Na festivale Pro-téza uvidíte široké spektrum tém súčasného autorského divadla
Od 7. do 14. októbra bude v A4 – priestore súčasnej kultúry prebiehať Pro-téza, festival autorského divadla. Okrem zhliadnutia kvalitných, oceňovaných inscenácií, budú mať diváci zakaždým možnosť diskutovať o predstaveniach so samotnými autormi.
Čo prezentuje a aké témy otvára autorské divadlo? Prečo sa mnohé divadlá rozhodujú komunikovať s divákmi prostredníctvom ich autorskej výpovede a prečo nesiahajú po existujúcich dramatických textoch? Čo im neponúka Shakespeare, Moliére, Ibsen, Tajovský, Stodola či Barč – Ivan? Prečo je pre mnohé divadelné skupiny zaujímavejšie tvoriť divadlo prostredníctvom kolektívnej výpovede?
Nielen na tieto otázky, ale i na mnohé ďalšie, získa odpoveď každý divák produkciífestivalu Pro-téza.
„Po ostatnom ročníku festivalu, ktorý sme venovali autorským inscenáciám, ktoré komunikovali najmä o činnosti tajnej polícii v európskych štátoch, napríklad na Slovensku, v Česku, Nemecku, a pracovali prevažne s dokumentárnym materiálom, sme tento rok zostavili program z inscenácií, ktorých spektrum tém je omnoho rozmanitejšie,“ vysvetľuje jeden z hlavných organizátorov festivalu, Ľubo Burgr.
Pro-tézu otvorí 7. októbra divadelná inscenácia Smycz z poľského divadla Teatr Polski we Wroclaviu. Názov symbolizuje zotročovanie moderného človeka jeho závislosťou. Smycz kritizuje aktuálne spoločenské problémy, závislosť na veciach, ktoré vnímame ako prirodzené.
Ďalší deň festivalu, 8. október, bude patriť novému divadlu DPM (Divadlo Petra Mankoveckého) a ich autorskej inscenácii September 2015. Divadlo založili a tvoria najčerstvejší absolventi činoherného herectva Vysokej školy múzických umení. V inscenácii September 2015 v réžii Lukáša Brutovského a dramaturgii Mira Dacha, herci s groteskným zveličením odhaľujú mentálny stav jednotlivcov, ale aj spoločnosti dnešných dní.
9. október bude patriť divadelnému súboru DISK z Trnavy a ich najnovšej inscenácii Stabilizácia v réžii Blaha Uhlára. Fragmentárnosť, ktorá charakterizuje už 60 – ročnú tvorbu DISKu je typická aj pre Stabilizáciu. V inscenácii je divák svedkom prezentácie krutých vzťahov medzi ľuďmi, ale aj nežného porozumenia. I keď niekedy s tragickým obsahom.
Po jednodňovej prestávke, 11. októbra, zavíta na Pro-tézu český súbor D’Epog, ktorého stabilnou režisérkou je Slovenka, Lucia Repašská.Inscenácia s názvom ∞ predostiera nekonečné množstvo, mnohokrát zbytočne sa opakujúcich situácií, chýb, postupov vo formovaní ľudskej bytosti. Divadlo D’Epog vo svojej tvorbe lavíruje na pomedzí činoherného, pohybového divadla, performancie a v ich inscenáciách nechýba ani využitie multimédií.
Poslednou divadelnou produkciou festivalu Pro-téza bude projekt českej skupiny umelcov Radio Ivo. Ich tvorba je skutočne atypická, lebo prioritou je prenesenie rozhlasovej hry s názvomŽivot nedoceníš na divadelné javisko. Zvukový zážitok je tak doplnený obrazom, v ktorom diváci sledujú ako hra vzniká od prvotného nápadu až po posledný zvuk.
Pro-tézu 2015 uzatvorí 14. októbra hudobný koncert skupiny Monikino Kino. Tá je svojimi textami, hudbou a prevedením počas koncertov nielen zaujímavá, ale aj dramatická v pravom zmysle divadla.
Každé podujatie festivalu Pro-téza sa začína o 20:00. Lístky si môžu návštevníci zakúpiť tu na Citylife.sk alebo na mieste pred predstavením.