môžete porovnať s originálmi a prelistovať počas celého festivalu. 
litera fest však oslavuje aktuálnu desiatku ceny Anasoft litera, a to hlavne jej autorky a autorov.  Ktoré tituly z nej najviac zaujali kultúrnu verejnosť?

Uvádza: Andrea Makýšová Volárová

17.30 / Spomienka na Viliama Turčányho
Dôležitou súčasťou literárnej ceny Anasoft litera je odborná porota, ktorú tvoria osobnosti literárnej vedy či kultúrnej obce. Nedávno ju opustil významný predstaviteľ, literárny vedec, prekladateľ a básnik Viliam Turčány. Pamiatku na neho si uctime rozhovormi s ľuďmi, ktorí si ho vážili a zároveň sa s ním poznali — ako napríklad Anna Valcerová-Bacigálová, Miroslava Vallová či Marián Andričík. Moderuje: Andrea Makýšová Volárová.

 18.30 / Jana Juráňová
„Kniha Naničhodnica pracuje s témou, na ktorú som čakala snáď desaťročie,” píše vo svojom hodnotení na internete Magdaléna.Naďka zas kladie otázku: „Ktorá z postáv je naničhodník?” Čo o svojom románe povie samotná autorka v rozhovore s Patrikom Garajom?

19.00 / Richard Pupala
Trinásť poviedok Richarda Pupalu z knihy „ženy aj muži, zvieratá” treba zažiť. Najlepšie na autorskom čítaní a besede. Moderuje: Tomáš Hudák. 

20.00 / Litera fest koncert: Timea
Talentovaná speváčka Timea upriamila na seba pozornosť, keď koncom minulého roka vydala debutové EP Confusion of Warmth, za ktoré získala Ocenenie Nadácie Advance Investments na RHA2020.

Štvrtok 24. 6. 2021

16.00 / Súdime desiatku Anasoft litera 2021 podľa obsahu
Aká je desiatka Anasoft litera z pohľadu odborníkov? Diskutujú literárni vedci z Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied Doc. Mgr. Vladimír Barborík, Mgr. Radoslav Passia, PhD. a zástupca poroty ceny Anasoft litera 2021 Rafał Majerek. Modruje: Mgr. Peter Darovec, PhD. z Katedry slovenskej literatúry a literárnej vedy Filozofickej fakulty Univerzity Komenského.

17.00 / Etela Farkašová
Môže jednotlivec prispieť k záchrane sveta? Alebo to pôjde len formou medzinárodnej dohody?  Takéto a mnohé ďalšie otázky vám zostanú po prečítaní knihy  Záchrana sveta podľa G. Na niektoré si musíte odpovedať sami, na ďalšie vám odpovie autorka, s ktorou sa bude zhovárať Ivica Ruttkayová a Rastislav Šimášek.

17.30 / Zuzana Šmatláková
Knihu Zuzany Šmatlákovej Nič sa nestalo prečítate za pár hodín. Ale ostane vo vás ešte veľmi dlho. Rovnako podmanivo vyznievajú aj slová autorky na besedách. Tentoraz sa s ňou bude zhovárať Marek Hudec. 

18.00 / Timrava skopala ročku
Ako by vyzerala slovenská literatúra a kultúra bez Boženy Slančíkovej Timravy? Zabudnite na poučky zo školy. O Timrave sa dá rozprávať úplne inak. Presvedčte sa o tom na diskusii s Magdalénou Vášáryovou, Ivanou Taranenkovou, Veronikou Šikulovou a Katarínou Kočálkovou.

19.15 / Laco Kerata
Peter Prokopec sa bude zhovárať s Lacom Keratom nielen o knihe Na okraji mojej hory. Kerata je veľký hráč a hrou je aj jeho prozaická kniha. Pri jej čítaní sa človek cíti ako na dovolenke. 

20.00  / Litera fest koncert: Richard Autner
Richard Autner nedávno vydal svoj debutový album Odpovede, ktorý je inštrumentálne aj textársky vyzretým dielom. Spoznajte ho naživo na koncerte počas litera festu.

Piatok 25. 6. 2021

17.00 / Barbora Hrínová
Barbora Hrínová sa vo svojej debutovej knihe Jednorožce zameriava na obyčajné ľúbostné a partnerské komplikácie či nedorozumenia. A predsa nevyznieva obyčajne. V čom je jej výnimočnosť? Nielen to sa dozviete počas debaty s autorkou, ktorú bude viesť Dado Nagy.   

17.40 / Alta Vášová a Lukáš Cabala
Krátke filmy o kníhách Alty Vášovej – Odlety a Lukáša Cabalu – Satori v Trenčíne. 
Odlety sú mimoriadne nielen kvôli nastolenej téme, ale aj vďaka fragmentárnym zápiskom, takmer denníkom, ktoré sú budované ako básnický text a román zároveň.  V knihe Satori v Trenčíne sa prenesiete do jediného slovenského mesta s metrom, mrakodrapmi, čínskou štvrťou… Do mesta, ktoré je oslavou literatúry.   

18.00 / Anasoft Filmera
Oslovili sme piatich odborníkov z oblasti filmu,  Jelenu Paštékovú, Máriu Ferenčuhovú, Marianu Jaremkovú, Martina Ciela a Petra Konečného, aby vybrali desať najlepších filmových adaptácií literárnych diel, ktoré vznikli v priebehu uplynulých sto rokov. Ktoré to sú? O tom sa už Tomáš Bartoněk bude zhovárať so svojimi hosťami.

