divadlo
festival

Pro-téza 2017: festival autorského divadla

Festival autorského divadla predstavuje inovatívne zahraničné a domáce divadelné projekty. Prináša autorské inscenácie zo Slovenska, Česka, Srbska, Poľska či Portugalska v A4 – priestore súčasného umenia.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

V bratislavskom priestore súčasnej kultúry – A4 sa uskutoční 7. ročník medzinárodného festivalu autorského divadla Pro-téza. Od 9. do 13. októbra sa divákom vždy o 20. hodine predstavia inovatívne a provokatívne inscenácie žánrovo na pomedzí fyzického divadla, dokudrámy, hudobného divadla tragikomédie. Filozofiou festivalu je prinášať výhradne tvorbu, ktorá nespracúva cudzie námety, ale pracuje s vlastnými témami a textami. Festivalový program pozostáva z domácich a zahraničných inscenácií, aké na Slovensku bežne nie sú uvádzané. 

Úvodný večer otvorí portugalsko-česká koprodukcia Hotel Europa. Dokudráma Portugalsko nie je malá krajina priblíži osudy nepozvaných navrátilcov poslednej koloniálnej veľmoci , ktorých osudy desivo blízko pripomínajú aktuálnu atmosféru intolerancie a budovanie hraníc v Európe. Aj Portugalsko má históriu, na ktorú by najradšej zabudlo. Divadelníci však citlivo, no zároveň kriticky odkrývajú čierne tiene dejín.

Osobné výpovede neistoty z vlastnej identity odhalí v utorok 10. októbra Židovské divadlo z Varšavy. Vlastnú minulosť nemožno ignorovať, to by bolo kacírstvo. Šesť hercov inscenácie Židovskí herci hrá v intelektuálne podkutej a trefnej fraške samých seba a otvára dvere svojim priznaniam.

“V najlepšom prípade je židovský herec skutočne židovský. A musí byť dobrým hercom. V prípade, že nie je dobrým hercom, mal by byť aspoň dobrý Žid,” tvrdia poľskí divadelníci.

Horúcu tému spracúva projekt srbského divadla Bitef. Sloboda: najdrahšie slovo kapitalizmu je inšpirovaný výskumnou cestou do najizolovanejšej krajiny sveta, ktorá spochybňuje myšlienku slobody aj v v dnešnej dobe globalizácie. Diváci sa večer 11. októbra zúčastnia prehliadky Severnou Kóreou, najväčším strašiakom západného sveta. Aká relatívna je sloboda? Je vlastníctvo atómovej bomby jediným spôsobom, ako sa vyhnúť chápadlám imperializmu? Mrazivá inscenácia nemožnosť hovoriť o krajine mimo nášho kultúrneho kontextu. Na všetky otázky sa podujali odpovedať belehradské performerky a autorky Maja Pelević i Olga Dimitrijević.

 Site-specific po prvýkrát na Pro-téze

Domácu scénu na Pro-téze predstaví už kultová bratislavská Debris Company. Pohybové a fyzické divadlo v podmanivom site-specific projekte Poses/Essencies/Traps obsadí viaceré priestory známej budovy YMCA na Karpatskej ulici. Vo štvrtok 12. októbra zažijú diváci premiéru najnovšej inscenácie oceňovaného nezávislého divadla.

Hostia z pražského Divadla Kámen naplnia program siedmeho ročníka festivalu autorského divadla divadelným koncertom či koncertným divadlom Asi ani zahrada. Intelektuálne a filozoficky ladená koláž hereckých výstupov a hudby rozohrá príbeh a koncert o záhradných kráteroch a lietajúcich predmetoch ťažších, než vzduch. Hudba nemá slúžiť divadlu a divadlo nemá byť sluhom hudby.

Medzinárodný festival autorského divadla, ktorý organizuje obľúbené bratislavské divadlo SkRAT srdečne pozýva na nevšedné divadelné zážitky. Po každom predstavení budú mať diváci možnosť diskutovať s tvorcami.

-------

Program: 

9.10.2017 (pondelok), 20:00
Hotel Europa (Portugalsko)
Portugal is not a small country

Vstup: 7 € / 5 € študenti

10.10.2017 (utorok), 20:00
Židovskí herci (Jewish Actors) / Teatr Žydowski (PL)

Vstup: 7 € / 5 € študenti

11.10.2017 (streda), 20:00
Sloboda: Najdrahšie kapitalistické slovo / Divadlo Bitef (Srbsko)
(Freedom: The most expensive capitalist word)

Vstup: 7 € / 5 € študenti

12.10.2017 (štvrtok), 20:00
Poses / Essencies / Traps
Debris Company (premiéra nového site - specific projektu)

Vstup: 7 € / 5 € študenti

13.10.2017 (piatok), 20:00
Asi ani záhrada / Divadlo Kámen (Česko)

Vstup: 7 € / 5 € študenti

-------------------------------------

Viac informácií nájdete tu

 

 

Odporúčame

film

Baba z ľadu

Po stretnutí s otužilcom Broňom začína ovdovená Hana pozvoľna meniť svoj stereotypný život, ktorý sa dosiaľ točil výhradne okolo...Viac
So 30.12.2017 / Kino Lumière
odporúčame!
divadlo

Tiso

Monológ muža, ktorý je považovaný za najtragickejšiu a najkontroverznejšiu postavu slovenských dejín. Spoveď jediného prezidenta...Viac
19.12.2017 - 21.1.2018 / Divadlo Aréna
odporúčame!
divadlo

Peter a Lucia

Pôvodný slovenský komorný muzikál na motívy slávnej novely Romaina Rollanda s hudbou Deža Ursinyho a kapelou Vladislava...Viac
Št 18.1.2018 / Pistoriho palác
odporúčame!
divadlo

Las Vegas Christmas Variéte

Zábavný, zvrhlý, zvodný revuálny zážitok! Humor, očarujúce cirkusové, tanečné a spevácke čísla, burlesque a vy - hostia bez...Viac
Pi 22.12.2017 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!