Zoznam hodnotených filmov

18.30 / Veronika Šikulová
Knihu Tremolo ostinato si môžete otvoriť kdekoľvek a začítať sa. Opakovane. Raz sa budete smiať, až vám vyhrknú slzy. A potom opäť zmĺknete a začnete premýšľať. O románe – nerománe sa s Veronikou Šikulovou bude zhovárať jej blízka priateľka Tina Čorná. 

19:30 / Ivana Gibová
Ivana Gibová zobrazuje vo svojej zbierke poviedok Eklektik Bastard súčasnú realitu a problémy jednej predstaviteľky tridsať plus generácie narodenej v osemdesiatych rokoch, ktorá má internetovú dospelosť, ale nemala internetové detstvo. Veľmi zaujímavá je aj jej grafická podoba, kde autorkou ilustrácií je priamo Ivana Gibová. Viac o knihe sa dozviete v debate, ktorú so spisovateľkou bude viesť Peter Darovec.

20.00 / Litera fest koncert - Hvozd
Korene Hvozdu siahajú ešte na začiatok tohto tisícročia, keď boli stabilnou súčasťou bratislavskej alternatívnej scény. V priebehu rokov sa ich zvuk ustálil na lahodnej kombinácii dvoch hlasov s výrazným klavírom a akordeónom, na mieste, odkiaľ je rovnako blízko (alebo ďaleko) k šanzónu, kabaretu, jazzu aj punku. Po dlhej odmlke sa opäť vracajú na pódium.

Zmena programu vyhradená.

Vstupné: dobrovoľné.

Cieľom tohto multižánrového festivalu je spájanie kvalitnej súčasnej literatúry s vizuálnym umením, audiovizuálnou tvorbou a s hudbou. Už tradične sa v programe Litera fest-u predstavia autori a autorky nominovaní na cenu Anasoft litera: Lukáš Cabala s knihou Satori v Trenčíne, Etela Farkašová a jej román Záchrana sveta podľa G., Ivana Gibová so zbierkou próz Eklektik Bastard, Barbora Hrínová s knihou Jednorožce, Jana Juráňová a jej román Naničhodnica, Laco Kerata s prozaickou knihou Na okraji mojej hory, Richard Pupala bude rozprávať o zbierke poviedok ženy aj muži, zvieratá, Veronika Šikulová zas o svojom románe-nerománe Tremolo ostinato, Zuzana Šmatláková o próze Nič sa nestalo a formou krátkeho videa Alta Vášová o knihe Odlety.

Mali ste niekedy príležitosť porozprávať sa osobne, len vo dvojici, so spisovateľom o jeho tvorbe? Tentoraz si môžete dať rýchle literárne rande s Lukášom Cabalom. Stačí si k nemu prisadnúť a rozhovor sa môže začať. Máte na to 4 minúty. 

Dobrá kniha nám prináša nielen pocit zábavy, ale aj nové vedomosti. Podobne aj Litera fest myslí vo svojom programe na čaro objavovania nepoznaného. Preto sú jeho súčasťou diskusie. Napríklad Timrava skopala Ročku. Ako samotný názov napovedá, hlavnou témou bude Božena Slančíková Timrava a to, ako by vyzerala slovenská literatúra a kultúra bez tejto ženy. Zabudnite na poučky z učebníc. O Timrave sa dá rozprávať úplne inak. Rovnako sa dá pozerať odlišne aj na knihy, ktoré poznáme zo školských lavíc. Napríklad okom filmára. Tentoraz spoznáte desať najlepších filmových adaptácií literárnych diel, ktoré vznikli za uplynulých sto rokov.

Formou diskusie si organizátori pripomenú aj práce literárneho vedca, básnika a prekladateľa Viliama Turčányho. Aké mal miesto v našej literatúre? Nielen na túto otázku budú odpovedať ďalšie osobnosti literárnej obce. Okrem toho ponúkne multižánrový festival Litera fest vo svojom programe aj výstavu či koncerty. 

„Sme radi, že sa konečne môžeme stretnúť na jednom mieste a rozprávať sa inak ako cez sociálne siete,“ hovorí riaditeľka literárnej ceny Anasoft litera Simona Prokopec Fochlerová. „Bratislavský klub .pod lampou sa na chvíľu stane centrom obdivovateľov umeleckej  literatúry a umenia ako takého. Stretnú sa tu nielen spisovatelia so svojimi čitateľmi, ale aj hudobníci, grafickí dizajnéri, fotografi, filmári, no hlavne ľudia, ktorí majú radi umenie ako také. Ľudia, ktorí si uvedomujú, že kultúra a umenie majú zásadný vplyv na vývoj a charakter našej spoločnosti.“

Odporúčame

koncert

Scott Bradlee's Postmodern Jukebox

St 22.6.2022 / Majestic music club
odporúčame!
festival

Urban Market 2022 - Spring Edition

Po dvoch pandemických rokoch, sprevádzaných rôznymi nepredvídateľnými opatreniami a po niekoľkých zrušených edíciách, ožíva Urban...Viac
20.5.2022 - 22.5.2022 / Staromestské centrum KaV - Pistoriho palác
odporúčame!
výstava

7 hlavných hriechov/ 7 cností

27.4.2022 - 3.6.2022 / Galéria Slovenského rozhlasu
odporúčame!
divadlo

Kým prídu Stouni...

22.5.2022 - 30.6.2022 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!